En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Bayern Rundfahrt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
16/05
Haßfurt
Haßfurt
26.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Alex Dowsett
Movistar Team
31'33"
2
Tiago José Pinto Machado
Katusha
op 1"
3
Jan Barta
Bora - Argon 18
op 16"
4
Ramunas Navardauskas
Team Cannondale - Garmin
op 26"
5
Dylan van Baarle
Team Cannondale - Garmin
op 29"
6
Nils Politt
Team Stölting
op 31"
7
Larry Warbasse
IAM Cycling
op 46"
8
Jack Bauer
Team Cannondale - Garmin
op 48"
9
Gustav Erik Larsson
Cult Energy Pro Cycling
op 50"
10
Berden de Vries
Roompot Oranje Peloton
op 51"
11
Jasha Sütterlin
Movistar Team
op 54"
12
Enrico Gasparotto
Wanty - Groupe Gobert
op 59"
13
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
op 1'01"
14
Lennard Kämna
Team Stölting
op 1'04"
15
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
op 1'05"
16
Vladimir Isaychev
Katusha
op 1'06"
17
Rasmus Christian Quaade
Cult Energy Pro Cycling
op 1'14"
18
Domenic Weinstein
Rad-Net Rose Team
z.t
19
Reinardt Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
z.t
20
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
op 1'15"
21
Kersten Thiele
Rad-Net Rose Team
z.t
22
Stefan Denifl
IAM Cycling
op 1'17"
23
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
op 1'31"
24
Egor Silin
Katusha
op 1'33"
25
Patrick Schelling
IAM Cycling
z.t
26
Dominik Nerz
Bora - Argon 18
op 1'34"
27
Andreas Schillinger
Bora - Argon 18
op 1'36"
28
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
op 1'38"
29
Florian Sénéchal
Cofidis
op 1'39"
30
Eduard Vorganov
Katusha
op 1'40"
31
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
op 1'41"
32
Linus Gerdemann
Cult Energy Pro Cycling
op 1'42"
33
Alex Kirsch
Cult Energy Pro Cycling
z.t
34
Alberto Bettiol
Team Cannondale - Garmin
op 1'49"
35
Kristijan Koren
Team Cannondale - Garmin
op 1'53"
36
Marc Soler
Movistar Team
z.t
37
Christophe Laporte
Cofidis
op 1'57"
38
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
39
Leon Rohde
LKT Team Brandenburg
op 1'58"
40
Willi Willwohl
LKT Team Brandenburg
op 2'01"
41
Lars van der Haar
Team Giant - Alpecin
op 2'09"
42
Thomas Degand
IAM Cycling
op 2'14"
43
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
op 2'20"
44
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
45
Mirko Tedeschi
SouthEast
op 2'22"
46
Samuele Conti
SouthEast
z.t
47
Pirmin Lang
IAM Cycling
z.t
48
Giorgio Cecchinel
SouthEast
op 2'24"
49
Enrique Sanz
Movistar Team
op 2'30"
50
Giuseppe Fonzi
SouthEast
op 2'32"
51
Moreno Moser
Team Cannondale - Garmin
z.t
52
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Alpecin
op 2'35"
53
Merhawi Kudus Ghebremedhin
MTN - Qhubeka
op 2'36"
54
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Alpecin
z.t
55
John Degenkolb
Team Giant - Alpecin
op 2'37"
56
Marco Minnaard
Wanty - Groupe Gobert
z.t
57
Huub Duyn
Roompot Oranje Peloton
op 2'40"
58
Yannick Mayer
Bike Aid
z.t
59
Christian Mager
Cult Energy Pro Cycling
op 2'41"
60
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Colombia
z.t
61
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
op 2'45"
62
Jesper Asselman
Roompot Oranje Peloton
op 2'47"
63
Zakkari Dempster
Bora - Argon 18
op 2'51"
64
Edward Fabian Diaz Cardenas
Colombia
op 2'52"
65
Fabian Wegmann
Cult Energy Pro Cycling
op 2'56"
66
Jonas Vangenechten
IAM Cycling
op 2'57"
67
Leonardo Fabio Duque
Colombia
op 2'58"
68
Jonas Koch
Rad-Net Rose Team
op 3'01"
69
Dylan Groenewegen
Roompot Oranje Peloton
op 3'02"
70
Nacer Bouhanni
Cofidis
op 3'07"
71
Laurin Winter
Team Heizomat
op 3'08"
72
Marc de Maar
Roompot Oranje Peloton
z.t
73
Carlos Mario Ramirez Botero
Colombia
op 3'09"
74
Albert Timmer
Team Giant - Alpecin
z.t
75
Yoann Bagot
Cofidis
op 3'11"
76
Henning Bommel
Rad-Net Rose Team
op 3'14"
77
Mike Terpstra
Roompot Oranje Peloton
op 3'15"
78
Jonas Tenbrock
Team Stölting
op 3'23"
79
Sam Bennett
Bora - Argon 18
z.t
80
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
op 3'25"
81
Carl Soballa
LKT Team Brandenburg
op 3'27"
82
Rudiger Selig
Katusha
op 3'28"
83
Anthony Turgis
Cofidis
op 3'30"
84
Rafael Andriato
SouthEast
op 3'32"
85
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
op 3'36"
86
Philipp Zwingenberger
Team Heizomat
op 3'40"
87
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
88
Adrien Niyonshuti
MTN - Qhubeka
op 3'41"
89
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
90
Gero Walbrül
Team Heizomat
z.t
91
Tom Veelers
Team Giant - Alpecin
op 3'44"
92
Johannes Weber
Team Stuttgart
z.t
93
Shane Archbold
Bora - Argon 18
op 3'47"
94
Matej Mohoric
Team Cannondale - Garmin
op 3'50"
95
Bartosz Huzarski
Bora - Argon 18
z.t
96
Mekseb Debesay
Bike Aid
op 3'51"
97
Benjamim Edmüller
Team Heizomat
z.t
98
Maarten de Jonge
Bike Aid
z.t
99
Georg Loef
Team Stuttgart
op 3'52"
100
Julian Schulze
Team Stuttgart
op 4'00"
101
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 4'01"
102
Martin Reimer
LKT Team Brandenburg
op 4'02"
103
Jan Oelerich
Team Stölting
op 4'03"
104
Songezo Jim
MTN - Qhubeka
op 4'04"
105
Thomas Koep
Team Stölting
op 4'11"
106
Juan Pablo Valencia
Colombia
op 4'15"
107
Theo Reinhardt
Rad-Net Rose Team
op 4'18"
108
Nikodemus Holler
Bike Aid
op 4'24"
109
Sjoerd Van Ginneken
Roompot Oranje Peloton
z.t
110
Florian Nowak
Team Stuttgart
op 4'30"
111
Kai Kautz
Team Stuttgart
op 4'32"
112
Luca Wackermann
SouthEast
op 4'35"
113
Ole Quast
op 4'36"
114
Fabian Schormaier
Team Heizomat
op 4'37"
115
Leon Berger
LKT Team Brandenburg
op 4'58"
116
Sascha Starker
Team Heizomat
op 5'00"
117
Mirko Selvaggi
Wanty - Groupe Gobert
op 5'13"
118
Michael Carbel Svendgaard
Cult Energy Pro Cycling
op 5'16"
119
Arnold Fiek
Team Stuttgart
op 5'21"
120
Max Walsleben
Team Stuttgart
op 5'37"
121
Christoph Schweizer
Bike Aid
op 5'42"
122
Holger Burkhardt
op 5'44"
123
Franz Schiewer
LKT Team Brandenburg
op 6'08"
124
Matthias Schnapka
Bike Aid
op 6'12"
Michel Koch
Rad-Net Rose Team
DNS
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
DNS
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares