En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Bayern Rundfahrt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
27/05
Feuchtwangen
Bamberg
167.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Michael Rogers
Sky Procycling
19u26'20"
2
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
op 25"
3
Vladimir Gusev
Katusha Team
op 30"
4
Richie Porte
Sky Procycling
op 41"
5
Kanstantsin Sivtsov
Sky Procycling
op 47"
6
Tony Gallopin
RadioShack - Nissan
op 1'13"
7
Christian Knees
Sky Procycling
op 1'17"
8
Joost Posthuma
RadioShack - Nissan
op 1'22"
9
Jérémy Roy
FDJ - BigMat
op 1'30"
10
Haimar Zubeldia Agirre
RadioShack - Nissan
op 1'33"
11
Patrick Gretsch
Argos-Shimano
op 1'38"
12
David Millar
Garmin - Sharp
op 1'42"
13
Thomas Dekker
Garmin - Sharp
op 1'45"
14
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
op 1'52"
15
Thomas Lövkvist
Sky Procycling
op 1'56"
16
Anthony Delaplace
Saur - Sojasun
op 2'00"
17
Laurent Didier
RadioShack - Nissan
op 2'05"
18
Leopold Konig
Team Netapp
z.t
19
John Degenkolb
Argos-Shimano
op 2'07"
20
Paul Poux
Saur - Sojasun
z.t
21
Rafaa Chtioui
Team Europcar
op 2'11"
22
Christophe Kern
Team Europcar
op 2'12"
23
Christopher Juul Jensen
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
op 2'13"
24
Yaroslav Popovych
RadioShack - Nissan
op 2'18"
25
David Lelay
Saur - Sojasun
op 2'22"
26
Allan Davis
Orica-GreenEDGE
op 2'23"
27
Gorka Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
op 2'25"
28
Jakob Steigmiller
Thüringer Energie Team
op 2'26"
29
Gijs Van Hoecke
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 2'31"
30
Tim Declercq
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 2'34"
31
Sander Armée
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 2'37"
32
Blaz Jarc
Team Netapp
op 2'41"
33
Benjamin Noval Gonzalez
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
op 2'44"
34
Ricardo Garcia Ambroa
Euskaltel - Euskadi
op 2'49"
35
David Tanner
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
op 2'51"
36
Anthony Charteau
Team Europcar
op 2'55"
37
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
op 3'01"
38
Cédric Pineau
FDJ - BigMat
op 3'05"
39
Danilo Hondo
Lampre - ISD
op 3'11"
40
Alexandre Pichot
Team Europcar
op 3'13"
41
Christophe Le Mével
Garmin - Sharp
op 3'19"
42
Alessandro Petacchi
Lampre - ISD
op 3'21"
43
Davide Malacarne
Team Europcar
op 3'25"
44
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
op 3'27"
45
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 3'32"
46
Johannes Fröhlinger
Argos-Shimano
op 3'34"
47
Giampaolo Caruso
Katusha Team
op 3'42"
48
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
op 3'44"
49
Michael Schwarzmann
Team Netapp
op 3'45"
50
Manuele Mori
Lampre - ISD
op 3'46"
51
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
op 3'48"
52
Thierry Hupond
Argos-Shimano
z.t
53
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Euskaltel - Euskadi
op 3'54"
54
Kenny Elissonde
FDJ - BigMat
op 4'14"
55
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
op 4'28"
56
Sebastian Langeveld
Orica-GreenEDGE
op 4'31"
57
Alexander Krieger
Team Heizomat
op 4'32"
58
Marco Haller
Katusha Team
op 5'05"
59
Grega Bole
Lampre - ISD
op 5'23"
60
Karsten Kroon
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
op 5'28"
61
Thibaut Pinot
FDJ - BigMat
op 6'09"
62
Davide Viganò
Lampre - ISD
op 6'18"
63
Jérôme Baugnies
Team Netapp
op 6'41"
64
Fabian Wegmann
Garmin - Sharp
op 7'13"
65
Bjorn Thurau
Team Europcar
op 7'31"
66
Michael Albasini
Orica-GreenEDGE
op 8'26"
67
Yuriy Krivtsov
Lampre - ISD
op 8'42"
68
Fabian Thiel
Thüringer Energie Team
op 8'48"
69
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
op 8'59"
70
Anthony Roux
FDJ - BigMat
op 9'11"
71
Markus Fothen
Team NSP - Ghost
op 9'18"
72
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
op 9'24"
73
Troels Ronning Vinther
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
op 9'35"
74
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
op 9'36"
75
Ralf Matzka
Thüringer Energie Team
op 9'40"
76
Raffael Freienstein
Team Heizomat
op 9'43"
77
Sven Vandousselaere
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 9'47"
78
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 9'58"
79
Andreas Klier
Garmin - Sharp
op 10'08"
80
Stéphane Poulhiès
Saur - Sojasun
op 10'23"
81
Yauheni Hutarovich
FDJ - BigMat
op 10'50"
82
Vladimir Isaychev
Katusha Team
op 11'06"
83
Rudiger Selig
Katusha Team
op 11'07"
84
Davide Cimolai
Lampre - ISD
op 11'11"
85
Christian Mager
Team Heizomat
op 11'23"
86
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
op 11'28"
87
Stefan Ganser
Team Eddy Merckx - Indeland
op 11'44"
88
Thomas Voeckler
Team Europcar
op 12'08"
89
Baden Cooke
Orica-GreenEDGE
op 12'18"
90
Alexander Nordhoff
Team Eddy Merckx - Indeland
op 12'33"
91
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
op 12'34"
92
Dirk Müller
Nutrixxion Abus
op 12'42"
93
Jasha Sütterlin
Thüringer Energie Team
op 12'53"
94
Koldo Fernandez De Larrea
Garmin - Sharp
op 13'33"
95
Alexander Porsev
Katusha Team
op 13'40"
96
Sven Jodts
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 13'55"
97
Steffen Radochla
Team NSP - Ghost
op 14'25"
98
Matthieu Sprick
Argos-Shimano
op 14'26"
99
Jacob Fiedler
Team NSP - Ghost
op 15'12"
100
Robert Retschke
Team Eddy Merckx - Indeland
op 15'40"
101
Andreas Stauff
Team Eddy Merckx - Indeland
op 15'54"
102
Daniel Westmattelmann
Team Eddy Merckx - Indeland
op 16'05"
103
Stuart O'Grady
Orica-GreenEDGE
op 16'47"
104
David Boucher
FDJ - BigMat
op 16'58"
105
Marius Jessenberger
Team Heizomat
op 17'16"
106
Danny Pate
Sky Procycling
op 17'53"
107
Maximilian Werda
Thüringer Energie Team
op 20'09"
108
Holger Burkhardt
Nutrixxion Abus
z.t
109
Markus Eichler
Team Netapp
op 20'29"
110
Bastian Bürgel
Thüringer Energie Team
op 21'35"
111
Alexander Schmitt
Nutrixxion Abus
op 23'24"
112
Tino Thömel
Team NSP - Ghost
op 23'27"
113
Thomas Bonnin
Argos-Shimano
op 24'10"
114
Michael Schweizer
Nutrixxion Abus
op 24'31"
115
Dominic Klemme
Argos-Shimano
op 24'35"
116
André Schulze
Team Netapp
op 25'14"
117
Michael Kurth
Team Eddy Merckx - Indeland
op 25'39"
118
René Hooghiemster
Team NSP - Ghost
op 25'51"
119
Jonas Schmeiser
Team NSP - Ghost
op 26'38"
120
Fabian Bruno
Team Heizomat
op 27'30"
121
Jannick Geisler
Team Heizomat
op 27'40"
122
Ran Margaliot
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
op 28'11"
123
Benjamin Dietrich
Thüringer Energie Team
op 31'24"
124
André Benoit
Team Heizomat
op 32'36"
125
Sebastian Körber
Nutrixxion Abus
op 34'21"
126
Florian Monreal
Team Eddy Merckx - Indeland
op 42'46"
Fabian Cancellara
RadioShack - Nissan
DNF
René Obst
Team NSP - Ghost
DNF
Marcel Wyss
Team Netapp
DNF
Alexander Gottfried
Nutrixxion Abus
DNS
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares