En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Binck Bank Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
19/08
Lac de l'Eau d'Heure
Geraardsbergen
209.5 km
Result
Final Classification
Points
1
Matej Mohoric
Bahrein - Merida
25u13'01"
2
Michael Matthews
Team Sunweb
op 5"
3
Tim Wellens
Lotto - Soudal
op 20"
4
Maximilian Schachmann
Quick Step Floors
op 25"
5
Dylan van Baarle
Team Sky
op 34"
6
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
op 37"
7
Søren Kragh Andersen
Team Sunweb
op 39"
8
Gregor Muhlberger
Bora - HansGrohe
op 43"
9
Niki Terpstra
Quick Step Floors
z.t
10
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
op 50"
11
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
op 55"
12
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 57"
13
Zdenek Stybar
Quick Step Floors
op 59"
14
Yves Lampaert
Quick Step Floors
op 1'06"
15
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
op 1'08"
16
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
op 1'10"
17
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
op 1'17"
18
Gijs Van Hoecke
Team LottoNL - Jumbo
op 1'22"
19
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
op 1'24"
20
Dion Smith
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'26"
21
Jasha Sütterlin
Movistar Team
op 1'29"
22
Jos van Emden
Team LottoNL - Jumbo
op 1'32"
23
Christopher Juul Jensen
Mitchelton - Scott
op 1'45"
24
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'48"
25
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
26
Tom Van Asbroeck
Team EF Education First - Drapac
op 1'51"
27
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
op 3'26"
28
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
op 3'47"
29
Stefan Küng
BMC Racing Team
op 4'12"
30
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
op 4'39"
31
Andriy Grivko
Astana Pro Team
op 5'57"
32
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
op 6'14"
33
Timo Roosen
Team LottoNL - Jumbo
op 6'18"
34
Edward Theuns
Team Sunweb
op 6'22"
35
Sebastian Langeveld
Team EF Education First - Drapac
op 6'26"
36
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
op 7'23"
37
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
op 8'14"
38
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 9'26"
39
Tom-Jelte Slagter
Team Dimension Data
op 9'54"
40
Timothy Dupont
Team Wanty - Groupe Gobert
op 11'50"
41
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
op 11'51"
42
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
op 12'12"
43
Manuele Mori
UAE Team Emirates
op 12'31"
44
Romain Seigle
Groupama - FDJ
op 12'47"
45
Paul Martens
Team LottoNL - Jumbo
op 14'40"
46
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
op 14'57"
47
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
op 15'32"
48
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
op 15'45"
49
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
op 16'12"
50
Michael Valgren Andersen
Astana Pro Team
op 16'15"
51
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
op 17'18"
52
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
op 17'22"
53
Martijn Tusveld
Team Sunweb
op 17'27"
54
Scott Thwaites
Team Dimension Data
op 17'36"
55
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
op 18'54"
56
Zico Waeytens
Veranda's Willems - Crelan
op 19'03"
57
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 19'32"
58
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 19'41"
59
Nathan Van Hooydonck
BMC Racing Team
op 20'01"
60
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
op 20'13"
61
Luke Durbridge
Mitchelton - Scott
op 20'15"
62
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 20'35"
63
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
op 21'17"
64
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 22'18"
65
Miles Scotson
BMC Racing Team
op 24'40"
66
Victor De La Parte Gonzalez
Movistar Team
op 24'55"
67
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
op 25'05"
68
Senne Leysen
Veranda's Willems - Crelan
op 25'14"
69
Ben Swift
UAE Team Emirates
op 25'21"
70
Rick Zabel
Team Katusha Alpecin
z.t
71
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
op 25'47"
72
Remy Mertz
Lotto - Soudal
op 25'49"
73
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
op 25'51"
74
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
op 25'54"
75
Magnus Cort Nielsen
Astana Pro Team
op 27'05"
76
Chris Hamilton
Team Sunweb
op 29'38"
77
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
op 29'41"
78
Nuno Bico Matos
Movistar Team
op 31'13"
79
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
op 31'28"
80
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 31'49"
81
Max Walscheid
Team Sunweb
op 33'09"
82
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
op 33'10"
83
Leonardo Basso
Team Sky
op 33'54"
84
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
op 34'25"
85
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
op 34'32"
86
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
op 34'57"
87
Caleb Ewan
Mitchelton - Scott
op 35'14"
88
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
op 36'35"
89
Roger Kluge
Mitchelton - Scott
op 37'36"
90
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
op 43'34"
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
DNF
Jesper Asselman
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Manuele Boaro
Bahrein - Merida
DNF
Borut Bozic
Bahrein - Merida
DNF
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
DNF
Matti Breschel
Team EF Education First - Drapac
DNF
Hector Carretero
Movistar Team
DNF
Davide Cimolai
Groupama - FDJ
DNF
Tim Declercq
Quick Step Floors
DNF
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Alex Dowsett
Team Katusha Alpecin
DNF
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
DNF
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
DNF
Filippo Ganna
UAE Team Emirates
DNF
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
DNF
Dylan Groenewegen
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Ruben Guerreiro
Trek - Segafredo
DNF
Kristoffer Halvorsen
Team Sky
DNF
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
DNF
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
DNF
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
DNF
Marco Mathis
Team Katusha Alpecin
DNF
Riccardo Minali
Astana Pro Team
DNF
Logan Owen
Team EF Education First - Drapac
DNF
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
DNF
David Per
Bahrein - Merida
DNF
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
DNF
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
DNF
Mads Würtz Schmidt
Team Katusha Alpecin
DNF
Tom Scully
Team EF Education First - Drapac
DNF
Florian Sénéchal
Quick Step Floors
DNF
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Stijn Steels
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Svein Tuft
Mitchelton - Scott
DNF
Francisco José Ventoso Alberdi
BMC Racing Team
DNF
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Loic Vliegen
BMC Racing Team
DNF
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
DNF
Sean De Bie
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
DNF
Jan-Willem van Schip
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Frederik Frison
Lotto - Soudal
DNS
Julien Vermote
Team Dimension Data
DNS
Lukasz Wisniowski
Team Sky
DNS
Roy Curvers
Team Sunweb
DNF
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
DNF
Kenny Dehaes
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Nick Dougall
Team Dimension Data
DNF
Oscar Gatto
Astana Pro Team
DNF
Mathew Hayman
Mitchelton - Scott
DNF
Marcel Kittel
Team Katusha Alpecin
DNF
Aidis Kruopis
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Ramunas Navardauskas
Bahrein - Merida
DNF
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
DNF
Baptiste Planckaert
Team Katusha Alpecin
DNF
Julius van den Berg
Team EF Education First - Drapac
DNF
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
DNS
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
DNS
Owain Doull
Team Sky
DNF
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
DNF
Diego Rosa
Team Sky
DNF
Christopher Lawless
Team Sky
DNS
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
DNS
Fabio Jakobsen
Quick Step Floors
DNF
Yousef Mirza Banihammad
UAE Team Emirates
DNF
Sep Vanmarcke
Team EF Education First - Drapac
DNF
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
DNS
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
DNS
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha Alpecin
DNS
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares