En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baloise Belgium Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
26/05
Beveren
Beveren
13.4 km
Result
Standings
Points
1
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
15'40"
2
Tony Martin
Katusha - Alpecin
op 14"
3
Wout Van Aert
Veranda's Willems - Crelan
z.t
4
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
5
Rémi Cavagna
Quick Step Floors
op 21"
6
Lasse Norman Hansen
Aqua Blue Sport
op 22"
7
Yves Lampaert
Quick Step Floors
op 30"
8
Anthony Turgis
Cofidis
op 33"
9
Jens Keukeleire
Belgium
op 34"
10
Simon Spilak
Katusha - Alpecin
op 38"
11
Philippe Gilbert
Quick Step Floors
op 39"
12
Jurgen Roelandts
Lotto - Soudal
op 41"
13
Olivier Pardini
WB Veranclassic Aquality Protect
op 42"
14
Julien Vermote
Quick Step Floors
op 43"
15
Dimitri Claeys
Cofidis
op 44"
16
Jens Adams
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
op 45"
17
Anthony Perez
Cofidis
z.t
18
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
op 46"
19
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
op 47"
20
Jimmy Janssens
Cibel-Cebon
op 48"
21
Rein Taaramae
Katusha - Alpecin
op 53"
22
Oliver Naesen
Belgium
z.t
23
Oscar Gatto
Astana Pro Team
op 54"
24
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
25
Lars van der Haar
Telenet Fidea Lions
op 57"
26
Petr Vakoc
Quick Step Floors
z.t
27
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
op 58"
28
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
29
Toon Aerts
Telenet Fidea Lions
z.t
30
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 59"
31
Truls Engen Korsaeth
Astana Pro Team
op 1'00"
32
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
op 1'01"
33
Aaron Gate
Aqua Blue Sport
z.t
34
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'02"
35
Tim Declercq
Quick Step Floors
z.t
36
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
37
Maarten Wynants
Belgium
op 1'03"
38
Adam Toupalik
Beobank - Corendon
z.t
39
Kevin De Jonghe
Cibel-Cebon
op 1'04"
40
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
41
Martijn Tusveld
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
42
Sven Erik Bystrøm
Katusha - Alpecin
op 1'05"
43
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
44
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'06"
45
Maxime Bouet
Fortuneo-Oscaro
op 1'07"
46
Jan Bakelants
Belgium
z.t
47
Angelo Tulik
Direct Energie
op 1'08"
48
Mark Christian
Aqua Blue Sport
z.t
49
Nicolas Cleppe
Telenet Fidea Lions
z.t
50
Benoît Jarrier
Fortuneo-Oscaro
z.t
51
Maurits Lammertink
Katusha - Alpecin
op 1'09"
52
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'10"
53
Daan Soete
Telenet Fidea Lions
z.t
54
Remy Mertz
Lotto - Soudal
op 1'11"
55
Antoine Duchesne
Direct Energie
op 1'13"
56
Niki Terpstra
Quick Step Floors
op 1'14"
57
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
58
Dion Smith
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'15"
59
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1'16"
60
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
61
Thijs Aerts
Telenet Fidea Lions
op 1'17"
62
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
z.t
63
Loic Chetout
Cofidis
op 1'18"
64
Conor Dunne
Aqua Blue Sport
z.t
65
Jenthe Biermans
Katusha - Alpecin
op 1'19"
66
Ruben Guerreiro
Trek - Segafredo
z.t
67
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'20"
68
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'21"
69
Aaron Verwilst
Belgium
z.t
70
Baptiste Planckaert
Katusha - Alpecin
op 1'22"
71
Edward Theuns
Trek - Segafredo
op 1'23"
72
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
op 1'24"
73
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
74
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
75
Gregory Daniel
Trek - Segafredo
op 1'25"
76
Stijn Steels
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
77
Bryan Coquard
Direct Energie
z.t
78
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
79
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'26"
80
Yohann Gène
Direct Energie
op 1'27"
81
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
op 1'28"
82
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
83
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
84
Timothy Stevens
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
op 1'29"
85
Corné Van Kessel
Telenet Fidea Lions
z.t
86
Brecht Dhaene
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
op 1'30"
87
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
88
Gianni Vermeersch
Beobank - Corendon
op 1'31"
89
Tom Van Asbroeck
Belgium
z.t
90
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
91
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
op 1'32"
92
Vincent Baestaens
Telenet Fidea Lions
op 1'33"
93
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
op 1'34"
94
Bert Van Lerberghe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
95
Tim Merlier
Veranda's Willems - Crelan
z.t
96
Julien Morice
Direct Energie
op 1'36"
97
Elie Gesbert
Fortuneo-Oscaro
z.t
98
Sander Cordeel
Veranda's Willems - Crelan
z.t
99
Jim Aernouts
Telenet Fidea Lions
op 1'37"
100
Philipp Walsleben
Beobank - Corendon
z.t
101
Adrien Petit
Direct Energie
op 1'38"
102
Kevin Ledanois
Fortuneo-Oscaro
op 1'39"
103
Lawrence Naesen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
104
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'40"
105
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
z.t
106
Arjen Livyns
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
op 1'41"
107
Timothy Dupont
Veranda's Willems - Crelan
op 1'42"
108
David van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
109
Grégory Rast
Trek - Segafredo
z.t
110
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1'43"
111
Milan Menten
Belgium
z.t
112
Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
op 1'44"
113
Brecht Ruyters
Cibel-Cebon
z.t
114
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
op 1'48"
115
Mathias De Witte
Cibel-Cebon
z.t
116
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
op 1'51"
117
Joeri Stallaert
Cibel-Cebon
z.t
118
Jimmy Duquennoy
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1'52"
119
Johannes De Paepe
Cibel-Cebon
z.t
120
Gianni Marchand
Cibel-Cebon
op 1'54"
121
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
122
Adam Blythe
Aqua Blue Sport
op 1'55"
123
Michael Boros
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
op 1'56"
124
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'58"
125
Francis Mourey
Fortuneo-Oscaro
op 1'59"
126
Rob Leemans
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
op 2'00"
127
Raymond Kreder
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2'01"
128
Tom Meeusen
Beobank - Corendon
z.t
129
Gerry Druyts
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
op 2'03"
130
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
131
Alessandro Bisolti
Nippo - Vini Fantini
z.t
132
Matti Breschel
Astana Pro Team
op 2'04"
133
Riccardo Stacchiotti
Nippo - Vini Fantini
op 2'05"
134
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
op 2'07"
135
Julien Mortier
Belgium
op 2'09"
136
Riccardo Minali
Astana Pro Team
z.t
137
Kenny Dehaes
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2'11"
138
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
op 2'13"
139
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini
z.t
140
Roy Jans
WB Veranclassic Aquality Protect
op 2'14"
141
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2'19"
142
Erwann Corbel
Fortuneo-Oscaro
op 2'22"
143
Alexander Geuens
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
op 2'24"
144
Daniel McLay
Fortuneo-Oscaro
op 2'27"
145
Stan Godrie
Veranda's Willems - Crelan
op 2'29"
146
Michael Van Staeyen
Cofidis
op 2'32"
147
Michiel Dieleman
Cibel-Cebon
op 2'37"
148
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini
z.t
149
Marcel Meisen
Beobank - Corendon
op 2'40"
150
Daan Hoeyberghs
Beobank - Corendon
op 3'02"
151
Nicolas Marini
Nippo - Vini Fantini
op 3'29"
Mathieu van der Poel
Beobank - Corendon
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
1986
1985
1984
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares