En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Castilla y Leon
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
16/05
Ciudad Rodrigo
Zamora
161.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
4u34'00"
2
Sergei Shilov
Lokosphinx
z.t
3
Carlos Barbero Cuesta
Euskadi
z.t
4
Francesco Lasca
Caja Rural
z.t
5
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
6
Joaquin Sobrino Martinez
Team Differdange - Losch
z.t
7
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Louletano - Dunas Douradas
z.t
8
Alexander Krieger
Team Stuttgart
z.t
9
Filippo Baggio
Nankang - Fondriest
z.t
10
Luca Chirico
MG Kvis - Trevigiani
z.t
11
Daniel Freitas
La Aluminios - Antarte
z.t
12
Antonio Ferreira Carvalho
La Aluminios - Antarte
z.t
13
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Efapel - Glassdrive
z.t
14
Andrei Nechita
MG Kvis - Trevigiani
z.t
15
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
z.t
16
Daniele Aldegheri
MG Kvis - Trevigiani
z.t
17
Diego Rubio Hernandez
Efapel - Glassdrive
z.t
18
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural
z.t
19
Diego Milan Jimenez
Team Differdange - Losch
z.t
20
Nicola Dal Santo
Nankang - Fondriest
z.t
21
Pedro Paulinho
La Aluminios - Antarte
z.t
22
Micael Isidoro
Louletano - Dunas Douradas
z.t
23
Victor De La Parte Gonzalez
Efapel - Glassdrive
z.t
24
Haritz Orbe Urrutia
Euskadi
z.t
25
Pablo Torres Muino
Burgos-BH
z.t
26
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
27
Matteo Belli
Nankang - Fondriest
z.t
28
Evgeny Shalunov
Lokosphinx
z.t
29
André Lima César Fonte
Radio Popular
z.t
30
Daniel Eduardo Moreira Silva
Radio Popular
z.t
31
Jesus Del Pino Corrochano
Burgos-BH
z.t
32
Marcos García Fernandez
Caja Rural
z.t
33
Ibai Salas
Burgos-BH
z.t
34
Juan Ernesto Chamorro Chitan
4-72 Colombia
z.t
35
Jaime Roson Garcia
Team Ecuador
z.t
36
Ricardo Mestre
Efapel - Glassdrive
z.t
37
Luis Léon Sanchez Gil
Caja Rural
z.t
38
Jorge Martín Montenegro
Louletano - Dunas Douradas
z.t
39
Simone Petilli
Area Zero Pro Team
z.t
40
Jose Ragonessi
Team Ecuador
z.t
41
Luis Afonso
La Aluminios - Antarte
z.t
42
Nikodemus Holler
Team Stuttgart
z.t
43
David Arroyo Duran
Caja Rural
z.t
44
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi
z.t
45
Silvio Giorni
Area Zero Pro Team
z.t
46
David Belda Garcia
Burgos-BH
z.t
47
Paolo Ciavatta
Area Zero Pro Team
z.t
48
André Mourato
La Aluminios - Antarte
z.t
49
Sergio Ferreira Sousa
Efapel - Glassdrive
z.t
50
Edgar Miguel Lemos Pinto
La Aluminios - Antarte
z.t
51
Sergey Vdovin
Lokosphinx
z.t
52
Sylwester Szmyd
Movistar Team
z.t
53
Pablo Lechuga Rodriguez
Euskadi
z.t
54
Frederico Figueiredo
Radio Popular
z.t
55
Giacomo Forconi
Nankang - Fondriest
z.t
56
Riccardo Donato
MG Kvis - Trevigiani
z.t
57
Alex Dowsett
Movistar Team
z.t
58
Hugo De Matos Sancho
La Aluminios - Antarte
z.t
59
Raul Garcia De Mateo Rubio
Louletano - Dunas Douradas
z.t
60
Jaume Rovira Pous
Team Ecuador
z.t
61
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
62
Nuno Bico Matos
Radio Popular
z.t
63
Rui Miguel Sousa Barbosa
Radio Popular
z.t
64
Alfredo Balloni
Nankang - Fondriest
z.t
65
Miguel Minguez Ayala
Euskadi
z.t
66
Lorenzo Di Remigio
MG Kvis - Trevigiani
z.t
67
Juan Jose Oroz Ugalde
Burgos-BH
z.t
68
Bernardo Albeiro Suaza Arango
4-72 Colombia
z.t
69
Ricardo Ferreira
Radio Popular
z.t
70
Matteo Busato
MG Kvis - Trevigiani
z.t
71
Marcel Weber
Team Stuttgart
z.t
72
Juan Diego Quintero Gil
4-72 Colombia
z.t
73
Hernani Broco
Louletano - Dunas Douradas
z.t
74
Aleksey Rybalkin
Lokosphinx
z.t
75
Víctor Martín Hernandez
Burgos-BH
z.t
76
Darío Hernandez
Burgos-BH
z.t
77
Raul Alarcon Garcia
Louletano - Dunas Douradas
z.t
78
Virgilio Martins Dos Santos
Radio Popular
z.t
79
Segundo Navarrete
Team Ecuador
z.t
80
Sebastiano Frassetto
Team Differdange - Losch
z.t
81
Fernando Orjuela Gutierrez
4-72 Colombia
z.t
82
Jon Larrinaga
Euskadi
z.t
83
Arkimedes Arguelyes Rodriges
Lokosphinx
z.t
84
Diego Antonio Ochoa Camargo
4-72 Colombia
z.t
85
Antonio Merolese
Nankang - Fondriest
z.t
86
Mikel Iturria Segurola
Euskadi
z.t
87
Igor Merino Cortazar
Burgos-BH
z.t
88
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
89
Rino Gasparrini
MG Kvis - Trevigiani
z.t
90
Sandro Filipe Silva Pinto
Louletano - Dunas Douradas
z.t
91
Ruben Menendez Velasco
Team Differdange - Losch
z.t
92
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Efapel - Glassdrive
z.t
93
Victor Etxebarria Carrasco
Euskadi
z.t
94
Fabio Chinello
Area Zero Pro Team
z.t
95
Hélder Fernandes Ferreira
Efapel - Glassdrive
op 21"
96
Francisco Javier Moreno Allue
Louletano - Dunas Douradas
z.t
97
Alexander Vdovin
Lokosphinx
z.t
98
Ever Alexander Rivera Guerrero
4-72 Colombia
z.t
99
Mattia Frapporti
MG Kvis - Trevigiani
op 35"
100
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
z.t
101
Marco Tecchio
Area Zero Pro Team
z.t
102
Giovanni Visconti
Movistar Team
op 49"
103
Stefano Tonin
Area Zero Pro Team
z.t
104
Christopher Muche
Team Stuttgart
op 56"
105
Gianluca Mengardo
Area Zero Pro Team
op 1'13"
106
Gianluca Leonardi
Area Zero Pro Team
z.t
107
Celio Cristiano Sousa
Radio Popular
op 0"
108
Lorenzo Trabucco
Nankang - Fondriest
op 1'28"
109
Hugo Sabido
La Aluminios - Antarte
op 0"
110
Higinio Fernandez Suarez
Team Ecuador
z.t
111
Bayron Guama de la Cruz
Team Ecuador
z.t
112
Damien Garcia
Team Differdange - Losch
op 11'45"
113
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
114
Kevin Suarez Martinez
Team Differdange - Losch
z.t
115
Fernando Grijalba
Caja Rural
z.t
116
Isaac Carbonell Rabat
Team Ecuador
z.t
117
Garikoitz Bravo Oiarbide
Efapel - Glassdrive
z.t
118
Matteo Gozzi
Nankang - Fondriest
op 11'48"
119
Augusto Sanchez Beriguete
Team Differdange - Losch
z.t
120
Carlos Alberto Uran Arroyave
4-72 Colombia
z.t
121
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
Team Ecuador
DNF
Martin Reinert
Team Stuttgart
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares