En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro Rosa
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
12/07
Verbania
San Domenico di Varzo
92.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Anna van der Breggen
Rabo Liv Women Cycling Team
24u15'08"
2
Mara Abbott
Wiggle Honda
op 1'30"
3
Megan Guarnier
Boels Dolmans Cycling Team
op 1'43"
4
Ashleigh Moolman-Pasio
Bigla Pro Cycling Team
op 2'12"
5
Katarzyna Niewiadoma
Rabo Liv Women Cycling Team
op 3'11"
6
Pauline Ferrand-Prévot
Rabo Liv Women Cycling Team
op 6'57"
7
Flavia Oliveira
Ale Cipollini
op 7'35"
8
Elisa Longo Borghini
Wiggle Honda
op 8'17"
9
Evelyn Stevens
Boels Dolmans Cycling Team
op 9'08"
10
Shara Gillow
Rabo Liv Women Cycling Team
op 10'07"
11
Karol-Ann Canuel
Velocio - Sram
op 12'46"
12
Claudia Lichtenberg-Häusler
Team Liv-Plantur
op 13'57"
13
Tetiana Riabchenko
Inpa Sottoli Giusfredi
op 15'10"
14
Lucinda Brand
Rabo Liv Women Cycling Team
op 18'03"
15
Polona Batagelj
BTC City Ljubljana
op 21'49"
16
Francesca Cauz
Ale Cipollini
op 22'53"
17
Mayuko Hagiwara
Wiggle Honda
op 23'25"
18
Alena Amialiusik
Velocio - Sram
op 23'26"
19
Sabrina Stultiens
Team Liv-Plantur
op 23'40"
20
Alice Maria Arzuffi
Inpa Sottoli Giusfredi
op 23'55"
21
Malgorzata Jasinska
Ale Cipollini
op 28'35"
22
Thalita de Jong
Rabo Liv Women Cycling Team
op 29'11"
23
Ellen van Dijk
Boels Dolmans Cycling Team
op 32'06"
24
Elena Cecchini
Lotto - Soudal Ladies
op 35'19"
25
Laura Camila Lozano Ramirez
S.C. Michela Fanini Rox
op 35'49"
26
Spela Kern
BTC City Ljubljana
op 36'40"
27
Daiva Tuslaite-Ragazinskiene
Inpa Sottoli Giusfredi
op 38'13"
28
Silvia Valsecchi
BEPINK Laclassica
op 38'15"
29
Asja Paladin
Top Girls Fassa Bortolo
op 39'24"
30
Anouska Koster
Rabo Liv Women Cycling Team
op 40'35"
31
Tiffany Cromwell
Velocio - Sram
op 40'50"
32
Rachel Neylan
Orica - Ais
op 41'55"
33
Anna Potokina
Servetto Footon
op 42'16"
34
Eugenia Bujak
BTC City Ljubljana
op 43'13"
35
Annemiek van Vleuten
Bigla Pro Cycling Team
op 43'41"
36
Chiara Pierobon
Top Girls Fassa Bortolo
op 46'33"
37
Carolina Rodriguez Gutierrez
Astana - Acca Due O
op 47'42"
38
Elena Berlato
Ale Cipollini
op 50'09"
39
Katrin Garfoot
Orica - Ais
op 50'40"
40
Carlee Taylor
Lotto - Soudal Ladies
op 50'52"
41
Lizzie Williams
Orica - Ais
op 53'15"
42
Uenia Fernandes Da Souza
Ale Cipollini
op 55'39"
43
Anastasiya Chulkova
BEPINK Laclassica
op 57'09"
44
Serika Guluma Ortiz
Aromitalia Vaiano
op 59'57"
45
Tayler Wiles
Velocio - Sram
op 1u05'48"
46
Elena Kuchinskaya
Servetto Footon
op 1u08'51"
47
Rasa Leleivyte
Aromitalia Vaiano
op 1u10'08"
48
Lara Vieceli
S.C. Michela Fanini Rox
op 1u10'36"
49
Chantal Blaak-van den Broek
Boels Dolmans Cycling Team
op 1u11'21"
50
Jessie Walker
Servetto Footon
op 1u14'03"
51
Georgia Williams
BEPINK Laclassica
op 1u14'21"
52
Floortje Mackaij
Team Liv-Plantur
op 1u14'23"
53
Marcela Prieto Castañeda
Mexico
op 1u14'56"
54
Romy Kasper
Boels Dolmans Cycling Team
op 1u17'11"
55
Anja Rugelj
BTC City Ljubljana
op 1u21'53"
56
Jaime Nielsen
BEPINK Laclassica
op 1u22'01"
57
Sarah Rijkes
Lotto - Soudal Ladies
op 1u25'12"
58
Marta Bastianelli
Aromitalia Vaiano
op 1u26'42"
59
Sharon Laws
Bigla Pro Cycling Team
op 1u27'47"
60
Ewelina Szybiak
Aromitalia Vaiano
op 1u28'24"
61
Clara Koppenburg
Bigla Pro Cycling Team
op 1u29'14"
62
Olena Pavlukhina
BTC City Ljubljana
op 1u29'31"
63
Erika Haydee Varela Huerta
Mexico
op 1u29'40"
64
Katarzyna Pawlowska
Boels Dolmans Cycling Team
op 1u30'32"
65
Jessie Daams
Lotto - Soudal Ladies
op 1u32'56"
66
Giorgia Bronzini
Wiggle Honda
op 1u35'08"
67
Anna Zita Maria Stricker
Inpa Sottoli Giusfredi
op 1u35'45"
68
Dalia Muccioli
Ale Cipollini
op 1u36'04"
69
Irene Bitto
Top Girls Fassa Bortolo
op 1u37'29"
70
Azzurra d'Intino
S.C. Michela Fanini Rox
op 1u37'35"
71
Kseniia Dobrynina
Astana - Acca Due O
op 1u39'16"
72
Lija Laizane
Aromitalia Vaiano
op 1u41'38"
73
Urska Pintar
BTC City Ljubljana
op 1u41'58"
74
Carmen McNellis Small
Bigla Pro Cycling Team
op 1u43'59"
75
Emilia Fahlin
Wiggle Honda
op 1u44'43"
76
Susanna Zorzi
Lotto - Soudal Ladies
op 1u45'22"
77
Jessica Marcela Parra Rojas
Aromitalia Vaiano
op 1u46'46"
78
Valentina Scandolara
Orica - Ais
op 1u47'05"
79
Verónica Leal Balderas
Mexico
op 1u47'41"
80
Anisha Vekemans
Lotto - Soudal Ladies
op 1u48'19"
81
Nicole Hanselmann
Bigla Pro Cycling Team
op 1u48'57"
82
Michela Pavin
Servetto Footon
op 1u51'16"
83
Julia Soek
Team Liv-Plantur
op 1u52'34"
84
Barbara Guarischi
Velocio - Sram
op 1u53'50"
85
Demi de Jong
Boels Dolmans Cycling Team
op 1u54'06"
86
Marta Tagliaferro
Ale Cipollini
op 1u55'32"
87
Soraya Paladin
Top Girls Fassa Bortolo
op 1u55'58"
88
Annalisa Cucinotta
Ale Cipollini
op 1u56'47"
89
Loren Rowney
Velocio - Sram
op 1u58'35"
90
Ilaria Sanguineti
BEPINK Laclassica
op 2u01'10"
91
Willeke Knol
Team Liv-Plantur
op 2u05'15"
92
Kyara Stijns
Team Liv-Plantur
op 2u09'52"
93
Olena Novikova
Tre Colli - Forno d'Asolo
op 2u12'09"
94
Ana Maria Covrig
BEPINK Laclassica
op 2u14'14"
95
Chantal Hoffmann
Lotto - Soudal Ladies
op 2u15'53"
96
Claudia Cretti
Inpa Sottoli Giusfredi
op 2u19'01"
97
Leidy Natalia Munoz Ruiz
Tre Colli - Forno d'Asolo
op 2u20'06"
98
Valentina Bastianelli
Inpa Sottoli Giusfredi
op 2u20'13"
99
Nicole Dal Santo
Top Girls Fassa Bortolo
op 2u21'03"
100
Veronica Cornolti
Servetto Footon
op 2u27'46"
101
Nina Gulino
S.C. Michela Fanini Rox
op 2u27'55"
102
Alessia Martini
Aromitalia Vaiano
op 2u32'00"
103
Michela Balducci
S.C. Michela Fanini Rox
op 2u37'34"
104
Alenka Novak
BTC City Ljubljana
op 2u41'17"
105
Federica Nicolai
S.C. Michela Fanini Rox
op 2u50'22"
106
Allison Linnell
Aromitalia Vaiano
op 3u10'41"
Roxane Knetemann
Rabo Liv Women Cycling Team
DNF
Joelle Numainville
Bigla Pro Cycling Team
DNF
Elizabeth Armitstead-Deignan
Boels Dolmans Cycling Team
DNF
Jolien D'Hoore
Wiggle Honda
DNF
Rossella Ratto
Inpa Sottoli Giusfredi
DNF
Elena Franchi
Servetto Footon
DNF
Marina Likhanova
Servetto Footon
DNF
Chloe McConville
Orica - Ais
DNF
Sarah Roy
Orica - Ais
DNF
Anna Trevisi
Inpa Sottoli Giusfredi
DNF
Marika Campagnaro
Astana - Acca Due O
DNS
Elise Delzenne
Velocio - Sram
DNS
Ariadna Gutierrez Arzaluz
Mexico
DNS
Mieke Kroger
Velocio - Sram
DNS
Amanda Spratt
Orica - Ais
DNS
Sara Grifi
Top Girls Fassa Bortolo
DNF
Ana María Hernandez
Mexico
DNF
Elena Leonardi
Top Girls Fassa Bortolo
DNF
Olena Oliinyk
Tre Colli - Forno d'Asolo
DNF
Dulce Pliego
Mexico
DNF
Molly Weaver
Team Liv-Plantur
DNF
Doris Schweizer
Bigla Pro Cycling Team
DNS
Giorgia Fraiegari
BEPINK Laclassica
DNF
Eyerusalem Kelil
S.C. Michela Fanini Rox
DNF
Ruby Livingstone
BEPINK Laclassica
DNF
Emma Marcelli
Tre Colli - Forno d'Asolo
DNF
Larisa Pankova
Astana - Acca Due O
DNF
Mia Radotic
BTC City Ljubljana
DNF
Vittoria Reati
S.C. Michela Fanini Rox
DNF
Makhabbat Umutzhanova
Astana - Acca Due O
DNF
Sara Mustonen
Team Liv-Plantur
DNS
Macey Stewart
Orica - Ais
DNS
Lieselot Decroix
Lotto - Soudal Ladies
DNF
Aurora Mancini
Tre Colli - Forno d'Asolo
DNF
Isotta Barbieri
Tre Colli - Forno d'Asolo
DNF
Audrey Cordon-Ragot
Wiggle Honda
DNF
Jasmine Dotti
Tre Colli - Forno d'Asolo
DNF
Ariadna Gutierrez Arzaluz
Mexico
DNF
Marina Lari
Tre Colli - Forno d'Asolo
DNF
Anna Sanchis Chafer
Wiggle Honda
DNF
Alena Sitsko
Astana - Acca Due O
DNS
Wendolinne Chavez
Mexico
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1990
1989
1988
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares