En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Bayern Rundfahrt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
17/05
Haßfurt
Nürnberg
197.8 km
Result
Final Classification
Mountain
1
John Degenkolb
Team Giant - Alpecin
4u40'38"
2
Rudiger Selig
Katusha
z.t
3
Sam Bennett
Bora - Argon 18
z.t
4
Dylan Groenewegen
Roompot Oranje Peloton
z.t
5
Michael Carbel Svendgaard
Cult Energy Pro Cycling
z.t
6
Reinardt Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
z.t
7
Rafael Andriato
SouthEast
z.t
8
Jonas Vangenechten
IAM Cycling
z.t
9
Willi Willwohl
LKT Team Brandenburg
z.t
10
Nacer Bouhanni
Cofidis
z.t
11
Ramunas Navardauskas
Team Cannondale - Garmin
z.t
12
Alex Kirsch
Cult Energy Pro Cycling
z.t
13
Linus Gerdemann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
14
Mekseb Debesay
Bike Aid
z.t
15
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
16
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
17
Kai Kautz
Team Stuttgart
z.t
18
Alex Dowsett
Movistar Team
z.t
19
Jonas Koch
Rad-Net Rose Team
z.t
20
Henning Bommel
Rad-Net Rose Team
z.t
21
Jonas Tenbrock
Team Stölting
z.t
22
Tiago José Pinto Machado
Katusha
z.t
23
Shane Archbold
Bora - Argon 18
z.t
24
Philipp Zwingenberger
Team Heizomat
z.t
25
Nils Politt
Team Stölting
z.t
26
Luca Wackermann
SouthEast
z.t
27
Enrico Gasparotto
Wanty - Groupe Gobert
z.t
28
Juan Pablo Valencia
Colombia
z.t
29
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
30
Benjamim Edmüller
Team Heizomat
z.t
31
Larry Warbasse
IAM Cycling
z.t
32
Maarten de Jonge
Bike Aid
z.t
33
Matej Mohoric
Team Cannondale - Garmin
z.t
34
Jan Barta
Bora - Argon 18
z.t
35
Dylan van Baarle
Team Cannondale - Garmin
z.t
36
Jack Bauer
Team Cannondale - Garmin
z.t
37
Lennard Kämna
Team Stölting
z.t
38
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
z.t
39
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
40
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
z.t
41
Andreas Schillinger
Bora - Argon 18
z.t
42
Marco Minnaard
Wanty - Groupe Gobert
z.t
43
Merhawi Kudus Ghebremedhin
MTN - Qhubeka
z.t
44
Eduard Vorganov
Katusha
z.t
45
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Alpecin
z.t
46
Gustav Erik Larsson
Cult Energy Pro Cycling
z.t
47
Arnold Fiek
Team Stuttgart
z.t
48
Kristijan Koren
Team Cannondale - Garmin
op 7"
49
Bartosz Huzarski
Bora - Argon 18
z.t
50
Holger Burkhardt
z.t
51
Fabian Schormaier
Team Heizomat
z.t
52
Pirmin Lang
IAM Cycling
z.t
53
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
z.t
54
Rasmus Christian Quaade
Cult Energy Pro Cycling
z.t
55
Fabian Wegmann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
56
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
57
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Alpecin
z.t
58
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
z.t
59
Patrick Schelling
IAM Cycling
z.t
60
Christophe Laporte
Cofidis
op 11"
61
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
62
Laurin Winter
Team Heizomat
z.t
63
Julian Schulze
Team Stuttgart
z.t
64
Samuele Conti
SouthEast
z.t
65
Carlos Mario Ramirez Botero
Colombia
z.t
66
Edward Fabian Diaz Cardenas
Colombia
z.t
67
Johannes Weber
Team Stuttgart
z.t
68
Georg Loef
Team Stuttgart
z.t
69
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
70
Berden de Vries
Roompot Oranje Peloton
z.t
71
Dominik Nerz
Bora - Argon 18
z.t
72
Zakkari Dempster
Bora - Argon 18
z.t
73
Egor Silin
Katusha
z.t
74
Stefan Denifl
IAM Cycling
z.t
75
Jan Oelerich
Team Stölting
z.t
76
Giorgio Cecchinel
SouthEast
z.t
77
Ole Quast
z.t
78
Kersten Thiele
Rad-Net Rose Team
z.t
79
Adrien Niyonshuti
MTN - Qhubeka
z.t
80
Giuseppe Fonzi
SouthEast
z.t
81
Marc de Maar
Roompot Oranje Peloton
z.t
82
Mirko Tedeschi
SouthEast
z.t
83
Yannick Mayer
Bike Aid
z.t
84
Alberto Bettiol
Team Cannondale - Garmin
z.t
85
Thomas Koep
Team Stölting
z.t
86
Moreno Moser
Team Cannondale - Garmin
z.t
87
Mike Terpstra
Roompot Oranje Peloton
z.t
88
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
z.t
89
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
90
Florian Nowak
Team Stuttgart
z.t
91
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
92
Domenic Weinstein
Rad-Net Rose Team
z.t
93
Sascha Starker
Team Heizomat
z.t
94
Leon Rohde
LKT Team Brandenburg
z.t
95
Carl Soballa
LKT Team Brandenburg
op 26"
96
Jesper Asselman
Roompot Oranje Peloton
z.t
97
Songezo Jim
MTN - Qhubeka
op 39"
98
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 41"
99
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
op 43"
100
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
101
Thomas Degand
IAM Cycling
z.t
102
Huub Duyn
Roompot Oranje Peloton
z.t
103
Max Walsleben
Team Stuttgart
z.t
104
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
105
Anthony Turgis
Cofidis
op 1'36"
106
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
107
Matthias Schnapka
Bike Aid
z.t
108
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
z.t
109
Albert Timmer
Team Giant - Alpecin
op 1'42"
110
Sjoerd Van Ginneken
Roompot Oranje Peloton
op 1'57"
111
Lars van der Haar
Team Giant - Alpecin
z.t
112
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
op 2'01"
113
Leon Berger
LKT Team Brandenburg
z.t
114
Christoph Schweizer
Bike Aid
z.t
115
Christian Mager
Cult Energy Pro Cycling
op 2'03"
116
Franz Schiewer
LKT Team Brandenburg
op 2'33"
117
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Colombia
op 3'10"
118
Vladimir Isaychev
Katusha
op 3'29"
Marc Soler
Movistar Team
DNF
Tom Veelers
Team Giant - Alpecin
DNF
Gero Walbrül
Team Heizomat
DNF
Martin Reimer
LKT Team Brandenburg
DNS
Theo Reinhardt
Rad-Net Rose Team
DNS
Mirko Selvaggi
Wanty - Groupe Gobert
DNS
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares