En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Bayern Rundfahrt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
30/05
Berching
Fürstenfeldbruck
156.6 km
Result
Final Classification
Mountain
1
Marcin Sapa
Lampre - Farnese Vini
3u36'19"
2
Travis Meyer
Garmin - Transitions
z.t
3
Alex Rasmussen
Team Saxo Bank
z.t
4
Gerald Ciolek
Team Milram
z.t
5
Davide Viganò
Sky Professional Cycling Team
z.t
6
Martijn Maaskant
Garmin - Transitions
z.t
7
Sebastian Siedler
Vorarlberg - Corratec
z.t
8
Angelo Furlan
Lampre - Farnese Vini
z.t
9
Martin Reimer
Cervélo Test Team
z.t
10
Leigh Howard
Team HTC - Columbia
z.t
11
Robert Wagner
Skil - Shimano
z.t
12
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
13
Andreas Schillinger
Team Netapp
z.t
14
Felix Rinker
Heizomat
z.t
15
Steffen Radochla
Team Nutrixxion Sparkasse
z.t
16
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
z.t
17
Alexander Gottfried
Team Netapp
z.t
18
Wout Poels
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
19
Roy Sentjens
Team Milram
z.t
20
Mirco Lorenzetto
Lampre - Farnese Vini
z.t
21
Davide Appollonio
Cervélo Test Team
op 16"
22
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
23
Alexander Krieger
Heizomat
z.t
24
Niki Terpstra
Team Milram
z.t
25
Piet Rooijakkers
Skil - Shimano
z.t
26
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Simon Geschke
Skil - Shimano
z.t
28
Maxime Monfort
Team HTC - Columbia
z.t
29
Stefan Denifl
Cervélo Test Team
z.t
30
Daniel Schorn
Team Netapp
z.t
31
Peter Wrolich
Team Milram
z.t
32
Christian Knees
Team Milram
z.t
33
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
34
Christian Meier
Garmin - Transitions
z.t
35
Adriano Malori
Lampre - Farnese Vini
z.t
36
Kristof Vandewalle
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
37
David Garcia Dapena
Xacobeo Galicia
z.t
38
Nelson Oliveira
Xacobeo Galicia
z.t
39
Andreas Dietziker
Team Netapp
z.t
40
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
41
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
z.t
42
Simon Spilak
Lampre - Farnese Vini
z.t
43
Diego Ulissi
Lampre - Farnese Vini
z.t
44
Ezequiel Mosquera Miguez
Xacobeo Galicia
z.t
45
Nils Plötner
Heizomat
z.t
46
Sylvain Calzati
Sky Professional Cycling Team
z.t
47
Geraint Thomas
Sky Professional Cycling Team
z.t
48
Roger Hammond
Cervélo Test Team
z.t
49
Robin Chaigneau
Skil - Shimano
z.t
50
Delio Fernández Cruz
Xacobeo Galicia
z.t
51
Jan Barta
Team Netapp
z.t
52
Johannes Fröhlinger
Team Milram
z.t
53
Piergiorgio Camussa
Vorarlberg - Corratec
z.t
54
Jonas Aaen Jörgensen
Team Saxo Bank
z.t
55
Reto Hollenstein
Vorarlberg - Corratec
z.t
56
Emmanuel van Ruitenbeek
Team Kuota - Indeland
z.t
57
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
z.t
58
Han Feng
Skil - Shimano
z.t
59
Frank Høj
Team Saxo Bank
z.t
60
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
z.t
61
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
62
Hayden Roulston
Team HTC - Columbia
z.t
63
Björn Glasner
Team Kuota - Indeland
z.t
64
Arnoud van Groen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
65
Grega Bole
Lampre - Farnese Vini
z.t
66
Jonas Schmeiser
Heizomat
z.t
67
Xavier Florencio Cabre
Cervélo Test Team
z.t
68
Vladimir Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
69
Gonzalo Rabuñal Rios
Xacobeo Galicia
z.t
70
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
71
Johan Vansummeren
Garmin - Transitions
z.t
72
Peter Kennaugh
Sky Professional Cycling Team
z.t
73
Danny Pate
Garmin - Transitions
z.t
74
Frederik Veuchelen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
75
Steve Houanard
Skil - Shimano
z.t
76
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
z.t
77
Lars Petter Nordhaug
Sky Professional Cycling Team
z.t
78
Andreas Klier
Cervélo Test Team
z.t
79
Kim Lachmann
Team Nutrixxion Sparkasse
z.t
80
Dominik Nerz
Team Milram
z.t
81
René Obst
Team Nutrixxion Sparkasse
z.t
82
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank
op 53"
83
Lars Wackernagel
Team Nutrixxion Sparkasse
op 1'01"
84
René Weissinger
Vorarlberg - Corratec
op 1'08"
85
Patrick Gretsch
Team HTC - Columbia
op 1'09"
86
Alex Meenhorst
Team Netapp
z.t
87
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 16"
88
Rene Haselbacher
Vorarlberg - Corratec
op 2'15"
89
Albert Timmer
Skil - Shimano
op 3'15"
90
Wouter Mol
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 5'27"
91
Martin Velits
Team HTC - Columbia
op 6'05"
92
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
op 6'19"
93
Gustavo Cesar Veloso
Xacobeo Galicia
z.t
94
Matthias Preuß
z.t
95
Daniel Westmattelmann
Team Kuota - Indeland
z.t
96
Kirk Carlsen
Garmin - Transitions
z.t
97
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
98
Marcel Meisen
Team Kuota - Indeland
z.t
99
Johan Coenen
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
100
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
z.t
101
Alexander Grad
Team Kuota - Indeland
z.t
102
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
103
Kanstantsin Sivtsov
Team HTC - Columbia
z.t
104
Tassilo Fricke
Team Netapp
z.t
105
Michael Schweizer
Team Nutrixxion Sparkasse
z.t
106
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
107
Edvald Boasson-Hagen
Sky Professional Cycling Team
op 12'35"
108
Kurt-Asle Arvesen
Sky Professional Cycling Team
z.t
109
Ralf Matzka
Heizomat
z.t
110
Tim Barth
Heizomat
z.t
111
Dirk Müller
Team Nutrixxion Sparkasse
z.t
112
Dimitri Claeys
Team Netapp
z.t
113
Luc Hagenaars
Team Kuota - Indeland
z.t
Sébastian Baldauf
Vorarlberg - Corratec
DNF
Jens Mouris
Vacansoleil Pro Cycling Team
DNF
Joost van Leijen
Vacansoleil Pro Cycling Team
DNF
Sergej Fuchs
Team Nutrixxion Sparkasse
DNS
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares