En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta Ciclista a Catalunya
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
26/03
Barcelona
Barcelona
142 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Remco Evenepoel
Soudal - Quick Step
2u59'24"
2
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
3
Marc Soler
UAE Team Emirates
op 53"
4
Corbin Strong
Israel - Premier Tech
op 58"
5
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
6
Andreas Kron
Lotto Dstny
z.t
7
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
8
David De La Cruz Melgarejo
Astana Qazaqstan Team
z.t
9
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
10
Oscar Onley
Team DSM - Firmenich
z.t
11
Louis Barre
Team Arkéa - Samsic
z.t
12
Jai Hindley
Bora - HansGrohe
z.t
13
Michael Woods
Israel - Premier Tech
z.t
14
Dorian Godon
Ag2r Citroën Team
z.t
15
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
z.t
16
Jhoan Esteban Chaves Rubio
EF Education - EasyPost
z.t
17
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
18
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
z.t
19
Elie Gesbert
Team Arkéa - Samsic
z.t
20
Ewen Costiou
Team Arkéa - Samsic
z.t
21
João Almeida
UAE Team Emirates
z.t
22
Jose Manuel Diaz Gallego
Burgos - BH
z.t
23
Lenny Martinez
Groupama - FDJ
z.t
24
Iván Ramiro Sosa
Movistar Team
z.t
25
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
26
Rigoberto Urán
EF Education - EasyPost
z.t
27
Maxim Van Gils
Lotto Dstny
z.t
28
Cian Uijtdebroeks
Bora - HansGrohe
z.t
29
Lennert Van Eetvelt
Lotto Dstny
z.t
30
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
31
Dylan Teuns
Israel - Premier Tech
z.t
32
Robert Gesink
Jumbo - Visma
op 1'12"
33
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
34
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
35
Simone Petilli
Intermarché - Circus - Wanty
op 1'17"
36
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
37
Ben O'Connor
Ag2r Citroën Team
z.t
38
Abel Balderstone Roumens
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'20"
39
Bryan Coquard
Cofidis
op 1'43"
40
William Barta
Movistar Team
op 1'53"
41
Jefferson Alexander Cepeda
EF Education - EasyPost
op 2'15"
42
Wout Poels
Bahrain Victorious
op 2'27"
43
Jonas Gregaard Wilsly
Uno-X Pro Cycling Team
op 2'30"
44
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
45
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
op 2'40"
46
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
47
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
48
Adam Yates
UAE Team Emirates
z.t
49
Reuben Thompson
Groupama - FDJ
op 4'59"
50
Simone Velasco
Astana Qazaqstan Team
z.t
51
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
z.t
52
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
z.t
53
Pau Miquel Delgado
Equipo Kern Pharma
z.t
54
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
z.t
55
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
56
Hermann Pernsteiner
Bahrain Victorious
op 5'36"
57
Kaden Groves
Alpecin - Deceuninck
op 5'39"
58
Clement Berthet
Ag2r Citroën Team
z.t
59
Jacob Hindsgaul Madsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 6'17"
60
Thomas Champion
Cofidis
z.t
61
Michel Heßmann
Jumbo - Visma
z.t
62
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
63
Lorenzo Germani
Groupama - FDJ
z.t
64
Rein Taaramae
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
65
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
66
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
67
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team Jayco AlUla
z.t
68
Ilan Van Wilder
Soudal - Quick Step
op 6'55"
69
Tobias Foss
Jumbo - Visma
op 7'15"
70
Romain Combaud
Team DSM - Firmenich
z.t
71
Matthew Riccitello
Israel - Premier Tech
z.t
72
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
z.t
73
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
z.t
74
Xandro Meurisse
Alpecin - Deceuninck
z.t
75
Daryl Impey
Israel - Premier Tech
z.t
76
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
77
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
78
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
79
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
80
Christopher Juul Jensen
Team Jayco AlUla
z.t
81
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
z.t
82
Ben Tulett
Ineos Grenadiers
z.t
83
Stefano Oldani
Alpecin - Deceuninck
z.t
84
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Euskaltel - Euskadi
z.t
85
Hugo Toumire
Cofidis
z.t
86
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
z.t
87
Nans Peters
Ag2r Citroën Team
z.t
88
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
89
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
90
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
91
Kevin Colleoni
Team Jayco AlUla
z.t
92
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
z.t
93
Sylvain Moniquet
Lotto Dstny
z.t
94
Alexandre Delettre
Cofidis
z.t
95
Laurens Huys
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
96
Sergio Samitier
Movistar Team
z.t
97
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
z.t
98
Niklas Eg
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
99
Magnus Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
100
Simon Carr
EF Education - EasyPost
z.t
101
Alessandro De Marchi
Team Jayco AlUla
z.t
102
Filippo Zana
Team Jayco AlUla
z.t
103
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
z.t
104
Fabio Felline
Astana Qazaqstan Team
z.t
105
Jan Hirt
Soudal - Quick Step
z.t
106
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
107
Victor Langellotti
Burgos - BH
z.t
108
Andrey Amador Bikkazakova
EF Education - EasyPost
z.t
109
Ethan Hayter
Ineos Grenadiers
z.t
110
Richard Carapaz
EF Education - EasyPost
z.t
111
George Bennett
UAE Team Emirates
z.t
112
Mattia Cattaneo
Soudal - Quick Step
z.t
113
Ide Schelling
Bora - HansGrohe
z.t
114
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
op 8'54"
115
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
op 9'47"
116
Francisco Galvan Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
117
Fausto Masnada
Soudal - Quick Step
op 10'39"
118
Nicola Conci
Alpecin - Deceuninck
z.t
119
Lorenzo Milesi
Team DSM - Firmenich
z.t
120
Martijn Tusveld
Team DSM - Firmenich
z.t
121
Arne Marit
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
122
Rune Herregodts
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
123
Vadim Pronskiy
Astana Qazaqstan Team
z.t
124
Finn Fisher-Black
UAE Team Emirates
z.t
125
Joe Dombrowski
Astana Qazaqstan Team
z.t
126
Stephen Williams
Israel - Premier Tech
op 11'22"
127
Milan Menten
Lotto Dstny
op 11'39"
128
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
129
Antonio Eric Fagundez Lima
Burgos - BH
op 12'19"
130
Pablo Castrillo Zapater
Equipo Kern Pharma
op 14'10"
Jon Aberasturi Izaga
Trek - Segafredo
DNF
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
DNF
Andres Camilo Ardila Ordoñez
Burgos - BH
DNF
Romain Bardet
Team DSM - Firmenich
DNF
Guillaume Boivin
Israel - Premier Tech
DNF
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - EasyPost
DNF
Hector Carretero
Equipo Kern Pharma
DNF
Jefferson Albeiro Cepeda
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Jack Haig
Bahrain Victorious
DNF
José Herrada Lopez
Cofidis
DNF
Rainer Kepplinger
Bahrain Victorious
DNF
Gianni Moscon
Astana Qazaqstan Team
DNF
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
DNF
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Callum Scotson
Team Jayco AlUla
DNF
Pieter Serry
Soudal - Quick Step
DNF
Louis Vervaeke
Soudal - Quick Step
DNF
Tom Paquot
Intermarché - Circus - Wanty
DNS
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana Qazaqstan Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1920
1913
1912
1911
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares