En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
GP Kanton Aargau
Result
1
Simon Geschke
Team Giant - Shimano
4u31'14"
2
Silvan Dillier
BMC Racing Team
z.t
3
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
4
Danny van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
5
Michael Albasini
Orica-GreenEDGE
z.t
6
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
7
Paul Voss
Team Netapp - Endura
z.t
8
Francesco Gavazzi
Astana Pro Team
z.t
9
Sergei Chernetski
Katusha
z.t
10
Alexander Kolobnev
Katusha
z.t
11
Zico Waeytens
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
12
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
z.t
13
Martin Elmiger
IAM Cycling
z.t
14
Georg Preidler
Team Giant - Shimano
z.t
15
Juan Esteban Arango Carvajal
Colombia
z.t
16
Edward Fabian Diaz Cardenas
Colombia
z.t
17
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
18
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
z.t
19
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
20
Sergio Pardilla Bellon
MTN - Qhubeka
z.t
21
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Garmin - Sharp
z.t
22
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
23
Benjamin King
Garmin - Sharp
z.t
24
Rafael Valls Ferri
Lampre - Merida
z.t
25
Kevin Seeldraeyers
Team Wanty - Groupe Gobert
op 5"
26
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
z.t
27
Rui Alberto Costa Da Faria
Lampre - Merida
op 10"
28
Samuel Sánchez Gonzalez
BMC Racing Team
z.t
29
Simon Yates
Orica-GreenEDGE
op 13"
30
Boy van Poppel
Trek Factory Racing
op 23"
31
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
32
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
33
Patrick Schelling
IAM Cycling
z.t
34
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
35
Nino Schurter
Orica-GreenEDGE
z.t
36
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
z.t
37
Francis De Greef
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
38
Daniel Teklehaimanot Girmazion
MTN - Qhubeka
z.t
39
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Orica-GreenEDGE
z.t
40
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
op 1'14"
41
Patrick Facchini
Androni Giocattoli
op 1'52"
42
Fabian Lienhard
op 1'57"
43
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
z.t
44
Nathan Brown
Garmin - Sharp
z.t
45
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
46
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
47
Marcel Aregger
IAM Cycling
z.t
48
Andreas Schillinger
Team Netapp - Endura
z.t
49
Antonio Parrinello
Androni Giocattoli
z.t
50
Alexander Kristoff
Katusha
z.t
51
Mattia Cattaneo
Lampre - Merida
z.t
52
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
z.t
53
Sacha Modolo
Lampre - Merida
z.t
54
Simon Pellaud
op 2'36"
55
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 3'05"
56
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
57
Jeffry Johan Romero Corredor
Colombia
z.t
58
Cadel Evans
BMC Racing Team
z.t
59
Zakkari Dempster
Team Netapp - Endura
z.t
60
Cameron Meyer
Orica-GreenEDGE
z.t
61
Mirco Saggiorato
Team Stölting
z.t
62
Sam Bennett
Team Netapp - Endura
z.t
63
Laurens De Vreese
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
64
Davide Appollonio
Ag2r - La Mondiale
op 3'42"
65
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
66
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
67
Larry Warbasse
BMC Racing Team
z.t
68
Steve Chainel
Ag2r - La Mondiale
z.t
69
Alexander Porsev
Katusha
op 4'43"
70
Matthew Busche
Trek Factory Racing
z.t
71
Nelson Oliveira
Lampre - Merida
z.t
72
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
z.t
73
Roger Kluge
IAM Cycling
op 6'47"
74
Tom Bohli
BMC Development Team
op 7'42"
75
Lukas Spengler
BMC Development Team
z.t
76
Théry Schir
z.t
77
Jonathan Paredes
Colombia
z.t
78
Lawson Craddock
Team Giant - Shimano
z.t
79
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
op 11'13"
80
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
op 15'43"
81
Darwin Ferney Pantoja Tobar
Colombia
z.t
82
Tom-Jelte Slagter
Garmin - Sharp
op 0"
83
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
84
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
z.t
85
Marco Haller
Katusha
z.t
86
Tiziano Dall'Antonia
Androni Giocattoli
z.t
87
Gianfranco Zilioli
Androni Giocattoli
z.t
88
Julian Kern
Ag2r - La Mondiale
z.t
89
Simon Zahner
z.t
90
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
91
Pirmin Lang
IAM Cycling
z.t
92
Andy Schleck
Trek Factory Racing
z.t
93
Thomas Danielson
Garmin - Sharp
z.t
94
Iker Camaño Ortuzar
Team Netapp - Endura
z.t
95
Michel Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
96
Rohan Dennis
Garmin - Sharp
z.t
97
Dominic Klemme
IAM Cycling
z.t
98
Juan Pablo Valencia
Colombia
z.t
99
Yannick Eijssen
BMC Racing Team
z.t
100
Jan Keller
z.t
101
Vladimir Isaychev
Katusha
z.t
102
Loh Sea Keong
Team Giant - Shimano
z.t
103
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
z.t
104
Fabio Silvestre
Trek Factory Racing
z.t
105
Jacopo Guarnieri
Astana Pro Team
z.t
106
Marco Bandiera
Androni Giocattoli
z.t
107
Valentin Iglinskiy
Astana Pro Team
z.t
108
Tim De Troyer
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
109
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
110
Javier Alexis Acevedo Colle
Garmin - Sharp
z.t
111
Fredrik Kessiakoff
Astana Pro Team
z.t
112
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Shimano
z.t
113
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
114
Luka Mezgec
Team Giant - Shimano
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
Info
Parcours
Result
Palmares