En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
15/02
Rincon de la Victoria
Granada
155 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
4u02'28"
2
Wout Poels
Team Sky
z.t
3
Sébastien Reichenbach
FDJ
z.t
4
Diego Rosa
Team Sky
z.t
5
Ion Izagirre Insausti
Bahrain - Merida
z.t
6
Alberto Contador Velasco
Trek - Segafredo
z.t
7
Thibaut Pinot
FDJ
op 5"
8
Mikel Landa Meana
Team Sky
z.t
9
Rigoberto Urán
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
10
Warren Barguil
Team Sunweb
z.t
11
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
op 24"
12
Mikel Nieve Ituralde
Team Sky
op 31"
13
Javier Moreno Bazan
Bahrain - Merida
z.t
14
Ondrej Cink
Bahrain - Merida
z.t
15
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
op 51"
16
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
op 1'49"
17
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
18
Sam Oomen
Team Sunweb
z.t
19
Sindre Skjoestad Lunke
Team Sunweb
z.t
20
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
z.t
21
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
22
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
23
David Belda Garcia
Burgos BH
z.t
24
Stef Clement
Team LottoNL - Jumbo
z.t
25
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
26
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
27
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
28
Romain Sicard
Direct Energie
z.t
29
Bart De Clercq
Lotto - Soudal
z.t
30
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
31
Laurens ten Dam
Team Sunweb
z.t
32
Hugh Carthy
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
33
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
z.t
34
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
35
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
36
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
37
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Trek - Segafredo
z.t
38
David Lopez Garcia
Team Sky
z.t
39
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
op 4'50"
40
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
41
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
42
Antwan Tolhoek
Team LottoNL - Jumbo
z.t
43
Guillaume Bonnafond
Cofidis
z.t
44
Igor Merino Cortazar
Burgos BH
z.t
45
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
op 6'44"
46
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
47
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
48
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
49
Steve Morabito
FDJ
op 7'18"
50
Jerome Cousin
Cofidis
z.t
51
Victor De La Parte Gonzalez
Movistar Team
z.t
52
Eliot Lietaer
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
53
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
54
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
z.t
55
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
56
Tim Wellens
Lotto - Soudal
z.t
57
Marc Soler
Movistar Team
z.t
58
Haimar Zubeldia Agirre
Trek - Segafredo
z.t
59
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
60
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
op 9'27"
61
Jorge Cubero Galvez
Burgos BH
op 10'09"
62
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
63
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
64
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
65
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
z.t
66
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
67
Tobias Ludvigsson
FDJ
z.t
68
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
69
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
70
Vasili Kiryienka
Team Sky
z.t
71
Georg Preidler
Team Sunweb
z.t
72
Kristijan Koren
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
73
Simon Clarke
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
74
Antonio Nibali
Bahrain - Merida
z.t
75
Otto Vergaerde
Veranda's Willems - Crelan
z.t
76
Nathan Brown
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
77
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
op 12'01"
78
Felix Grossschartner
CCC Sprandi Polkowice
op 12'24"
79
Victor Campenaerts
Team LottoNL - Jumbo
op 13'33"
80
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
81
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
82
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
83
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
84
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
z.t
85
Martijn Keizer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
86
Bram Tankink
Team LottoNL - Jumbo
z.t
87
Jurgen Van den Broeck
Team LottoNL - Jumbo
z.t
88
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
89
Ivan Garcia Cortina
Bahrain - Merida
z.t
90
Yukiya Arashiro
Bahrain - Merida
z.t
91
Diego Rubio Hernandez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
92
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
93
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
94
Christian Knees
Team Sky
z.t
95
Julien Morice
Direct Energie
z.t
96
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
97
Ruben Pols
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
98
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
99
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
100
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares