En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Bayern Rundfahrt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
13/05
Regensburg
Waldsassen
221.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sam Bennett
Bora - Argon 18
5u30'39"
2
Nacer Bouhanni
Cofidis
z.t
3
John Degenkolb
Team Giant - Alpecin
z.t
4
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Alpecin
z.t
5
Willi Willwohl
LKT Team Brandenburg
z.t
6
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
7
Jonas Vangenechten
IAM Cycling
z.t
8
Reinardt Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
z.t
9
Enrico Gasparotto
Wanty - Groupe Gobert
z.t
10
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
z.t
11
Ramunas Navardauskas
Team Cannondale - Garmin
z.t
12
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
13
Rudiger Selig
Katusha
z.t
14
Fabian Wegmann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
15
Dylan Groenewegen
Roompot Oranje Peloton
z.t
16
Philipp Zwingenberger
Team Heizomat
z.t
17
Alex Kirsch
Cult Energy Pro Cycling
z.t
18
Mekseb Debesay
Bike Aid
z.t
19
Jonas Tenbrock
Team Stölting
z.t
20
Rafael Andriato
SouthEast
z.t
21
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
22
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
z.t
23
Jack Bauer
Team Cannondale - Garmin
z.t
24
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
z.t
25
Maarten de Jonge
Bike Aid
z.t
26
Sascha Starker
Team Heizomat
z.t
27
Matej Mohoric
Team Cannondale - Garmin
z.t
28
Theo Reinhardt
Rad-Net Rose Team
z.t
29
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
30
Alberto Bettiol
Team Cannondale - Garmin
z.t
31
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
z.t
32
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
z.t
33
Eduard Vorganov
Katusha
z.t
34
Linus Gerdemann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
35
Kristijan Koren
Team Cannondale - Garmin
z.t
36
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
37
Jonas Koch
Rad-Net Rose Team
z.t
38
Jan Barta
Bora - Argon 18
z.t
39
Marc Soler
Movistar Team
z.t
40
Berden de Vries
Roompot Oranje Peloton
z.t
41
Dominik Nerz
Bora - Argon 18
z.t
42
Sjoerd Van Ginneken
Roompot Oranje Peloton
z.t
43
Jesper Asselman
Roompot Oranje Peloton
z.t
44
Juan Pablo Valencia
Colombia
z.t
45
Michel Koch
Rad-Net Rose Team
z.t
46
Alex Dowsett
Movistar Team
z.t
47
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
48
Domenic Weinstein
Rad-Net Rose Team
z.t
49
Nils Politt
Team Stölting
z.t
50
Larry Warbasse
IAM Cycling
z.t
51
Fabian Schormaier
Team Heizomat
z.t
52
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
53
Lennard Kämna
Team Stölting
z.t
54
Thomas Koep
Team Stölting
z.t
55
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
56
Tiago José Pinto Machado
Katusha
z.t
57
Gustav Erik Larsson
Cult Energy Pro Cycling
z.t
58
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
z.t
59
Dylan van Baarle
Team Cannondale - Garmin
z.t
60
Merhawi Kudus Ghebremedhin
MTN - Qhubeka
z.t
61
Mirko Selvaggi
Wanty - Groupe Gobert
z.t
62
Christian Mager
Cult Energy Pro Cycling
z.t
63
Mirko Tedeschi
SouthEast
z.t
64
Silvio Herklotz
Team Stölting
z.t
65
Stefan Denifl
IAM Cycling
z.t
66
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
67
Edward Fabian Diaz Cardenas
Colombia
z.t
68
Samuele Conti
SouthEast
z.t
69
Mario Vogt
Rad-Net Rose Team
z.t
70
Marco Minnaard
Wanty - Groupe Gobert
z.t
71
Julian Schulze
Team Stuttgart
z.t
72
Songezo Jim
MTN - Qhubeka
z.t
73
Thomas Degand
IAM Cycling
z.t
74
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
75
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Alpecin
z.t
76
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
77
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Colombia
z.t
78
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
z.t
79
Egor Silin
Katusha
z.t
80
Pirmin Lang
IAM Cycling
z.t
81
Huub Duyn
Roompot Oranje Peloton
z.t
82
Carlos Mario Ramirez Botero
Colombia
z.t
83
Mike Terpstra
Roompot Oranje Peloton
z.t
84
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
85
Andreas Schillinger
Bora - Argon 18
z.t
86
Patrick Schelling
IAM Cycling
z.t
87
Giuseppe Fonzi
SouthEast
z.t
88
Marc de Maar
Roompot Oranje Peloton
z.t
89
Moreno Moser
Team Cannondale - Garmin
z.t
90
Franz Schiewer
LKT Team Brandenburg
z.t
91
Johannes Weber
Team Stuttgart
z.t
92
Zakkari Dempster
Bora - Argon 18
z.t
93
Rasmus Christian Quaade
Cult Energy Pro Cycling
z.t
94
Giorgio Cecchinel
SouthEast
z.t
95
Martin Reimer
LKT Team Brandenburg
z.t
96
Leon Rohde
LKT Team Brandenburg
z.t
97
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
98
Adrien Niyonshuti
MTN - Qhubeka
z.t
99
Florian Sénéchal
Cofidis
op 22"
100
Shane Archbold
Bora - Argon 18
op 34"
101
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 37"
102
Albert Timmer
Team Giant - Alpecin
op 47"
103
Carl Soballa
LKT Team Brandenburg
op 1'41"
104
Florian Nowak
Team Stuttgart
z.t
105
Michael Carbel Svendgaard
Cult Energy Pro Cycling
z.t
106
Vladimir Isaychev
Katusha
op 4'01"
107
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
z.t
108
Holger Burkhardt
z.t
109
Henning Bommel
Rad-Net Rose Team
z.t
110
Leon Berger
LKT Team Brandenburg
z.t
111
Ole Quast
op 5'06"
112
Jan Oelerich
Team Stölting
z.t
113
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
op 7'27"
114
Christoph Schweizer
Bike Aid
z.t
115
Bartosz Huzarski
Bora - Argon 18
z.t
116
Kai Kautz
Team Stuttgart
z.t
117
Gero Walbrül
Team Heizomat
z.t
118
Yannick Mayer
Bike Aid
z.t
119
Tom Veelers
Team Giant - Alpecin
z.t
120
Kersten Thiele
Rad-Net Rose Team
op 8'27"
121
Georg Loef
Team Stuttgart
z.t
122
Laurin Winter
Team Heizomat
op 8'44"
123
Benjamim Edmüller
Team Heizomat
z.t
124
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
125
Lars van der Haar
Team Giant - Alpecin
z.t
126
Arnold Fiek
Team Stuttgart
op 8'49"
127
Luca Wackermann
SouthEast
op 8'50"
128
Max Walsleben
Team Stuttgart
z.t
129
Matthias Schnapka
Bike Aid
op 17'49"
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares