En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Skoda-Tour de Luxembourg
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
03/06
Mersch
Luxembourg
176 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
14u31'33"
2
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
op 15"
3
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
op 29"
4
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
op 30"
5
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
op 31"
6
Angelo Tulik
Direct Energie
op 32"
7
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
8
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 33"
9
Anthony Perez
Cofidis
op 36"
10
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 40"
11
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
op 51"
12
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'03"
13
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1'07"
14
Olivier Pardini
Team Differdange - Losch
op 1'09"
15
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'13"
16
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'15"
17
Patrick Schelling
Team Vorarlberg - Santic
op 1'22"
18
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'27"
19
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
20
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
op 1'32"
21
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
op 1'42"
22
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1'46"
23
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
op 1'51"
24
Manuel Antunes Amaro
CCC Sprandi Polkowice
op 2'04"
25
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 2'10"
26
Sylvain Chavanel
Direct Energie
op 2'33"
27
Roland Thalmann
Team Vorarlberg - Santic
op 3'10"
28
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
op 3'24"
29
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 3'30"
30
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
op 3'31"
31
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 3'32"
32
Gian Friesecke
Team Vorarlberg - Santic
op 3'46"
33
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'05"
34
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 4'21"
35
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
op 4'53"
36
Brian Nauleau
Direct Energie
op 4'55"
37
Florian Nowak
Team Lotto - Kern Haus
op 4'56"
38
Davide Orrico
Team Vorarlberg - Santic
op 5'25"
39
Pawel Cieslik
CCC Sprandi Polkowice
op 5'26"
40
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
op 5'47"
41
Josh Teasdale
Team Differdange - Losch
op 6'44"
42
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
43
Dimitri Claeys
Cofidis
op 7'23"
44
Fabian Schormaier
Team Lotto - Kern Haus
op 7'29"
45
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
op 8'05"
46
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
op 8'08"
47
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
op 8'21"
48
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
op 8'22"
49
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
op 9'02"
50
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
op 9'22"
51
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
op 9'26"
52
Matteo Badilatti
Team Vorarlberg - Santic
op 9'27"
53
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
op 9'29"
54
Meron Abraham
Bike Aid
op 9'31"
55
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
op 9'45"
56
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
op 11'25"
57
Cyril Lemoine
Cofidis
op 11'26"
58
Ivan Centrone
Team Differdange - Losch
op 12'09"
59
Jan Brockhoff
Leopard Pro Cycling
op 12'52"
60
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
op 12'58"
61
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
op 14'18"
62
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 14'42"
63
Loic Chetout
Cofidis
op 14'46"
64
Tom Thill
Team Differdange - Losch
op 15'58"
65
Adrien Petit
Direct Energie
op 16'24"
66
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
op 16'40"
67
Arjen Livyns
Veranda's Willems - Crelan
op 16'50"
68
Christophe Laporte
Cofidis
op 16'58"
69
Jan-Willem van Schip
Roompot - Nederlandse Loterij
op 17'17"
70
Bert Van Lerberghe
Cofidis
op 17'21"
71
Julien Mortier
WB Veranclassic Aquality Protect
op 17'36"
72
Jens Reynders
Leopard Pro Cycling
op 18'22"
73
Damien Gaudin
Direct Energie
op 18'54"
74
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
op 19'22"
75
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
op 19'28"
76
Jeremy Cornu
Direct Energie
op 20'52"
77
Lukas Meiler
Team Vorarlberg - Santic
op 21'12"
78
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
op 22'56"
79
Elias Van Breussegem
Veranda's Willems - Crelan
op 23'28"
80
Daniel Westmattelmann
Team Lotto - Kern Haus
op 24'55"
81
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
op 27'11"
82
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
op 30'10"
83
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
op 31'09"
84
Daniel Bichlmann
Bike Aid
op 32'45"
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Jonathan Hivert
Direct Energie
DNF
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Raphaël Kockelmann
Team Differdange - Losch
DNF
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
DNF
Boris Vallee
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Sean De Bie
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
DNS
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Lucas Carstensen
Bike Aid
DNF
Timo Schäfer
Bike Aid
DNF
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Mario Spengler
Leopard Pro Cycling
DNF
Meron Teshome Hagos
Bike Aid
DNF
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Matthias Schnapka
Bike Aid
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares