En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Critérium du Dauphiné
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
04/06
Chambon-sur-Lac
Chambon-sur-Lac
157.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Christophe Laporte
Jumbo - Visma
3u43'30"
2
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
z.t
3
Rune Herregodts
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
4
Axel Zingle
Cofidis
z.t
5
Maxim Van Gils
Lotto Dstny
z.t
6
Danny van Poppel
Bora - HansGrohe
z.t
7
Andrea Bagioli
Soudal - Quick Step
z.t
8
Alfred Wright
Bahrain Victorious
z.t
9
Robert Stannard
Alpecin - Deceuninck
z.t
10
Marco Brenner
Team DSM - Firmenich
z.t
11
Tobias Bayer
Alpecin - Deceuninck
z.t
12
Markus Hoelgaard
Trek - Segafredo
z.t
13
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
14
Richard Carapaz
EF Education - EasyPost
z.t
15
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
16
Clément Champoussin
Team Arkéa - Samsic
z.t
17
Edvald Boasson-Hagen
TotalEnergies
z.t
18
Carlos Rodriguez Cano
Ineos Grenadiers
z.t
19
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
20
Sean Quinn
EF Education - EasyPost
z.t
21
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
22
Matteo Jorgenson
Movistar Team
z.t
23
David Gaudu
Groupama - FDJ
z.t
24
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
z.t
25
Adam Yates
UAE Team Emirates
z.t
26
Jack Haig
Bahrain Victorious
z.t
27
Jhoan Esteban Chaves Rubio
EF Education - EasyPost
z.t
28
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
29
James Callum Shaw
EF Education - EasyPost
z.t
30
Max Poole
Team DSM - Firmenich
z.t
31
Felix Grossschartner
UAE Team Emirates
z.t
32
Steff Cras
TotalEnergies
z.t
33
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
34
Mikkel Bjerg
UAE Team Emirates
z.t
35
Florian Sénéchal
Soudal - Quick Step
z.t
36
Jai Hindley
Bora - HansGrohe
z.t
37
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
z.t
38
Julian Alaphilippe
Soudal - Quick Step
z.t
39
Oscar Onley
Team DSM - Firmenich
z.t
40
Ben O'Connor
Ag2r Citroën Team
z.t
41
Daniel Felipe Martinez
Ineos Grenadiers
z.t
42
Chris Harper
Team Jayco AlUla
z.t
43
Simon Guglielmi
Team Arkéa - Samsic
z.t
44
Gregor Muhlberger
Movistar Team
op 15"
45
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
46
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
op 20"
47
Edoardo Zambanini
Bahrain Victorious
op 22"
48
Rudy Porter
Team Jayco AlUla
z.t
49
Andrey Zeits
Astana Qazaqstan Team
z.t
50
David De La Cruz Melgarejo
Astana Qazaqstan Team
z.t
51
Hermann Pernsteiner
Bahrain Victorious
z.t
52
Louis Meintjes
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
53
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
54
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
55
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
56
Alexis Vuillermoz
TotalEnergies
z.t
57
Oliver Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
58
Nicola Conci
Alpecin - Deceuninck
z.t
59
Attila Valter
Jumbo - Visma
z.t
60
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
61
Jason Osborne
Alpecin - Deceuninck
z.t
62
Nils Politt
Bora - HansGrohe
z.t
63
Andrey Amador Bikkazakova
EF Education - EasyPost
z.t
64
Lenny Martinez
Groupama - FDJ
op 35"
65
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
66
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
z.t
67
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
z.t
68
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
z.t
69
Georg Zimmermann
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
70
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
71
Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
op 39"
72
Dorian Godon
Ag2r Citroën Team
z.t
73
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
74
Tiesj Benoot
Jumbo - Visma
op 46"
75
Antonio Nibali
Astana Qazaqstan Team
op 53"
76
Harry Sweeny
Lotto Dstny
op 57"
77
Harrison Wood
Cofidis
op 0"
78
Natnael Tesfatsion Ocbit
Trek - Segafredo
op 1'29"
79
Omar Fraile Matarranza
Ineos Grenadiers
op 0"
80
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 1'48"
81
Brent Van Moer
Lotto Dstny
op 4'41"
82
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team Jayco AlUla
op 5'15"
83
Jonas Gregaard Wilsly
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
84
Ethan Vernon
Soudal - Quick Step
z.t
85
Gianmarco Garofoli
Astana Qazaqstan Team
z.t
86
Eddy Fine
Cofidis
op 6'10"
87
Anthony Perez
Cofidis
z.t
88
Lorenzo Milesi
Team DSM - Firmenich
z.t
89
Franck Bonnamour
Ag2r Citroën Team
z.t
90
Andrea Piccolo
EF Education - EasyPost
z.t
91
Anthon Charmig
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
92
Mauri Vansevenant
Soudal - Quick Step
z.t
93
Rémi Cavagna
Soudal - Quick Step
z.t
94
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
95
Eduardo Sepulveda
Lotto Dstny
z.t
96
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
97
Pierre-Roger Latour
TotalEnergies
z.t
98
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
op 7'48"
99
Owain Doull
EF Education - EasyPost
z.t
100
Victor Campenaerts
Lotto Dstny
z.t
101
Mattéo Vercher
TotalEnergies
op 9'36"
102
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
103
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
104
Madis Mihkels
Intermarché - Circus - Wanty
op 10'24"
105
Manuele Boaro
Astana Qazaqstan Team
z.t
106
Elmar Reinders
Team Jayco AlUla
z.t
107
Joe Dombrowski
Astana Qazaqstan Team
z.t
108
Tom Paquot
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
109
Nans Peters
Ag2r Citroën Team
z.t
110
Reuben Thompson
Groupama - FDJ
z.t
111
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
z.t
112
Ben Turner
Ineos Grenadiers
z.t
113
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
114
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
115
Fredrik Dversnes
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
116
Anders Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
117
Jon Aberasturi Izaga
Trek - Segafredo
z.t
118
Kamil Gradek
Bahrain Victorious
z.t
119
Matevz Govekar
Bahrain Victorious
z.t
120
Donavan Vincent Grondin
Team Arkéa - Samsic
z.t
121
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
z.t
122
Dylan Groenewegen
Team Jayco AlUla
z.t
123
Rein Taaramae
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
124
Sergio Samitier
Movistar Team
z.t
125
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
126
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
z.t
127
Luke Durbridge
Team Jayco AlUla
z.t
128
Dries Devenyns
Soudal - Quick Step
z.t
129
Leon Heinschke
Team DSM - Firmenich
z.t
130
Benjamin Thomas
Cofidis
z.t
131
Lawson Craddock
Team Jayco AlUla
z.t
132
Thomas De Gendt
Lotto Dstny
op 11'20"
133
Hugo Hofstetter
Team Arkéa - Samsic
z.t
134
Romain Combaud
Team DSM - Firmenich
z.t
135
Ryan Mullen
Bora - HansGrohe
z.t
136
Dylan van Baarle
Jumbo - Visma
z.t
137
Florian Stork
Team DSM - Firmenich
z.t
138
Aliaksandr Riabushenko
Astana Qazaqstan Team
z.t
139
Fabien Grellier
TotalEnergies
z.t
140
Milan Menten
Lotto Dstny
z.t
141
Jimmy Janssens
Alpecin - Deceuninck
z.t
142
Fabio Van Den Bossche
Alpecin - Deceuninck
z.t
143
Lionel Taminiaux
Alpecin - Deceuninck
z.t
144
Mathieu Burgaudeau
TotalEnergies
op 12'22"
Ethan Hayter
Ineos Grenadiers
DNF
Hugo Page
Intermarché - Circus - Wanty
DNF
Antwan Tolhoek
Trek - Segafredo
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares