En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
11/09
Calahorra
Burgos
184.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
Combiné
1
Bauke Mollema
Belkin Pro Cycling Team
4u44'28"
2
Edvald Boasson-Hagen
Sky Procycling
z.t
3
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
z.t
4
Tyler Farrar
Garmin - Sharp
z.t
5
Fabian Cancellara
Radioshack - Leopard
z.t
6
Grega Bole
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
7
Luca Paolini
Katusha
z.t
8
Paul Voss
Team Netapp - Endura
z.t
9
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
10
Nicholas Roche
Team Saxo - Tinkoff
z.t
11
Vladimir Gusev
Katusha
z.t
12
David Tanner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
13
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
14
Vincenzo Nibali
Astana Pro Team
z.t
15
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
16
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
17
Christopher Horner
Radioshack - Leopard
z.t
18
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
19
Leopold Konig
Team Netapp - Endura
z.t
20
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
21
Giampaolo Caruso
Katusha
z.t
22
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
z.t
23
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
24
Robert Kiserlovski
Radioshack - Leopard
z.t
25
Michele Scarponi
Lampre - Merida
z.t
26
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha
z.t
27
David Arroyo Duran
Caja Rural
z.t
28
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
29
Rafal Majka
Team Saxo - Tinkoff
z.t
30
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
z.t
31
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
32
Diego Ulissi
Lampre - Merida
z.t
33
Manuele Mori
Lampre - Merida
op 13"
34
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
z.t
35
Vladimir Isaychev
Katusha
op 1'31"
36
Anthony Roux
FDJ.fr
z.t
37
Thibaut Pinot
FDJ.fr
z.t
38
Romain Zingle
Cofidis
z.t
39
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
z.t
41
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Caja Rural
z.t
42
Georg Preidler
Team Argos - Shimano
z.t
43
Ben Hermans
Radioshack - Leopard
z.t
44
Chris Anker Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
45
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
46
Marcos García Fernandez
Caja Rural
z.t
47
Gianni Meersman
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
48
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
49
Kenny Elissonde
FDJ.fr
z.t
50
Thierry Hupond
Team Argos - Shimano
z.t
51
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
z.t
52
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
53
Alex Howes
Garmin - Sharp
z.t
54
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
55
Tosh Van der Sande
Lotto - Belisol Team
z.t
56
Dominik Nerz
BMC Racing Team
z.t
57
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural
z.t
58
Adam Hansen
Lotto - Belisol Team
z.t
59
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural
z.t
60
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
61
Reinardt Janse van Rensburg
Team Argos - Shimano
z.t
62
Sergio Luis Henao Montoya
Sky Procycling
z.t
63
Iker Camaño Ortuzar
Team Netapp - Endura
z.t
64
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Cannondale
z.t
65
José Ivan Gutierrez Palacios
Movistar Team
z.t
66
Robert Wagner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
67
Grégory Rast
Radioshack - Leopard
z.t
68
Janez Brajkovic
Astana Pro Team
z.t
69
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
70
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
71
Juan Antonio Flecha Giannoni
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
72
Klaas Lodewyck
BMC Racing Team
z.t
73
Juan Manuel Garate Cepa
Belkin Pro Cycling Team
z.t
74
Francis De Greef
Lotto - Belisol Team
z.t
75
Markel Irizar Aranburu
Radioshack - Leopard
z.t
76
Yaroslav Popovych
Radioshack - Leopard
z.t
77
Jan Barta
Team Netapp - Endura
z.t
78
Christian Knees
Sky Procycling
z.t
79
Pieter Serry
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
80
Johannes Fröhlinger
Team Argos - Shimano
z.t
81
Bartosz Huzarski
Team Netapp - Endura
z.t
82
Sylwester Szmyd
Movistar Team
z.t
83
Rigoberto Urán
Sky Procycling
z.t
84
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
85
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
86
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
87
Rafael Valls Ferri
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
88
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
89
Salvatore Puccio
Sky Procycling
z.t
90
José Joao Pimenta Costa Mendes
Team Netapp - Endura
z.t
91
Warren Barguil
Team Argos - Shimano
z.t
92
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 1'42"
93
Oliver Zaugg
Team Saxo - Tinkoff
op 1'44"
94
Winner Andrew Anacona
Lampre - Merida
z.t
95
Nikias Arndt
Team Argos - Shimano
z.t
96
Maciej Paterski
Cannondale
z.t
97
Evgeny Petrov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
98
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
op 2'04"
99
Massimo Graziato
Lampre - Merida
op 2'29"
100
Francesco Lasca
Caja Rural
op 4'18"
101
Daniele Ratto
Cannondale
z.t
102
Tiziano Dall'Antonia
Cannondale
z.t
103
Paolo Longo Borghini
Cannondale
z.t
104
Jussi Veikkanen
FDJ.fr
z.t
105
Lucas Sebastian Haedo
Cannondale
z.t
106
Ivan Santaromita
BMC Racing Team
z.t
107
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
z.t
108
Guillaume Van Keirsbulck
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 5'39"
109
Adrien Petit
Cofidis
z.t
110
Matteo Tosatto
Team Saxo - Tinkoff
z.t
111
Dario Cataldo
Sky Procycling
z.t
112
Alex Rasmussen
Garmin - Sharp
z.t
113
Yannick Eijssen
BMC Racing Team
z.t
114
Angel Vicioso Arcos
Katusha
z.t
115
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
z.t
116
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
117
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
118
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
z.t
119
Thomas Peterson
Team Argos - Shimano
z.t
120
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
121
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
122
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
123
Zakkari Dempster
Team Netapp - Endura
z.t
124
Stéphane Poulhiès
Cofidis
z.t
125
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
126
Jérôme Coppel
Cofidis
z.t
127
Nicki Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
128
Michael Morkov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
129
Vasili Kiryienka
Sky Procycling
z.t
130
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
131
Luca Dodi
Lampre - Merida
z.t
132
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
op 7'04"
133
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
134
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
135
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
136
Cédric Pineau
FDJ.fr
z.t
137
Cameron Wurf
Cannondale
z.t
138
Matthew Busche
Radioshack - Leopard
z.t
139
Caleb Fairly
Garmin - Sharp
z.t
140
Alexandre Geniez
FDJ.fr
op 7'35"
141
Nicolas Edet
Cofidis
op 8'25"
142
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
143
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
op 8'45"
144
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
z.t
145
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
146
Tom Stamsnijder
Team Argos - Shimano
z.t
147
Matteo Bono
Lampre - Merida
z.t
148
Dennis Vanendert
Lotto - Belisol Team
z.t
149
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
150
Arnaud Courteille
FDJ.fr
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares