En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Castilla y Leon
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
18/05
Lubian
Bembibre
164.6 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
David Belda Garcia
Burgos-BH
13u51'48"
2
Marcos García Fernandez
Caja Rural
op 57"
3
Sylwester Szmyd
Movistar Team
op 1'01"
4
Aleksey Rybalkin
Lokosphinx
op 1'38"
5
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
op 1'55"
6
Jesus Del Pino Corrochano
Burgos-BH
z.t
7
Edgar Miguel Lemos Pinto
La Aluminios - Antarte
z.t
8
Frederico Figueiredo
Radio Popular
z.t
9
Antonio Ferreira Carvalho
La Aluminios - Antarte
op 2'06"
10
David Arroyo Duran
Caja Rural
z.t
11
Raul Garcia De Mateo Rubio
Louletano - Dunas Douradas
op 2'18"
12
Sandro Filipe Silva Pinto
Louletano - Dunas Douradas
z.t
13
Juan Jose Oroz Ugalde
Burgos-BH
op 2'30"
14
Juan Ernesto Chamorro Chitan
4-72 Colombia
op 2'37"
15
Matteo Busato
MG Kvis - Trevigiani
z.t
16
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 2'48"
17
Victor De La Parte Gonzalez
Efapel - Glassdrive
op 2'51"
18
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
19
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural
op 2'58"
20
Miguel Minguez Ayala
Euskadi
op 3'02"
21
Victor Etxebarria Carrasco
Euskadi
op 3'07"
22
Higinio Fernandez Suarez
Team Ecuador
op 3'37"
23
Fernando Orjuela Gutierrez
4-72 Colombia
op 3'53"
24
Mikel Iturria Segurola
Euskadi
op 4'41"
25
Luis Léon Sanchez Gil
Caja Rural
op 5'02"
26
Hélder Fernandes Ferreira
Efapel - Glassdrive
op 5'10"
27
Luis Afonso
La Aluminios - Antarte
op 6'10"
28
Sergio Ferreira Sousa
Efapel - Glassdrive
op 7'06"
29
Nikodemus Holler
Team Stuttgart
op 10'38"
30
Jaime Roson Garcia
Team Ecuador
op 11'11"
31
Hugo De Matos Sancho
La Aluminios - Antarte
op 11'18"
32
Igor Merino Cortazar
Burgos-BH
op 11'22"
33
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
op 12'19"
34
Diego Antonio Ochoa Camargo
4-72 Colombia
z.t
35
Paolo Ciavatta
Area Zero Pro Team
op 12'26"
36
Sergei Shilov
Lokosphinx
op 12'37"
37
Pablo Lechuga Rodriguez
Euskadi
op 13'01"
38
Hernani Broco
Louletano - Dunas Douradas
z.t
39
Hugo Sabido
La Aluminios - Antarte
op 13'04"
40
Simone Petilli
Area Zero Pro Team
op 13'23"
41
Víctor Martín Hernandez
Burgos-BH
op 13'38"
42
Ruben Menendez Velasco
Team Differdange - Losch
op 13'42"
43
Daniel Eduardo Moreira Silva
Radio Popular
op 14'18"
44
Francisco Javier Moreno Allue
Louletano - Dunas Douradas
op 14'39"
45
Antonio Merolese
Nankang - Fondriest
op 15'00"
46
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Efapel - Glassdrive
op 15'03"
47
Giovanni Visconti
Movistar Team
op 15'30"
48
Alexander Krieger
Team Stuttgart
op 15'40"
49
Virgilio Martins Dos Santos
Radio Popular
op 16'38"
50
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi
op 17'13"
51
Haritz Orbe Urrutia
Euskadi
op 20'30"
52
Lorenzo Di Remigio
MG Kvis - Trevigiani
z.t
53
Raul Alarcon Garcia
Louletano - Dunas Douradas
z.t
54
André Lima César Fonte
Radio Popular
op 24'05"
55
Carlos Barbero Cuesta
Euskadi
op 25'20"
56
Diego Rubio Hernandez
Efapel - Glassdrive
op 25'24"
57
Jon Larrinaga
Euskadi
z.t
58
Luca Chirico
MG Kvis - Trevigiani
op 25'37"
59
Marco Tecchio
Area Zero Pro Team
op 25'43"
60
Celio Cristiano Sousa
Radio Popular
op 26'26"
61
Jaume Rovira Pous
Team Ecuador
op 27'24"
62
André Mourato
La Aluminios - Antarte
op 28'46"
63
Arkimedes Arguelyes Rodriges
Lokosphinx
z.t
64
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Louletano - Dunas Douradas
op 30'33"
65
Marcel Weber
Team Stuttgart
op 32'38"
66
Gianluca Mengardo
Area Zero Pro Team
op 34'25"
67
Alex Dowsett
Movistar Team
op 35'04"
68
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
op 37'12"
69
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Efapel - Glassdrive
op 37'32"
70
Andrei Nechita
MG Kvis - Trevigiani
op 37'40"
71
Matteo Gozzi
Nankang - Fondriest
op 40'33"
72
Gianluca Leonardi
Area Zero Pro Team
op 41'32"
73
Fabio Chinello
Area Zero Pro Team
op 44'20"
74
Damien Garcia
Team Differdange - Losch
op 47'40"
75
Garikoitz Bravo Oiarbide
Efapel - Glassdrive
op 53'15"
Daniele Aldegheri
MG Kvis - Trevigiani
DNF
Filippo Baggio
Nankang - Fondriest
DNF
Alfredo Balloni
Nankang - Fondriest
DNF
Matteo Belli
Nankang - Fondriest
DNF
Nuno Bico Matos
Radio Popular
DNF
Isaac Carbonell Rabat
Team Ecuador
DNF
Nicola Dal Santo
Nankang - Fondriest
DNF
Riccardo Donato
MG Kvis - Trevigiani
DNF
Ricardo Ferreira
Radio Popular
DNF
Giacomo Forconi
Nankang - Fondriest
DNF
Mattia Frapporti
MG Kvis - Trevigiani
DNF
Sebastiano Frassetto
Team Differdange - Losch
DNF
Daniel Freitas
La Aluminios - Antarte
DNF
Rino Gasparrini
MG Kvis - Trevigiani
DNF
Fernando Grijalba
Caja Rural
DNF
Darío Hernandez
Burgos-BH
DNF
Micael Isidoro
Louletano - Dunas Douradas
DNF
Francesco Lasca
Caja Rural
DNF
Ricardo Mestre
Efapel - Glassdrive
DNF
Diego Milan Jimenez
Team Differdange - Losch
DNF
Jorge Martín Montenegro
Louletano - Dunas Douradas
DNF
Christopher Muche
Team Stuttgart
DNF
Segundo Navarrete
Team Ecuador
DNF
Pedro Paulinho
La Aluminios - Antarte
DNF
Juan Diego Quintero Gil
4-72 Colombia
DNF
Jose Ragonessi
Team Ecuador
DNF
Ever Alexander Rivera Guerrero
4-72 Colombia
DNF
Ibai Salas
Burgos-BH
DNF
Augusto Sanchez Beriguete
Team Differdange - Losch
DNF
Enrique Sanz
Movistar Team
DNF
Evgeny Shalunov
Lokosphinx
DNF
Joaquin Sobrino Martinez
Team Differdange - Losch
DNF
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
DNF
Rui Miguel Sousa Barbosa
Radio Popular
DNF
Kevin Suarez Martinez
Team Differdange - Losch
DNF
Bernardo Albeiro Suaza Arango
4-72 Colombia
DNF
Jasha Sütterlin
Movistar Team
DNF
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
DNF
Stefano Tonin
Area Zero Pro Team
DNF
Pablo Torres Muino
Burgos-BH
DNF
Lorenzo Trabucco
Nankang - Fondriest
DNF
Alexander Vdovin
Lokosphinx
DNF
Sergey Vdovin
Lokosphinx
DNF
Silvio Giorni
Area Zero Pro Team
DNF
Bayron Guama de la Cruz
Team Ecuador
DNF
Carlos Alberto Uran Arroyave
4-72 Colombia
DNF
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
Team Ecuador
DNF
Martin Reinert
Team Stuttgart
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares