En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Skoda-Tour de Luxembourg
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
07/06
Mersch
Luxembourg
160.4 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Fränk Schleck
Team Saxo Bank
17u51'49"
2
Andreas Klöden
Astana
op 10"
3
Marco Marcato
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 1'32"
4
Matti Breschel
Team Saxo Bank
op 1'34"
5
Assan Bazayev
Astana
op 1'59"
6
Matteo Carrara
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 2'13"
7
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank
op 2'17"
8
Emanuele Vona
ISD - Neri
z.t
9
Domenico Pozzovivo
CSF Group - Navigare
op 2'20"
10
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
op 2'24"
11
Andy Schleck
Team Saxo Bank
op 2'32"
12
Federico Canuti
CSF Group - Navigare
op 2'39"
13
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank
op 2'43"
14
Sébastien Delfosse
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
15
Ruslan Pydgornyy
ISD - Neri
op 3'15"
16
Rémi Cusin
Agritubel
op 3'58"
17
Kurt-Asle Arvesen
Team Saxo Bank
op 4'05"
18
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
op 4'33"
19
Yukihiro Doi
Skil - Shimano
op 4'52"
20
Michael Schär
Astana
op 4'56"
21
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
op 5'14"
22
Vincent Jérôme
Bbox Bouygues Telecom
op 5'18"
23
Mauro Finetto
CSF Group - Navigare
op 5'20"
24
Anthony Ravard
Agritubel
z.t
25
Joan Horrach Rippoll
Team Katusha
op 5'25"
26
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 5'34"
27
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
op 5'42"
28
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
op 5'48"
29
Romain Feillu
Agritubel
op 6'05"
30
Marco Frapporti
CSF Group - Navigare
op 6'19"
31
Aitor Hernandez Gutierrez
Euskaltel - Euskadi
op 6'30"
32
Marcus Ljungqvist
Team Saxo Bank
op 6'36"
33
Markel Irizar Aranburu
Euskaltel - Euskadi
op 6'41"
34
Alan Marangoni
CSF Group - Navigare
op 6'43"
35
Geert Verheyen
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
36
Francesco Bellotti
Barloworld
op 6'49"
37
Oleksandr Kvachuk
ISD - Neri
op 6'53"
38
Steve Houanard
Skil - Shimano
op 6'59"
39
Dmitriy Muravyev
Astana
op 7'03"
40
Robert Retschke
Continental Team Differdange
op 7'40"
41
Baden Cooke
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 7'42"
42
Gerben Löwik
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 7'50"
43
Reto Hollenstein
Vorarlberg-Corratec
op 7'56"
44
Christoph Sokoll
Vorarlberg-Corratec
op 8'02"
45
Wim Vanhuffel
Vorarlberg-Corratec
op 8'32"
46
Alexandre Usov
Cofidis
op 10'53"
47
Alexey Markov
Team Katusha
op 13'31"
48
Geoffroy Lequatre
Agritubel
op 15'25"
49
Grégory Rast
Astana
op 15'44"
50
Olivier Bonnaire
Bbox Bouygues Telecom
op 15'49"
51
Koen de Kort
Skil - Shimano
op 15'54"
52
Borut Bozic
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 15'57"
53
Patrick Calcagni
Barloworld
op 15'58"
54
Martin Mortensen
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 16'01"
55
Fredrik Johansson
Continental Team Differdange
op 17'27"
56
Mitchell Docker
Skil - Shimano
op 17'31"
57
Daniel Musiol
Vorarlberg-Corratec
op 17'36"
58
Enrico Zen
CSF Group - Navigare
op 17'39"
59
Guennadi Mikhailov
Team Katusha
op 17'48"
60
Maxim Iglinsky
Astana
op 18'42"
61
Rony Martias
Bbox Bouygues Telecom
op 23'15"
62
Gianluca Mirenda
ISD - Neri
op 23'27"
63
Romain Villa
Cofidis
op 23'41"
64
Sébastien Portal
Cofidis
op 23'43"
65
Nicolas Jalabert
Agritubel
op 23'53"
66
Josef Benetseder
Vorarlberg-Corratec
op 24'08"
67
Nico Sijmens
Cofidis
op 24'47"
68
Alexandre Blain
Cofidis
op 24'56"
69
Benjamin Gourgue
Landbouwkrediet - Colnago
op 25'44"
70
Bert De Backer
Skil - Shimano
op 27'20"
71
Jean-Pierre Drucker
Continental Team Differdange
op 27'23"
72
Igor Abakoumov
ISD - Neri
op 27'33"
73
Franck Bouyer
Bbox Bouygues Telecom
op 29'10"
74
Rene Haselbacher
Vorarlberg-Corratec
op 29'58"
75
Tom Veelers
Skil - Shimano
op 32'03"
76
Hakan Nilsson
Continental Team Differdange
op 32'26"
77
Silvere Ackermann
Vorarlberg-Corratec
op 34'17"
78
Damien Gaudin
Bbox Bouygues Telecom
op 34'25"
79
Josu Agirre Aseginolaza
Euskaltel - Euskadi
op 37'01"
80
Vitaliy Kondrut
ISD - Neri
op 38'49"
81
Bolat Raimbekov
Astana
op 41'49"
82
Marco Corti
Barloworld
op 42'23"
83
Mathieu Claude
Bbox Bouygues Telecom
op 42'40"
84
Valeriy Dmitriyev
Astana
op 47'36"
Maxim Belkov
ISD - Neri
DNF
Hannes Blank
Continental Team Differdange
DNF
Florent Brard
Cofidis
DNF
Diego Caccia
Barloworld
DNF
Steven Caethoven
Agritubel
DNF
Jonathan Hivert
Skil - Shimano
DNF
Denys Kostyuk
ISD - Neri
DNF
Björn Leukemans
Vacansoleil Pro Cycling Team
DNF
Philipp Ludescher
Vorarlberg-Corratec
DNF
Michele Merlo
Barloworld
DNF
Danilo Napolitano
Team Katusha
DNF
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
DNF
Rob Peeters
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Perrig Quemeneur
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Filippo Savini
CSF Group - Navigare
DNF
Carlo Scognamiglio
Barloworld
DNF
Sébastien Turgot
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Maxime Vantomme
Team Katusha
DNF
Yoann Le Boulanger
Agritubel
DNF
Jonathan Bertrand
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Guillaume Blot
Cofidis
DNF
Mickaël Buffaz
Cofidis
DNF
Ludovic Capelle
Continental Team Differdange
DNF
Tiziano Dall'Antonia
CSF Group - Navigare
DNF
Kenny Dehaes
Silence - Lotto
DNF
Mathieu Drouilly
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Theo Eltink
Skil - Shimano
DNF
Cyrille Heymans
Continental Team Differdange
DNF
Christian Poos
Continental Team Differdange
DNF
Martial Ricci-Poggi
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Robert Hunter
Barloworld
DNS
Emilien-Benoit Bergès
Agritubel
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares