En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Faun-Ardèche Classic
Result
1
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
4u26'36"
2
Mauri Vansevenant
Quick Step - Alpha Vinyl
op 45"
3
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
4
Lennard Kämna
Bora - HansGrohe
op 1'33"
5
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
6
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
op 1'36"
7
Quentin Pacher
Groupama - FDJ
op 1'44"
8
Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
z.t
9
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
z.t
10
Alexis Vuillermoz
TotalEnergies
z.t
11
Georg Zimmermann
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
12
Andreas Kron
Lotto Soudal
z.t
13
Mathieu Burgaudeau
TotalEnergies
z.t
14
Juan Ayuso Pesquera
UAE Team Emirates
z.t
15
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
16
Remy Rochas
Cofidis
z.t
17
Stefano Oldani
Alpecin - Deceuninck
z.t
18
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
z.t
19
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
z.t
20
Elie Gesbert
Team Arkéa - Samsic
z.t
21
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
22
Pierre-Roger Latour
TotalEnergies
z.t
23
Sam Oomen
Jumbo - Visma
z.t
24
Wilco Kelderman
Bora - HansGrohe
z.t
25
Julian Alaphilippe
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
26
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
27
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
op 1'57"
28
Andréa Mifsud
Nice Metropole Cote D'azur
op 3'12"
29
Dries Devenyns
Quick Step - Alpha Vinyl
op 3'22"
30
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
op 3'34"
31
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
op 3'53"
32
Victor Koretzky
B&B Hotels - KTM
z.t
33
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
z.t
34
Romain Gregoire
Groupama - FDJ CT
z.t
35
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
36
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
37
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
op 4'12"
38
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
39
Fabien Doubey
TotalEnergies
op 4'16"
40
Jacob Eriksson
Riwal Cycling Team
z.t
41
Andrea Bagioli
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
42
Kenny Molly
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
43
Nans Peters
Ag2r Citroën Team
z.t
44
Andres Camilo Ardila Ordoñez
UAE Team Emirates
op 4'19"
45
Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
z.t
46
Thibault Ferasse
B&B Hotels - KTM
op 4'51"
47
Tom Mainguenaud
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
op 5'45"
48
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
op 6'02"
49
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 6'58"
50
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
z.t
51
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana Qazaqstan Team
z.t
52
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
53
Mauro Schmid
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
54
Hugo Page
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
55
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
56
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
op 8'50"
57
Jeremy Cabot
TotalEnergies
z.t
58
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
59
Maxime Jarnet
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
60
Asbjørn Hellemose
Trek - Segafredo
op 10'31"
61
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
op 10'44"
62
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
63
Niklas Eg
Uno-X Pro Cycling Team
op 11'08"
64
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
65
Floris De Tier
Alpecin - Deceuninck
op 12'47"
66
Torjus Sleen
Uno-X Pro Cycling Team
op 13'10"
67
Gil Gelders
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
z.t
68
Sebastian Schönberger
B&B Hotels - KTM
z.t
69
Anthony Perez
Cofidis
z.t
70
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
z.t
71
Emmanuel Morin
Team U Nantes Atlantique
z.t
72
Mael Guegan
Team U Nantes Atlantique
z.t
73
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
z.t
74
Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93
z.t
75
Antoine Berlin
Nice Metropole Cote D'azur
z.t
76
Cyril Gautier
B&B Hotels - KTM
z.t
77
Dorian Godon
Ag2r Citroën Team
z.t
78
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
z.t
79
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
z.t
80
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
81
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
82
Julien Simon
TotalEnergies
z.t
83
Jordan Jegat
Team U Nantes Atlantique
z.t
84
Nicolas Edet
Team Arkéa - Samsic
z.t
85
Andrey Zeits
Astana Qazaqstan Team
z.t
86
Miguel Heidemann
B&B Hotels - KTM
z.t
87
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
z.t
88
Valentin Ferron
TotalEnergies
z.t
89
Anthon Charmig
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
90
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
91
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
92
Alexandre Delettre
Cofidis
z.t
93
Maxime Urruty
Nice Metropole Cote D'azur
z.t
94
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
95
Laurens Huys
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
96
Benjamin Thomas
Cofidis
z.t
97
Victor Lafay
Cofidis
z.t
98
Franck Bonnamour
B&B Hotels - KTM
z.t
99
Jean Goubert
Nice Metropole Cote D'azur
z.t
100
Kévin Besson
Nice Metropole Cote D'azur
z.t
101
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
z.t
102
Elmar Reinders
Riwal Cycling Team
z.t
103
Lucas Eriksson
Riwal Cycling Team
z.t
104
Mathias Bregnhoj
Riwal Cycling Team
op 15'29"
105
Martijn Budding
Riwal Cycling Team
z.t
106
Maxime Chevalier
B&B Hotels - KTM
z.t
107
Louis Barre
Team U Nantes Atlantique
z.t
108
Axel Mariault
Team U Nantes Atlantique
z.t
109
Clément Carisey
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
110
Fabio Felline
Astana Qazaqstan Team
op 16'12"
111
Kamil Malecki
Lotto Soudal
z.t
112
Joe Dombrowski
Astana Qazaqstan Team
op 16'18"
113
Mathias Le Turnier
Team U Nantes Atlantique
op 16'51"
114
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
op 17'57"
Edward Anderson
Alpecin - Deceuninck
DNF
Ayco Bastiaens
Alpecin-Deceuninck Development Team
DNF
Manuele Boaro
Astana Qazaqstan Team
DNF
Edouard Bonnefoix
Nice Metropole Cote D'azur
DNF
Steff Cras
Lotto Soudal
DNF
Léo Danes
Team U Nantes Atlantique
DNF
Thomas Denis
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
DNF
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
DNF
Finn Fisher-Black
UAE Team Emirates
DNF
Anders Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Paul Hennequin
Nice Metropole Cote D'azur
DNF
Jacob Hindsgaul Madsen
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Tony Hurel
St Michel - Auber 93
DNF
Jimmy Janssens
Alpecin - Deceuninck
DNF
Jérémy Leveau
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
DNF
Christoffer Lisson
Riwal Cycling Team
DNF
Jakub Mareczko
Alpecin - Deceuninck
DNF
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
DNF
Johan Meens
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF
Remy Mertz
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF
Nurbergen Nurlykhassym
Astana Qazaqstan Team
DNF
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
DNF
Dimitri Peyskens
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF
Aliaksandr Riabushenko
Astana Qazaqstan Team
DNF
Pieter Serry
Quick Step - Alpha Vinyl
DNF
Evaldas Siskevicius
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
DNF
Joel Suter
UAE Team Emirates
DNF
Marco Tizza
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF
Antwan Tolhoek
Trek - Segafredo
DNF
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber 93
DNF
Alessandro Verre
Team Arkéa - Samsic
DNF
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Result
Palmares