En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Bayern Rundfahrt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
15/05
Selb
Ebern
205.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sam Bennett
Bora - Argon 18
4u59'33"
2
Nacer Bouhanni
Cofidis
z.t
3
Ramunas Navardauskas
Team Cannondale - Garmin
z.t
4
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
5
Jonas Vangenechten
IAM Cycling
z.t
6
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
z.t
7
John Degenkolb
Team Giant - Alpecin
z.t
8
Christophe Laporte
Cofidis
op 2"
9
Reinardt Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
z.t
10
Fabian Wegmann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
11
Enrico Gasparotto
Wanty - Groupe Gobert
z.t
12
Dylan Groenewegen
Roompot Oranje Peloton
z.t
13
Dylan van Baarle
Team Cannondale - Garmin
z.t
14
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
15
Rafael Andriato
SouthEast
z.t
16
Eduard Vorganov
Katusha
z.t
17
Jack Bauer
Team Cannondale - Garmin
z.t
18
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Alpecin
z.t
19
Kristijan Koren
Team Cannondale - Garmin
z.t
20
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
21
Berden de Vries
Roompot Oranje Peloton
z.t
22
Willi Willwohl
LKT Team Brandenburg
z.t
23
Linus Gerdemann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
24
Jan Barta
Bora - Argon 18
z.t
25
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
z.t
26
Marco Minnaard
Wanty - Groupe Gobert
z.t
27
Merhawi Kudus Ghebremedhin
MTN - Qhubeka
z.t
28
Maarten de Jonge
Bike Aid
z.t
29
Fabian Schormaier
Team Heizomat
z.t
30
Dominik Nerz
Bora - Argon 18
z.t
31
Alberto Bettiol
Team Cannondale - Garmin
z.t
32
Jesper Asselman
Roompot Oranje Peloton
z.t
33
Larry Warbasse
IAM Cycling
z.t
34
Alex Dowsett
Movistar Team
z.t
35
Tiago José Pinto Machado
Katusha
z.t
36
Nils Politt
Team Stölting
z.t
37
Lennard Kämna
Team Stölting
z.t
38
Gustav Erik Larsson
Cult Energy Pro Cycling
z.t
39
Thomas Degand
IAM Cycling
z.t
40
Pirmin Lang
IAM Cycling
z.t
41
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
z.t
42
Jonas Tenbrock
Team Stölting
z.t
43
Michael Carbel Svendgaard
Cult Energy Pro Cycling
z.t
44
Jonas Koch
Rad-Net Rose Team
z.t
45
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
46
Huub Duyn
Roompot Oranje Peloton
z.t
47
Sjoerd Van Ginneken
Roompot Oranje Peloton
z.t
48
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Colombia
z.t
49
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
50
Mekseb Debesay
Bike Aid
z.t
51
Vladimir Isaychev
Katusha
z.t
52
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
53
Jan Oelerich
Team Stölting
z.t
54
Rudiger Selig
Katusha
z.t
55
Zakkari Dempster
Bora - Argon 18
z.t
56
Egor Silin
Katusha
z.t
57
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
58
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
59
Giuseppe Fonzi
SouthEast
z.t
60
Moreno Moser
Team Cannondale - Garmin
z.t
61
Philipp Zwingenberger
Team Heizomat
z.t
62
Mike Terpstra
Roompot Oranje Peloton
z.t
63
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
64
Theo Reinhardt
Rad-Net Rose Team
z.t
65
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
z.t
66
Rasmus Christian Quaade
Cult Energy Pro Cycling
z.t
67
Johannes Weber
Team Stuttgart
z.t
68
Leon Rohde
LKT Team Brandenburg
z.t
69
Florian Nowak
Team Stuttgart
z.t
70
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
71
Giorgio Cecchinel
SouthEast
z.t
72
Andreas Schillinger
Bora - Argon 18
z.t
73
Stefan Denifl
IAM Cycling
z.t
74
Patrick Schelling
IAM Cycling
z.t
75
Samuele Conti
SouthEast
z.t
76
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
77
Mirko Tedeschi
SouthEast
z.t
78
Julian Schulze
Team Stuttgart
z.t
79
Mirko Selvaggi
Wanty - Groupe Gobert
op 20"
80
Carl Soballa
LKT Team Brandenburg
op 27"
81
Laurin Winter
Team Heizomat
op 32"
82
Georg Loef
Team Stuttgart
z.t
83
Carlos Mario Ramirez Botero
Colombia
z.t
84
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
z.t
85
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Alpecin
op 37"
86
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
op 40"
87
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
88
Songezo Jim
MTN - Qhubeka
op 47"
89
Christian Mager
Cult Energy Pro Cycling
op 1'02"
90
Alex Kirsch
Cult Energy Pro Cycling
z.t
91
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
op 1'04"
92
Shane Archbold
Bora - Argon 18
op 1'12"
93
Henning Bommel
Rad-Net Rose Team
op 1'14"
94
Yoann Bagot
Cofidis
op 1'15"
95
Florian Sénéchal
Cofidis
op 1'47"
96
Edward Fabian Diaz Cardenas
Colombia
op 1'56"
97
Juan Pablo Valencia
Colombia
z.t
98
Adrien Niyonshuti
MTN - Qhubeka
z.t
99
Kai Kautz
Team Stuttgart
z.t
100
Lars van der Haar
Team Giant - Alpecin
op 2'20"
101
Albert Timmer
Team Giant - Alpecin
z.t
102
Matej Mohoric
Team Cannondale - Garmin
op 2"
103
Benjamim Edmüller
Team Heizomat
op 3'18"
104
Martin Reimer
LKT Team Brandenburg
op 2"
105
Luca Wackermann
SouthEast
op 6'19"
106
Max Walsleben
Team Stuttgart
z.t
107
Marc de Maar
Roompot Oranje Peloton
z.t
108
Anthony Turgis
Cofidis
op 6'28"
109
Christoph Schweizer
Bike Aid
op 7'01"
110
Marc Soler
Movistar Team
z.t
111
Holger Burkhardt
z.t
112
Ole Quast
z.t
113
Bartosz Huzarski
Bora - Argon 18
z.t
114
Franz Schiewer
LKT Team Brandenburg
op 7'04"
115
Kersten Thiele
Rad-Net Rose Team
op 8'23"
116
Domenic Weinstein
Rad-Net Rose Team
z.t
117
Michel Koch
Rad-Net Rose Team
z.t
118
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
op 10'07"
119
Yannick Mayer
Bike Aid
z.t
120
Thomas Koep
Team Stölting
z.t
121
Leon Berger
LKT Team Brandenburg
z.t
122
Tom Veelers
Team Giant - Alpecin
z.t
123
Matthias Schnapka
Bike Aid
z.t
124
Gero Walbrül
Team Heizomat
z.t
125
Arnold Fiek
Team Stuttgart
z.t
126
Sascha Starker
Team Heizomat
z.t
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
DNF
Mario Vogt
Rad-Net Rose Team
DNF
Silvio Herklotz
Team Stölting
DNS
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares