En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Critérium du Dauphiné
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
06/06
Grésy-sur-Aix
Valmorel
139 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Thomas Damuseau
Team Argos - Shimano
65
2
David Veilleux
Team Europcar
40
3
Ricardo Garcia Ambroa
Euskaltel - Euskadi
28
4
Christopher Froome
Sky Procycling
26
5
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Séché Environnement
24
6
Alberto Contador Velasco
Team Saxo - Tinkoff
19
7
Rein Taaramae
Cofidis
18
8
Matthew Busche
Radioshack - Leopard
16
9
Rudy Molard
Cofidis
15
10
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
15
11
Tony Martin
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
15
12
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
14
13
Michael Rogers
Team Saxo - Tinkoff
12
14
Kevin Seeldraeyers
Astana Pro Team
12
15
Ivan Santaromita
BMC Racing Team
11
16
Gianni Meersman
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
11
17
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
10
18
José Joao Pimenta Costa Mendes
Team Netapp - Endura
9
19
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Euskaltel - Euskadi
8
20
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
7
21
Michal Kwiatkowski
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
7
22
Geraint Thomas
Sky Procycling
7
23
Thomas Voeckler
Team Europcar
7
24
Bert-Jan Lindeman
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
7
25
Juan Antonio Flecha Giannoni
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
6
26
Richie Porte
Sky Procycling
6
27
Sylvain Chavanel
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
6
28
Eloy Teruel Rovira
Movistar Team
6
29
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
6
30
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
5
31
Eros Capecchi
Movistar Team
5
32
Ian Stannard
Sky Procycling
5
33
Bart De Clercq
Lotto - Belisol Team
4
34
Bartosz Huzarski
Team Netapp - Endura
4
35
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Cannondale
3
36
Fumiyuki Beppu
Orica-GreenEDGE
3
37
Tom-Jelte Slagter
Belkin Pro Cycling Team
2
38
Jesus Hernandez Blazquez
Team Saxo - Tinkoff
2
39
Frantisek Rabon
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
2
40
Sander Cordeel
Lotto - Belisol Team
2
41
Warren Barguil
Team Argos - Shimano
1
42
David De La Cruz Melgarejo
Team Netapp - Endura
1
43
Jacob Rathe
Garmin - Sharp
1
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares