En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Bayern Rundfahrt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
17/05
Haßfurt
Nürnberg
197.8 km
Result
Final Classification
Mountain
1
Alex Dowsett
Movistar Team
20u07'29"
2
Tiago José Pinto Machado
Katusha
op 2"
3
Jan Barta
Bora - Argon 18
op 18"
4
Ramunas Navardauskas
Team Cannondale - Garmin
op 22"
5
Dylan van Baarle
Team Cannondale - Garmin
op 31"
6
Nils Politt
Team Stölting
op 33"
7
Jack Bauer
Team Cannondale - Garmin
op 46"
8
Larry Warbasse
IAM Cycling
op 47"
9
Gustav Erik Larsson
Cult Energy Pro Cycling
op 52"
10
Jasha Sütterlin
Movistar Team
op 53"
11
Enrico Gasparotto
Wanty - Groupe Gobert
op 1'01"
12
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
op 1'03"
13
Lennard Kämna
Team Stölting
op 1'06"
14
Reinardt Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
op 1'16"
15
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
op 1'18"
16
Rasmus Christian Quaade
Cult Energy Pro Cycling
op 1'22"
17
Eduard Vorganov
Katusha
op 1'26"
18
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
op 1'27"
19
Linus Gerdemann
Cult Energy Pro Cycling
op 1'44"
20
Egor Silin
Katusha
op 1'46"
21
Dominik Nerz
Bora - Argon 18
z.t
22
Stefan Denifl
IAM Cycling
op 1'53"
23
Andreas Schillinger
Bora - Argon 18
op 1'59"
24
Alberto Bettiol
Team Cannondale - Garmin
op 2'02"
25
Kristijan Koren
Team Cannondale - Garmin
z.t
26
Willi Willwohl
LKT Team Brandenburg
op 2'03"
27
John Degenkolb
Team Giant - Alpecin
op 2'10"
28
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
29
Leon Rohde
LKT Team Brandenburg
op 2'11"
30
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
op 2'16"
31
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
op 2'17"
32
Enrique Sanz
Movistar Team
op 2'26"
33
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
op 2'29"
34
Pirmin Lang
IAM Cycling
op 2'31"
35
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
op 2'33"
36
Marco Minnaard
Wanty - Groupe Gobert
op 2'35"
37
Mirko Tedeschi
SouthEast
z.t
38
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Alpecin
op 2'37"
39
Giorgio Cecchinel
SouthEast
z.t
40
Merhawi Kudus Ghebremedhin
MTN - Qhubeka
op 2'38"
41
Eros Capecchi
Movistar Team
op 2'40"
42
Giuseppe Fonzi
SouthEast
op 2'45"
43
Moreno Moser
Team Cannondale - Garmin
z.t
44
Nacer Bouhanni
Cofidis
op 2'49"
45
Jonas Koch
Rad-Net Rose Team
op 2'55"
46
Jonas Vangenechten
IAM Cycling
op 2'57"
47
Thomas Degand
IAM Cycling
op 2'59"
48
Sam Bennett
Bora - Argon 18
z.t
49
Zakkari Dempster
Bora - Argon 18
op 3'04"
50
Dylan Groenewegen
Roompot Oranje Peloton
z.t
51
Fabian Wegmann
Cult Energy Pro Cycling
op 3'05"
52
Leonardo Fabio Duque
Colombia
op 3'11"
53
Jesper Asselman
Roompot Oranje Peloton
op 3'15"
54
Huub Duyn
Roompot Oranje Peloton
op 3'24"
55
Jonas Tenbrock
Team Stölting
op 3'25"
56
Mike Terpstra
Roompot Oranje Peloton
op 3'28"
57
Berden de Vries
Roompot Oranje Peloton
op 3'29"
58
Rafael Andriato
SouthEast
op 3'34"
59
Philipp Zwingenberger
Team Heizomat
op 3'42"
60
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
61
Matej Mohoric
Team Cannondale - Garmin
op 3'52"
62
Maarten de Jonge
Bike Aid
op 3'53"
63
Johannes Weber
Team Stuttgart
op 3'55"
64
Florian Sénéchal
Cofidis
op 3'59"
65
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Alpecin
op 4'01"
66
Julian Schulze
Team Stuttgart
op 4'13"
67
Nikodemus Holler
Bike Aid
op 4'26"
68
Fabian Schormaier
Team Heizomat
op 4'46"
69
Edward Fabian Diaz Cardenas
Colombia
op 4'59"
70
Samuele Conti
SouthEast
op 5'01"
71
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Colombia
op 5'49"
72
Rudiger Selig
Katusha
op 5'54"
73
Mekseb Debesay
Bike Aid
op 6'10"
74
Juan Pablo Valencia
Colombia
op 6'11"
75
Shane Archbold
Bora - Argon 18
op 6'12"
76
Carlos Mario Ramirez Botero
Colombia
op 6'18"
77
Sjoerd Van Ginneken
Roompot Oranje Peloton
op 6'23"
78
Florian Nowak
Team Stuttgart
op 6'24"
79
Patrick Schelling
IAM Cycling
op 6'32"
80
Daniel Bichlmann
Bike Aid
op 6'43"
81
Carl Soballa
LKT Team Brandenburg
op 6'51"
82
Michael Carbel Svendgaard
Cult Energy Pro Cycling
op 6'59"
83
Christian Mager
Cult Energy Pro Cycling
op 7'02"
84
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 7'21"
85
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
op 7'48"
86
Songezo Jim
MTN - Qhubeka
op 8'00"
87
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
op 8'17"
88
Vladimir Isaychev
Katusha
op 8'38"
89
Albert Timmer
Team Giant - Alpecin
op 8'48"
90
Alex Kirsch
Cult Energy Pro Cycling
op 10'57"
91
Jan Oelerich
Team Stölting
op 11'52"
92
Henning Bommel
Rad-Net Rose Team
op 13'23"
93
Adrien Niyonshuti
MTN - Qhubeka
op 13'58"
94
Laurin Winter
Team Heizomat
op 14'44"
95
Domenic Weinstein
Rad-Net Rose Team
op 15'28"
96
Lars van der Haar
Team Giant - Alpecin
op 15'53"
97
Marc de Maar
Roompot Oranje Peloton
op 16'16"
98
Kai Kautz
Team Stuttgart
op 16'21"
99
Anthony Turgis
Cofidis
op 16'28"
100
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
op 17'04"
101
Sascha Starker
Team Heizomat
op 17'35"
102
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
op 17'36"
103
Franz Schiewer
LKT Team Brandenburg
op 18'00"
104
Benjamim Edmüller
Team Heizomat
op 18'15"
105
Holger Burkhardt
op 19'18"
106
Thomas Koep
Team Stölting
op 19'21"
107
Ole Quast
op 19'24"
108
Yoann Bagot
Cofidis
op 19'40"
109
Georg Loef
Team Stuttgart
op 21'15"
110
Kersten Thiele
Rad-Net Rose Team
op 24'55"
111
Leon Berger
LKT Team Brandenburg
op 26'00"
112
Max Walsleben
Team Stuttgart
op 26'23"
113
Bartosz Huzarski
Bora - Argon 18
op 26'38"
114
Luca Wackermann
SouthEast
op 27'25"
115
Christoph Schweizer
Bike Aid
op 30'24"
116
Arnold Fiek
Team Stuttgart
op 32'29"
117
Yannick Mayer
Bike Aid
op 37'19"
118
Matthias Schnapka
Bike Aid
op 52'38"
Marc Soler
Movistar Team
DNF
Tom Veelers
Team Giant - Alpecin
DNF
Gero Walbrül
Team Heizomat
DNF
Martin Reimer
LKT Team Brandenburg
DNS
Theo Reinhardt
Rad-Net Rose Team
DNS
Mirko Selvaggi
Wanty - Groupe Gobert
DNS
Michel Koch
Rad-Net Rose Team
DNS
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
DNS
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
DNF
Mario Vogt
Rad-Net Rose Team
DNF
Silvio Herklotz
Team Stölting
DNS
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares