En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Bayern Rundfahrt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
31/05
Friedberg
Gunzenhausen
166.4 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Linus Gerdemann
Team Milram
17u29'05"
2
Maxime Monfort
Team Columbia - High Road - HTC
op 10"
3
David Lelay
Agritubel
op 26"
4
Lasse Bochmann
Team Saxo Bank
op 45"
5
Markus Eibegger
Elk Haus
op 1'30"
6
Sylvain Calzati
Agritubel
op 1'38"
7
Stefan Denifl
Elk Haus
op 1'39"
8
Thomas Peterson
Garmin - Slipstream
op 2'32"
9
Simon Geschke
Skil - Shimano
op 3'11"
10
Thomas De Gendt
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 3'12"
11
Michael Morkov
Team Saxo Bank
op 4'06"
12
Dionisio Galparsoro Martinez
Contentpolis-Ampo
op 5'03"
13
Kilian Patour
Garmin - Slipstream
op 6'41"
14
Markel Irizar Aranburu
Euskaltel - Euskadi
op 6'50"
15
Oleg Chuzhda
Contentpolis-Ampo
op 6'57"
16
Marcel Sieberg
Team Columbia - High Road - HTC
op 7'16"
17
Ricardo van der Velde
Garmin - Slipstream
op 7'19"
18
Roger Hammond
Cervélo Test Team
op 7'28"
19
Geoffroy Lequatre
Agritubel
op 7'39"
20
Pascal Hungerbühler
Vorarlberg-Corratec
op 7'46"
21
Martin Schöffmann
Elk Haus
op 8'20"
22
Daniel Musiol
Vorarlberg-Corratec
op 8'40"
23
Alexander Gottfried
Team Kuota - Senges
op 11'33"
24
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
op 11'41"
25
Marcel Barth
Thüringer Energie Team
op 11'52"
26
Florenz Knauer
Team Kuota - Senges
op 12'19"
27
Peter Wrolich
Team Milram
op 13'34"
28
David Hesselbarth
Heizomat Mapei
op 22'07"
29
Tony Martin
Team Columbia - High Road - HTC
op 24'55"
30
Bert Grabsch
Team Columbia - High Road - HTC
op 25'20"
31
André Greipel
Team Columbia - High Road - HTC
op 25'42"
32
Eloy Teruel Rovira
Contentpolis-Ampo
op 25'59"
33
Heinrich Haussler
Cervélo Test Team
op 26'00"
34
Patrick Gretsch
Thüringer Energie Team
op 26'02"
35
Marcus Burghardt
Team Columbia - High Road - HTC
op 26'07"
36
Christophe Moreau
Agritubel
op 26'15"
37
Alex Rasmussen
Team Saxo Bank
op 26'17"
38
Frank Høj
Team Saxo Bank
op 26'18"
39
Christian Knees
Team Milram
op 26'23"
40
Piet Rooijakkers
Skil - Shimano
z.t
41
Thierry Hupond
Skil - Shimano
op 26'34"
42
Bart Vanheule
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 26'35"
43
George Hincapie
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
44
Luke Roberts
Team Kuota - Senges
op 26'41"
45
Francisco Jose Pacheco Torres
Contentpolis-Ampo
op 26'45"
46
Sebastian Siedler
Vorarlberg-Corratec
op 26'47"
47
Fabian Wegmann
Team Milram
op 26'53"
48
Peter Velits
Team Milram
op 27'00"
49
Andreas Schillinger
Team Nutrixxion Sparkasse
op 27'07"
50
Christopher Sutton
Garmin - Slipstream
op 27'08"
51
Andreas Dietziker
Vorarlberg-Corratec
op 27'09"
52
Huub Duyn
Garmin - Slipstream
op 27'10"
53
René Weissinger
Vorarlberg-Corratec
op 27'19"
54
Maarten Neyens
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 27'20"
55
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
op 27'22"
56
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
op 27'28"
57
Fumiyuki Beppu
Skil - Shimano
op 27'34"
58
Cyril Lemoine
Skil - Shimano
op 27'35"
59
Kristof Vandewalle
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 27'40"
60
Jonathan Bellis
Team Saxo Bank
op 27'41"
61
William Frischkorn
Garmin - Slipstream
op 27'51"
62
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
op 27'55"
63
Andreas Klier
Cervélo Test Team
op 27'58"
64
Eric Baumann
Team Nutrixxion Sparkasse
op 28'00"
65
Sebastian Hans
Heizomat Mapei
op 28'04"
66
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
op 28'07"
67
Martin Reimer
Cervélo Test Team
op 28'12"
68
Harald Totschnig
Elk Haus
op 28'17"
69
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 28'19"
70
Grischa Janorschke
CT FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz
z.t
71
Gerhard Trampusch
Elk Haus
z.t
72
Sergio De Lis De Andrés
Euskaltel - Euskadi
op 28'30"
73
Wim Vanhuffel
Vorarlberg-Corratec
op 28'32"
74
Lucas Schädlich
Thüringer Energie Team
op 28'37"
75
Javier Etxarri
Contentpolis-Ampo
op 28'40"
76
Theo Eltink
Skil - Shimano
z.t
77
Florian Frohn
Heizomat Mapei
op 28'49"
78
Steffen Radochla
Elk Haus
op 28'55"
79
Johannes Fröhlinger
Team Milram
z.t
80
Philipp Klein
Thüringer Energie Team
op 28'58"
81
Clemens Fankhauser
Elk Haus
op 28'59"
82
Gerald Ciolek
Team Milram
op 29'00"
83
Hans Dekkers
Garmin - Slipstream
op 29'06"
84
Steven Caethoven
Agritubel
z.t
85
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
op 29'07"
86
Joaquin Novoa Mendez
Cervélo Test Team
op 29'11"
87
Alexander Grad
Team Kuota - Senges
op 29'12"
88
Tom Criel
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 29'17"
89
Sven Renders
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 29'18"
90
Mikel Gaztañaga Echeverria
Contentpolis-Ampo
op 29'22"
91
Stefan Ganser
Team Kuota - Senges
op 29'23"
92
Eduardo Gonzalo Ramirez
Agritubel
op 29'29"
93
Felix Rinker
Heizomat Mapei
z.t
94
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
op 29'42"
95
Dirk Müller
Team Nutrixxion Sparkasse
op 29'46"
96
Michael Franzl
Heizomat Mapei
op 29'56"
97
Lars Wackernagel
Team Nutrixxion Sparkasse
op 29'58"
98
Florian Völk
Heizomat Mapei
op 30'11"
99
Jonas Schmeiser
Heizomat Mapei
op 30'12"
100
Claudio José Casas Gallego
Contentpolis-Ampo
op 30'17"
101
André Steensen
Team Saxo Bank
op 30'46"
102
Björn Glasner
Team Kuota - Senges
op 30'55"
103
Florian Harbig
Thüringer Energie Team
op 31'00"
104
Rene Haselbacher
Vorarlberg-Corratec
op 31'14"
105
Erik Mohs
Team Nutrixxion Sparkasse
op 32'24"
106
René Obst
Team Nutrixxion Sparkasse
op 32'26"
107
Maximilian May
Thüringer Energie Team
op 35'07"
John Degenkolb
Thüringer Energie Team
DNS
Dennis Pohl
Team Kuota - Senges
DNS
Daniel Fleeman
Cervélo Test Team
DNF
Hayden Roulston
Cervélo Test Team
DNF
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares