En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Mercan'Tour Classic Alpes-Maritimes
Result
1
Jakob Fuglsang
Israel - Premier Tech
4u50'34"
2
Michael Woods
Israel - Premier Tech
op 31"
3
David Gaudu
Groupama - FDJ
op 34"
4
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
op 1'05"
5
Steff Cras
Lotto Soudal
op 1'07"
6
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'46"
7
Matteo Jorgenson
Movistar Team
op 2'03"
8
Lenny Martinez
Groupama - FDJ CT
op 2'53"
9
Michel Ries
Team Arkéa - Samsic
op 3'15"
10
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
op 3'49"
11
Christopher Froome
Israel - Premier Tech
op 3'58"
12
Gregor Muhlberger
Movistar Team
op 4'22"
13
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
14
Sebastian Schönberger
B&B Hotels - KTM
op 7'37"
15
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
op 7'39"
16
Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
op 8'42"
17
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
18
Alexis Vuillermoz
TotalEnergies
op 8'46"
19
José Herrada Lopez
Cofidis
op 9'08"
20
Andreas Kron
Lotto Soudal
op 9'41"
21
Stephane Rossetto
St Michel - Auber 93
op 9'58"
22
Georg Zimmermann
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 10'26"
23
Dayer Uberney Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
op 10'46"
24
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
25
Louis Richard
Team U Nantes Atlantique
op 12'13"
26
Maxime Bouet
Team Arkéa - Samsic
z.t
27
Eliot Lietaer
B&B Hotels - KTM
z.t
28
Bob Jungels
Ag2r Citroën Team
op 12'15"
29
Sean Bennett
China Glory Continental Cycling Team
z.t
30
Ion Izagirre Insausti
Cofidis
z.t
31
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
op 12'44"
32
Yael Joalland
Team U Nantes Atlantique
op 13'24"
33
Quentin Jauregui
B&B Hotels - KTM
op 13'55"
34
Quentin Pacher
Groupama - FDJ
op 14'19"
35
Hugo Houle
Israel - Premier Tech
op 15'02"
36
Ivan Moreno Sanchez
Equipo Kern Pharma
op 16'06"
37
Valentin Ferron
TotalEnergies
op 16'49"
38
Antoine Berlin
Nice Metropole Cote D'azur
op 17'38"
39
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
op 18'02"
40
Nicolas Edet
Team Arkéa - Samsic
z.t
41
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
z.t
42
Kobe Goossens
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
43
Heberth Alejandro Gutierrez Rendon
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
44
Jordan Jegat
Team U Nantes Atlantique
z.t
45
Jose Maria Garcia Soriano
Electro Hiper Europa - Caldas
op 19'08"
46
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
47
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
op 19'25"
48
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 19'51"
49
Franck Bonnamour
B&B Hotels - KTM
op 20'14"
50
Paul Ourselin
TotalEnergies
op 21'08"
51
Lucas De Rossi
China Glory Continental Cycling Team
z.t
52
Miguel Angel Ballesteros Canovas
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
53
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
z.t
54
Dylan Sunderland
Global 6 Cycling
z.t
55
Carlos Barbero Cuesta
Lotto Soudal
z.t
56
Tim Wellens
Lotto Soudal
z.t
57
Hugo Page
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
58
Abner Gonzalez Rivera
Movistar Team
z.t
59
Jean Goubert
Nice Metropole Cote D'azur
op 21'44"
60
Romain Cardis
St Michel - Auber 93
z.t
61
Tristan Delacroix
Nice Metropole Cote D'azur
op 22'31"
62
Thomas Armstrong
Electro Hiper Europa - Caldas
op 23'01"
63
Victor Lafay
Cofidis
op 23'14"
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
DNF
Pablo Alonso Montes
Electro Hiper Europa - Caldas
DNF
Julien Amadori
Nice Metropole Cote D'azur
DNF
Louis Barre
Team U Nantes Atlantique
DNF
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
DNF
Sebastian Berwick
Israel - Premier Tech
DNF
François Bidard
Cofidis
DNF
Nazaerbieke Bieken
China Glory Continental Cycling Team
DNF
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
DNF
Jonathan Couanon
Nice Metropole Cote D'azur
DNF
Joris Delbove
St Michel - Auber 93
DNF
Fabien Doubey
TotalEnergies
DNF
Iñigo Elosegui Momeñe
Movistar Team
DNF
Mateu Estelrich Cabanellas
Electro Hiper Europa - Caldas
DNF
Ruben Fernandez Andujar
Cofidis
DNF
Cyril Gautier
B&B Hotels - KTM
DNF
Simon Geschke
Cofidis
DNF
Omer Goldstein
Israel - Premier Tech
DNF
Juan Esteban Guerrero Arias
Electro Hiper Europa - Caldas
DNF
Jonathan Hivert
B&B Hotels - KTM
DNF
Reinier Honig
China Glory Continental Cycling Team
DNF
Alan Jousseaume
TotalEnergies
DNF
Pierre-Roger Latour
TotalEnergies
DNF
Jordi Lopez Caravaca
Equipo Kern Pharma
DNF
Diego Lopez Fuentes
Equipo Kern Pharma
DNF
Xianjing Lyu
China Glory Continental Cycling Team
DNF
Axel Mariault
Team U Nantes Atlantique
DNF
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
DNF
Andréa Mifsud
Nice Metropole Cote D'azur
DNF
James Mitri
Global 6 Cycling
DNF
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
DNF
Valentin Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
DNF
Ukko Iisakki Peltonen
Finland
DNF
James Gene Piccoli
Israel - Premier Tech
DNF
Florian Richard Andrade
Team U Nantes Atlantique
DNF
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Movistar Team
DNF
Pierre Rolland
B&B Hotels - KTM
DNF
Ibon Ruiz Sedano
Equipo Kern Pharma
DNF
Sergio Samitier
Movistar Team
DNF
Conor Schunk
Global 6 Cycling
DNF
Nicolas Sessler
Global 6 Cycling
DNF
Harry Sweeny
Lotto Soudal
DNF
Maxime Urruty
Nice Metropole Cote D'azur
DNF
Alessandro Verre
Team Arkéa - Samsic
DNF
Xandres Vervloesem
Lotto Soudal
DNF
Alex Williams
Global 6 Cycling
DNF
Changquan Xu
China Glory Continental Cycling Team
DNF
Mathias Le Turnier
Team U Nantes Atlantique
DNF
Etienne van Empel
China Glory Continental Cycling Team
DNF
Rudy Molard
Groupama - FDJ
DNS
2024
2023
2022
2021
Info
Parcours
Result
Palmares