En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baloise Belgium Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
29/05
Lierde
Knokke-Heist
170.4 km
Result
Standings
Points
1
Tom Boonen
Omega Pharma - Quick Step
3u49'33"
2
Gert Steegmans
Omega Pharma - Quick Step
z.t
3
Theo Bos
Belkin Pro Cycling Team
z.t
4
Michael Van Staeyen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
5
Thor Hushovd
BMC Racing Team
z.t
6
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
7
Louis Verhelst
Cofidis
z.t
8
Jonas Ahlstrand
Team Giant - Shimano
z.t
9
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
10
Klaas Lodewyck
BMC Racing Team
z.t
11
Joeri Stallaert
Veranclassic - Doltcini
z.t
12
Roman Maikin
Rusvelo
z.t
13
Robin Stenuit
Wallonie Bruxelles
z.t
14
Nicola Testi
Androni Giocattoli
z.t
15
Francesco Chicchi
Neri Sottoli
z.t
16
Barry Markus
Belkin Pro Cycling Team
z.t
17
Wietse Bosmans
BKCP-Powerplus
z.t
18
Egidijus Juodvalkis
Team 3M
z.t
19
André Greipel
Lotto - Belisol Team
z.t
20
Edwig Cammaerts
Cofidis
z.t
21
Tony Martin
Omega Pharma - Quick Step
z.t
22
Antoine Demoitie
Wallonie Bruxelles
z.t
23
Oliver Naesen
Cibel
z.t
24
Andrea Guardini
Astana Pro Team
z.t
25
Tom Dumoulin
Team Giant - Shimano
z.t
26
Omar Bertazzo
Androni Giocattoli
z.t
27
Björn Leukemans
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
28
Kevyn Ista
IAM Cycling
z.t
29
Wouter Mol
Veranclassic - Doltcini
z.t
30
Sylvain Chavanel
IAM Cycling
z.t
31
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
32
Kevin Peeters
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
33
Rafael Andriato
Neri Sottoli
z.t
34
Jori Van Steenbergen
Cibel
z.t
35
Frederique Robert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
36
Paul Martens
Belkin Pro Cycling Team
z.t
37
Antonio Parrinello
Androni Giocattoli
z.t
38
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
39
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
40
Martin Bína
Corendon - KwadrO
z.t
41
Mathieu van der Poel
BKCP-Powerplus
z.t
42
Niki Terpstra
Omega Pharma - Quick Step
z.t
43
David van der Poel
BKCP-Powerplus
z.t
44
Sébastien Delfosse
Wallonie Bruxelles
z.t
45
Rob Ruijgh
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
46
Gerry Druyts
Team 3M
z.t
47
Romain Zingle
Cofidis
z.t
48
Jan Ghyselinck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
49
Jan Bakelants
Omega Pharma - Quick Step
z.t
50
Tim Vanspeybroeck
Team 3M
z.t
51
Ivan Balykin
Rusvelo
z.t
52
Roy Curvers
Team Giant - Shimano
z.t
53
Sergey Lagutin
Rusvelo
z.t
54
Koen de Kort
Team Giant - Shimano
z.t
55
Jurgen Roelandts
Lotto - Belisol Team
z.t
56
Laurens De Vreese
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
57
Kris Boeckmans
Lotto - Belisol Team
z.t
58
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles
z.t
59
Tim De Troyer
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
60
Frederik Vandewiele
Veranclassic - Doltcini
z.t
61
Reto Hollenstein
IAM Cycling
z.t
62
Pim Ligthart
Lotto - Belisol Team
z.t
63
Dries Devenyns
Team Giant - Shimano
z.t
64
Bob Schoonbroodt
Veranclassic - Doltcini
z.t
65
Kenneth Vanbilsen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
66
Sep Vanmarcke
Belkin Pro Cycling Team
z.t
67
Tiziano Dall'Antonia
Androni Giocattoli
z.t
68
Patrick Facchini
Androni Giocattoli
z.t
69
Marcel Meisen
Corendon - KwadrO
z.t
70
Matthias Brandle
IAM Cycling
z.t
71
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
72
Julien Taramarcaz
Corendon - KwadrO
z.t
73
Radomir Simunek
Corendon - KwadrO
z.t
74
Daan Hoeyberghs
BKCP-Powerplus
z.t
75
Fabio Taborre
Neri Sottoli
z.t
76
Timothy Stevens
Team 3M
z.t
77
Artem Ovechkin
Rusvelo
z.t
78
Thomas Ongena
Cibel
z.t
79
Julien Fouchard
Cofidis
z.t
80
Sander Cordeel
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
81
Francesco Failli
Neri Sottoli
z.t
82
Maarten Wynants
Belkin Pro Cycling Team
z.t
83
Stig Broeckx
Lotto - Belisol Team
z.t
84
Mirko Tedeschi
Neri Sottoli
z.t
85
Francesco Gavazzi
Astana Pro Team
z.t
86
Gijs Van Hoecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
87
Silvan Dillier
BMC Racing Team
z.t
88
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
89
Joeri Hofman
Corendon - KwadrO
z.t
90
Luigi Miletta
Neri Sottoli
z.t
91
Chad Haga
Team Giant - Shimano
z.t
92
Mirko Selvaggi
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
93
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
94
Frédéric Amorison
Wallonie Bruxelles
z.t
95
Egoitz Garcia Echeguibel
Cofidis
z.t
96
Gianfranco Zilioli
Androni Giocattoli
z.t
97
Philipp Walsleben
BKCP-Powerplus
z.t
98
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
99
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles
z.t
100
Andrei Solomennikov
Rusvelo
z.t
101
Victor Campenaerts
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
102
Sergey Firsanov
Rusvelo
z.t
103
Pirmin Lang
IAM Cycling
z.t
104
Alexander Cools
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
105
Ilnur Zakarin
Rusvelo
z.t
106
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
107
Tomas Aurelio Gil Martinez
Neri Sottoli
z.t
108
Kiryll Pozdnyakov
Rusvelo
z.t
109
Yves Lampaert
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
110
Laurens Sweeck
Corendon - KwadrO
z.t
111
Alphonse Vermote
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
112
Marcel Aregger
IAM Cycling
z.t
113
Sascha Weber
Veranclassic - Doltcini
z.t
114
Stef Van Zummeren
Team 3M
z.t
115
Rick Zabel
BMC Racing Team
z.t
116
Gertjan De Vos
Team 3M
z.t
117
Jens Debusschere
Lotto - Belisol Team
z.t
118
Thomas Lövkvist
IAM Cycling
z.t
119
Andrea Zordan
Androni Giocattoli
z.t
120
Gorik Gardeyn
Veranclassic - Doltcini
z.t
121
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
z.t
122
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles
z.t
123
Evan Huffman
Astana Pro Team
z.t
124
Michael Vingerling
Team 3M
z.t
125
Boris Dron
Wallonie Bruxelles
z.t
126
Lubomir Petrus
BKCP-Powerplus
z.t
127
Brian Bulgac
Team Giant - Shimano
z.t
128
Kevin Cant
Corendon - KwadrO
z.t
129
Gregory Henderson
Lotto - Belisol Team
z.t
130
Kevin Callebaut
Cibel
z.t
131
Martin Elmiger
IAM Cycling
z.t
132
Giuseppe Fonzi
Neri Sottoli
z.t
133
Serge Dewortelaer
Veranclassic - Doltcini
z.t
134
Stijn Vandenbergh
Omega Pharma - Quick Step
z.t
135
Rudy Molard
Cofidis
z.t
136
Gianni Meersman
Omega Pharma - Quick Step
op 22"
137
Matthias Ongena
Cibel
op 24"
138
Mathias Vanholderbeke
Cibel
op 27"
139
Joeri Adams
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
140
Vincent Baestaens
BKCP-Powerplus
op 35"
141
Jacopo Guarnieri
Astana Pro Team
op 47"
142
Cheng Ji
Team Giant - Shimano
op 59"
143
Robert Wagner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
144
Frederik Willems
Lotto - Belisol Team
op 1'03"
145
Diether Sweeck
Corendon - KwadrO
z.t
146
Kenny Goossens
Cibel
op 1'23"
147
Kurt Geysen
Vastgoedservice - Golden Palace
op 1'25"
148
Bram Tankink
Belkin Pro Cycling Team
op 0"
149
Jimmy Janssens
Team 3M
op 1'25"
150
Dmitriy Muravyev
Astana Pro Team
z.t
151
Rick Ottema
Veranclassic - Doltcini
z.t
152
Graeme Brown
Belkin Pro Cycling Team
op 0"
153
Bjorn De Decker
Cibel
op 2'22"
154
Andrew Fenn
Omega Pharma - Quick Step
op 4'56"
Kevin Hulsmans
Vastgoedservice - Golden Palace
DNF
Stephen Cummings
BMC Racing Team
DNS
Kenny Robert van Hummel
Androni Giocattoli
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
1986
1985
1984
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares