En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Skoda-Tour de Luxembourg
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
03/06
Mersch
Luxembourg
176 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Anthony Perez
Cofidis
3u57'31"
2
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
3
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
4
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
5
Angelo Tulik
Direct Energie
op 4"
6
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
7
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
8
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
9
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
10
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
11
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
op 13"
12
Patrick Schelling
Team Vorarlberg - Santic
op 14"
13
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
14
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
op 17"
15
Nikodemus Holler
Bike Aid
op 21"
16
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
op 24"
17
Olivier Pardini
Team Differdange - Losch
op 27"
18
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
op 30"
19
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
op 35"
20
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
21
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
22
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
23
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
24
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 38"
25
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
op 41"
26
Manuel Antunes Amaro
CCC Sprandi Polkowice
z.t
27
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
28
Pawel Cieslik
CCC Sprandi Polkowice
op 46"
29
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
op 58"
30
Brian Nauleau
Direct Energie
op 59"
31
Roland Thalmann
Team Vorarlberg - Santic
op 1'06"
32
Sylvain Chavanel
Direct Energie
op 1'26"
33
Davide Orrico
Team Vorarlberg - Santic
z.t
34
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2'22"
35
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
36
Florian Nowak
Team Lotto - Kern Haus
z.t
37
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
38
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
39
Gian Friesecke
Team Vorarlberg - Santic
z.t
40
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 2'39"
41
Josh Teasdale
Team Differdange - Losch
op 2'46"
42
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 2'50"
43
Adrien Petit
Direct Energie
op 2'58"
44
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
op 3'11"
45
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
op 3'33"
46
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
47
Arjen Livyns
Veranda's Willems - Crelan
op 4'14"
48
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
op 4'18"
49
Matteo Badilatti
Team Vorarlberg - Santic
op 4'32"
50
Daniel Westmattelmann
Team Lotto - Kern Haus
z.t
51
Jan Brockhoff
Leopard Pro Cycling
z.t
52
Fabian Schormaier
Team Lotto - Kern Haus
z.t
53
Tom Thill
Team Differdange - Losch
z.t
54
Meron Abraham
Bike Aid
z.t
55
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'41"
56
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
op 4'43"
57
Jens Reynders
Leopard Pro Cycling
op 4'44"
58
Julien Mortier
WB Veranclassic Aquality Protect
op 4'47"
59
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
z.t
60
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
op 4'51"
61
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
op 5'04"
62
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
z.t
63
Lukas Meiler
Team Vorarlberg - Santic
op 5'12"
64
Jan-Willem van Schip
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
65
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
66
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
z.t
67
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
68
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
op 5'16"
69
Loic Chetout
Cofidis
op 5'21"
70
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
op 6'17"
71
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
72
Daniel Bichlmann
Bike Aid
op 6'29"
73
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
op 7'00"
74
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
75
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
76
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
77
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
78
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
79
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
80
Elias Van Breussegem
Veranda's Willems - Crelan
z.t
81
Damien Gaudin
Direct Energie
op 7'38"
82
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
op 9'33"
83
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
op 9'34"
84
Ivan Centrone
Team Differdange - Losch
op 10'12"
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Jonathan Hivert
Direct Energie
DNF
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Raphaël Kockelmann
Team Differdange - Losch
DNF
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
DNF
Boris Vallee
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Sean De Bie
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares