En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour de Suisse
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
16/06
Biasca
Stäfa
196.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Matti Breschel
Team Saxo Bank
5u01'34"
2
Maxim Iglinsky
Astana
z.t
3
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
z.t
4
Peter Velits
Team Milram
z.t
5
Oliver Zaugg
Liquigas
z.t
6
Andy Schleck
Team Saxo Bank
z.t
7
Alexander Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
8
Thomas Rohregger
Team Milram
z.t
9
Robert Kiserlovski
Fuji - Servetto
op 5"
10
Filippo Pozzato
Team Katusha
op 1'03"
11
Gerald Ciolek
Team Milram
z.t
12
Davide Viganò
Fuji - Servetto
z.t
13
Yauheni Hutarovich
Française des Jeux
z.t
14
Mickael Delage
Silence - Lotto
op 1'04"
15
Ryder Hesjedal
Garmin - Slipstream
z.t
16
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
17
Heinrich Haussler
Cervélo Test Team
z.t
18
Cameron Meyer
Garmin - Slipstream
z.t
19
Kim Kirchen
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
20
Reto Hollenstein
Vorarlberg-Corratec
z.t
22
José Joaquin Rojas Gil
Caisse d'Epargne
z.t
23
Kurt-Asle Arvesen
Team Saxo Bank
z.t
24
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
z.t
25
Fränk Schleck
Team Saxo Bank
z.t
26
Linus Gerdemann
Team Milram
z.t
27
Daniel Moreno Fernandez
Caisse d'Epargne
z.t
28
Renaud Dion
Ag2r - La Mondiale
z.t
29
Paolo Tiralongo
Lampre - NGC
z.t
30
Steve Morabito
Astana
z.t
31
Thomas Danielson
Garmin - Slipstream
z.t
32
Vincent Jérôme
Bbox Bouygues Telecom
z.t
33
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
34
Greg Van Avermaet
Silence - Lotto
z.t
35
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
z.t
36
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
z.t
37
Thomas Voeckler
Bbox Bouygues Telecom
z.t
38
Andreas Dietziker
Vorarlberg-Corratec
z.t
39
Andreas Klöden
Astana
z.t
40
Saïd Haddou
Bbox Bouygues Telecom
z.t
41
Vladimir Karpets
Team Katusha
z.t
42
Thor Hushovd
Cervélo Test Team
z.t
43
Luca Mazzanti
Team Katusha
z.t
44
George Hincapie
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
45
Pieter Weening
Rabobank
z.t
46
Roman Kreuziger
Liquigas
z.t
47
Rui Alberto Costa Da Faria
Caisse d'Epargne
z.t
48
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank
z.t
49
Sandy Casar
Française des Jeux
z.t
50
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank
z.t
51
Francesco Gavazzi
Lampre - NGC
z.t
52
Hubert Schwab
Quick Step
z.t
53
Juan José Cobo Acebo
Fuji - Servetto
z.t
54
Michael Schär
Astana
z.t
55
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
56
Dominique Cornu
Quick Step
z.t
57
Johannes Fröhlinger
Team Milram
z.t
58
José Angel Gomez Marchanté
Cervélo Test Team
z.t
59
Eros Capecchi
Fuji - Servetto
z.t
60
Iker Camaño Ortuzar
Fuji - Servetto
z.t
61
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
62
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
63
Damiano Cunego
Lampre - NGC
z.t
64
Hervé Duclos-Lassalle
Cofidis
z.t
66
Rein Taaramae
Cofidis
z.t
67
Samuel Dumoulin
Cofidis
z.t
68
Jérémy Roy
Française des Jeux
z.t
69
Damien Monier
Cofidis
z.t
70
Maxime Monfort
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
71
Michael Albasini
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
72
Nikita Eskov
Team Katusha
z.t
73
Sergueï Ivanov
Team Katusha
z.t
74
Matteo Tosatto
Quick Step
z.t
75
Markel Irizar Aranburu
Euskaltel - Euskadi
z.t
76
Jussi Veikkanen
Française des Jeux
z.t
77
Brian Bach Vandborg
Liquigas
z.t
78
Peter Wrolich
Team Milram
z.t
79
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
80
David Loosli
Lampre - NGC
z.t
81
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
82
Paul Martens
Rabobank
z.t
83
Frédéric Guesdon
Française des Jeux
z.t
84
Pascal Hungerbühler
Vorarlberg-Corratec
z.t
85
Sylvain Chavanel
Quick Step
z.t
86
Marcus Burghardt
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
87
Marlon Alirio Perez Arango
Caisse d'Epargne
z.t
88
Tony Martin
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
89
Pavel Brutt
Team Katusha
z.t
90
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
91
Ronny Scholz
Team Milram
z.t
92
Daniele Bennati
Liquigas
z.t
93
William Frischkorn
Garmin - Slipstream
z.t
94
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
z.t
95
Alessandro Ballan
Lampre - NGC
z.t
96
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
97
Francis Mourey
Française des Jeux
z.t
98
Xavier Florencio Cabre
Cervélo Test Team
z.t
99
Enrico Gasparotto
Lampre - NGC
z.t
100
Christian Vandevelde
Garmin - Slipstream
z.t
101
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cervélo Test Team
z.t
102
Joan Horrach Rippoll
Team Katusha
z.t
103
Bernhard Eisel
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
104
Marcel Wyss
Cervélo Test Team
op 1'22"
105
Mark Cavendish
Team Columbia - High Road - HTC
op 2'19"
106
Olivier Bonnaire
Bbox Bouygues Telecom
op 2'51"
107
Andreas Klier
Cervélo Test Team
z.t
108
Ivan Santaromita
Liquigas
z.t
109
Branislau Samoilau
Quick Step
z.t
110
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
z.t
111
Maryan Hary
Cofidis
op 3'29"
112
Johan Vansummeren
Silence - Lotto
op 3'30"
113
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
114
Dmitriy Muravyev
Astana
op 4'27"
115
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
op 4'52"
116
Huub Duyn
Garmin - Slipstream
op 6'09"
117
Francis De Greef
Silence - Lotto
op 7'13"
118
Andrey Amador Bikkazakova
Caisse d'Epargne
op 7'15"
119
Silvere Ackermann
Vorarlberg-Corratec
op 12'10"
120
Fabio Sabatini
Liquigas
op 14'31"
121
Nick Nuyens
Rabobank
z.t
122
Christopher Sutton
Garmin - Slipstream
z.t
123
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
z.t
124
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
z.t
125
Florent Brard
Cofidis
z.t
126
Claudio Corioni
Liquigas
z.t
127
Wilfried Cretskens
Silence - Lotto
z.t
128
Roman Kireyev
Astana
z.t
129
Grégory Rast
Astana
z.t
130
Pieter Jacobs
Silence - Lotto
z.t
131
Sergey Klimov
Team Katusha
z.t
132
Arnaud Gérard
Française des Jeux
z.t
133
Mathew Hayman
Rabobank
z.t
134
Daniel Oss
Liquigas
z.t
135
Steve Chainel
Bbox Bouygues Telecom
z.t
136
Damien Gaudin
Bbox Bouygues Telecom
z.t
137
Jurgen Roelandts
Silence - Lotto
z.t
138
Tom Leezer
Rabobank
z.t
139
René Weissinger
Vorarlberg-Corratec
z.t
140
Björn Schröder
Team Milram
z.t
141
Brett Lancaster
Cervélo Test Team
z.t
142
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
z.t
143
Emanuele Bindi
Lampre - NGC
z.t
144
Dmitrii Kozonchuk
Rabobank
z.t
145
Massimiliano Mori
Lampre - NGC
op 23'35"
146
Martijn Maaskant
Garmin - Slipstream
z.t
147
Hilton Clarke
Fuji - Servetto
z.t
148
Wouter Weylandt
Quick Step
z.t
149
Josef Benetseder
Vorarlberg-Corratec
z.t
150
Sebastian Siedler
Vorarlberg-Corratec
z.t
151
Jose Alberto Benitez Roman
Fuji - Servetto
z.t
152
Sergio De Lis De Andrés
Euskaltel - Euskadi
z.t
153
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
z.t
155
Steven de Jongh
Quick Step
z.t
156
Lars Boom
Rabobank
z.t
Rene Haselbacher
Vorarlberg-Corratec
DNF
Thomas Dekker
Silence - Lotto
DSQ
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DSQ
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares