En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Bayern Rundfahrt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
28/05
Vilshofen
Freilassing
201.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Heinrich Haussler
IAM Cycling
5u11'38"
2
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
3
Steele Von Hoff
Garmin - Sharp
z.t
4
Sam Bennett
Team Netapp - Endura
z.t
5
Roger Kluge
IAM Cycling
z.t
6
Nikias Arndt
Team Giant - Shimano
z.t
7
Alexander Krieger
Team Stuttgart
z.t
8
Luke Rowe
Sky Procycling
z.t
9
Aleksey Tsatevich
Katusha
z.t
10
Willi Willwohl
LKT Team Brandenburg
z.t
11
Phil Bauhaus
Team Stölting
z.t
12
Davide Viganò
Caja Rural
z.t
13
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
z.t
14
Linus Gerdemann
MTN - Qhubeka
z.t
15
Marco Mathis
Rad-Net Rose Team
z.t
16
Geraint Thomas
Sky Procycling
z.t
17
Jack Bauer
Garmin - Sharp
z.t
18
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
19
Daniel Schorn
Team Netapp - Endura
z.t
20
Warren Barguil
Team Giant - Shimano
z.t
21
Grégory Rast
Trek Factory Racing
z.t
22
Reinardt Janse van Rensburg
Team Giant - Shimano
z.t
23
Matthieu Ladagnous
FDJ.fr
z.t
24
Thibaut Pinot
FDJ.fr
z.t
25
Jérémy Roy
FDJ.fr
z.t
26
Arthur Vichot
FDJ.fr
z.t
27
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Shimano
z.t
28
Cédric Pineau
FDJ.fr
z.t
29
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
z.t
30
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Jan Barta
Team Netapp - Endura
z.t
32
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
z.t
33
Tino Thömel
Team Stuttgart
z.t
34
Markus Eichler
Team Stölting
z.t
35
Silvio Herklotz
Team Stölting
z.t
36
Leopold Konig
Team Netapp - Endura
z.t
37
Kenny Elissonde
FDJ.fr
z.t
38
Vasili Kiryienka
Sky Procycling
z.t
39
Mathias Frank
IAM Cycling
z.t
40
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
z.t
41
Luis Mas Bonet
Caja Rural
z.t
42
Christian Knees
Sky Procycling
z.t
43
Jaroslaw Marycz
CCC Polsat Polkowice
z.t
44
Branislau Samoilau
CCC Polsat Polkowice
z.t
45
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
z.t
46
Florenz Knauer
Team Heizomat
z.t
47
Alexander Grad
Team Heizomat
z.t
48
Lukasz Owsian
CCC Polsat Polkowice
z.t
49
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
50
Johannes Weber
Team Heizomat
z.t
51
Mario Vogt
Rad-Net Rose Team
z.t
52
Julian Schulze
LKT Team Brandenburg
z.t
53
Jan Dieteren
Team Stölting
z.t
54
Emanuel Buchmann
Rad-Net Rose Team
z.t
55
Nikodemus Holler
Team Stuttgart
z.t
56
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
z.t
57
Fabian Schormaier
Team Heizomat
z.t
58
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
z.t
59
Hayden Roulston
Trek Factory Racing
z.t
60
Marcos García Fernandez
Caja Rural
z.t
61
Anthony Delaplace
Bretagne - Séché Environnement
z.t
62
Maximilian Werda
Team Stölting
z.t
63
Simon Gerrans
Orica-GreenEDGE
z.t
64
Kristof Vandewalle
Trek Factory Racing
z.t
65
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
66
Jens Voigt
Trek Factory Racing
z.t
67
Anton Vorobyev
Katusha
z.t
68
Marcel Wyss
IAM Cycling
z.t
69
Stefan Denifl
IAM Cycling
z.t
70
Julian Kern
Ag2r - La Mondiale
z.t
71
Fabian Cancellara
Trek Factory Racing
z.t
72
Benoît Jarrier
Bretagne - Séché Environnement
z.t
73
Mikhail Ignatyev
Katusha
z.t
74
Alexander Kolobnev
Katusha
z.t
75
Joe Dombrowski
Sky Procycling
z.t
76
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
z.t
77
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
z.t
78
Davide Rebellin
CCC Polsat Polkowice
z.t
79
Pavel Brutt
Katusha
z.t
80
Dominic Klemme
IAM Cycling
z.t
81
Peter Kennaugh
Sky Procycling
z.t
82
Dario Rapps
Team Heizomat
z.t
83
Johann Tschopp
IAM Cycling
z.t
84
Mirco Saggiorato
Team Stölting
z.t
85
Fernando Grijalba
Caja Rural
z.t
86
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
87
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Caja Rural
z.t
88
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
89
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
z.t
90
Jan-Niklas Droste
Team Heizomat
z.t
91
Ian Boswell
Sky Procycling
z.t
92
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
93
Stefan Schäfer
LKT Team Brandenburg
z.t
94
Thomas Damuseau
Team Giant - Shimano
z.t
95
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
z.t
96
Henning Bommel
Rad-Net Rose Team
op 51"
97
Fabian Brintrup
Rad-Net Rose Team
z.t
98
Bartosz Huzarski
Team Netapp - Endura
z.t
99
Nick Nuyens
Garmin - Sharp
op 55"
100
David Millar
Garmin - Sharp
op 1'17"
101
Sebastian Langeveld
Garmin - Sharp
z.t
102
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
z.t
103
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
op 1'33"
104
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
105
Moritz Schaffner
Rad-Net Rose Team
op 2'21"
106
Max Walsleben
Team Stuttgart
z.t
107
Tobias Knaup
LKT Team Brandenburg
op 2'22"
108
Domenic Weinstein
Rad-Net Rose Team
z.t
109
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
op 0"
110
Juriy Vasyliv
Team Stölting
op 2'50"
111
Ignatas Konovalovas
MTN - Qhubeka
op 3'02"
112
Kai Kautz
Team Stuttgart
z.t
113
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
114
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
z.t
115
Julien Essers
Team Heizomat
z.t
116
Franz Schiewer
LKT Team Brandenburg
z.t
117
Cesare Benedetti
Team Netapp - Endura
op 3'05"
118
Anthony Roux
FDJ.fr
op 3'22"
119
Jack Cummings
Team Stuttgart
z.t
120
Thomas Peterson
Team Giant - Shimano
z.t
121
Lasse Norman Hansen
Garmin - Sharp
op 4'21"
122
Marcel Weber
Team Stuttgart
z.t
123
Yaroslav Popovych
Trek Factory Racing
op 0"
124
Carl Soballa
LKT Team Brandenburg
z.t
125
Sebastian Deckert
LKT Team Brandenburg
z.t
126
Lawson Craddock
Team Giant - Shimano
z.t
127
David Arroyo Duran
Caja Rural
op 5'10"
128
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
129
Jacek Morajko
CCC Polsat Polkowice
z.t
130
Michael Schwarzmann
Team Netapp - Endura
op 5'14"
131
Vladimir Isaychev
Katusha
z.t
132
Alexander Porsev
Katusha
z.t
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares