En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta Ciclista a Catalunya
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
25/03
Martorell
Molins de Rei
177 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Kaden Groves
Alpecin - Deceuninck
3u50'32"
2
Bryan Coquard
Cofidis
z.t
3
Ide Schelling
Bora - HansGrohe
z.t
4
Maxim Van Gils
Lotto Dstny
z.t
5
Remco Evenepoel
Soudal - Quick Step
z.t
6
Andreas Kron
Lotto Dstny
z.t
7
Dorian Godon
Ag2r Citroën Team
z.t
8
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
9
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
10
Finn Fisher-Black
UAE Team Emirates
z.t
11
Romain Bardet
Team DSM - Firmenich
z.t
12
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
13
Laurens Huys
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
14
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
15
Jose Manuel Diaz Gallego
Burgos - BH
z.t
16
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
z.t
17
Marc Soler
UAE Team Emirates
z.t
18
João Almeida
UAE Team Emirates
z.t
19
Elie Gesbert
Team Arkéa - Samsic
z.t
20
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
21
Clement Berthet
Ag2r Citroën Team
z.t
22
Nans Peters
Ag2r Citroën Team
z.t
23
Jai Hindley
Bora - HansGrohe
z.t
24
Jhoan Esteban Chaves Rubio
EF Education - EasyPost
z.t
25
Michael Woods
Israel - Premier Tech
z.t
26
Abel Balderstone Roumens
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
27
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
28
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
29
Jack Haig
Bahrain Victorious
z.t
30
Lenny Martinez
Groupama - FDJ
z.t
31
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
z.t
32
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
33
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
34
Dylan Teuns
Israel - Premier Tech
z.t
35
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team Jayco AlUla
z.t
36
Mattia Cattaneo
Soudal - Quick Step
z.t
37
Ben O'Connor
Ag2r Citroën Team
z.t
38
Wout Poels
Bahrain Victorious
z.t
39
Simone Petilli
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
40
Cian Uijtdebroeks
Bora - HansGrohe
z.t
41
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
42
Rigoberto Urán
EF Education - EasyPost
z.t
43
Lennert Van Eetvelt
Lotto Dstny
z.t
44
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
45
Adam Yates
UAE Team Emirates
z.t
46
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
47
Rein Taaramae
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
48
Hermann Pernsteiner
Bahrain Victorious
z.t
49
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
z.t
50
Andres Camilo Ardila Ordoñez
Burgos - BH
z.t
51
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
52
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
53
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
54
Louis Vervaeke
Soudal - Quick Step
z.t
55
Jan Hirt
Soudal - Quick Step
z.t
56
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
op 20"
57
Nicola Conci
Alpecin - Deceuninck
op 25"
58
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
op 34"
59
Tobias Foss
Jumbo - Visma
op 36"
60
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
op 2'07"
61
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
62
Simone Velasco
Astana Qazaqstan Team
z.t
63
Ethan Hayter
Ineos Grenadiers
z.t
64
Stefano Oldani
Alpecin - Deceuninck
z.t
65
Jonas Gregaard Wilsly
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
66
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
67
Corbin Strong
Israel - Premier Tech
z.t
68
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
z.t
69
Filippo Zana
Team Jayco AlUla
z.t
70
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - EasyPost
z.t
71
Iván Ramiro Sosa
Movistar Team
z.t
72
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
z.t
73
William Barta
Movistar Team
z.t
74
Xandro Meurisse
Alpecin - Deceuninck
op 2'32"
75
Jetse Bol
Burgos - BH
op 4'55"
76
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
z.t
77
Jacob Hindsgaul Madsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
78
Lorenzo Germani
Groupama - FDJ
z.t
79
Hugo Toumire
Cofidis
z.t
80
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
81
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
82
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
83
Fausto Masnada
Soudal - Quick Step
z.t
84
Stephen Williams
Israel - Premier Tech
z.t
85
Guillaume Boivin
Israel - Premier Tech
op 5'51"
86
Pau Miquel Delgado
Equipo Kern Pharma
z.t
87
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Euskaltel - Euskadi
z.t
88
Reuben Thompson
Groupama - FDJ
z.t
89
Oscar Onley
Team DSM - Firmenich
op 8'44"
90
Louis Barre
Team Arkéa - Samsic
op 10'54"
91
Arne Marit
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
92
Matthew Riccitello
Israel - Premier Tech
z.t
93
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
94
Rune Herregodts
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
95
Lorenzo Milesi
Team DSM - Firmenich
z.t
96
Rainer Kepplinger
Bahrain Victorious
z.t
97
Ewen Costiou
Team Arkéa - Samsic
z.t
98
Vadim Pronskiy
Astana Qazaqstan Team
z.t
99
Alexandre Delettre
Cofidis
z.t
100
Ilan Van Wilder
Soudal - Quick Step
z.t
101
Robert Gesink
Jumbo - Visma
z.t
102
Niklas Eg
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
103
Thomas Champion
Cofidis
z.t
104
Kevin Colleoni
Team Jayco AlUla
z.t
105
Joe Dombrowski
Astana Qazaqstan Team
z.t
106
Fabio Felline
Astana Qazaqstan Team
z.t
107
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
z.t
108
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
z.t
109
Magnus Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
110
Romain Combaud
Team DSM - Firmenich
z.t
111
Martijn Tusveld
Team DSM - Firmenich
z.t
112
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
z.t
113
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
114
Callum Scotson
Team Jayco AlUla
z.t
115
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
116
Gianni Moscon
Astana Qazaqstan Team
z.t
117
Daryl Impey
Israel - Premier Tech
z.t
118
Simon Carr
EF Education - EasyPost
z.t
119
Tom Paquot
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
120
George Bennett
UAE Team Emirates
z.t
121
Sylvain Moniquet
Lotto Dstny
z.t
122
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
123
Alessandro De Marchi
Team Jayco AlUla
z.t
124
Milan Menten
Lotto Dstny
z.t
125
Sergio Samitier
Movistar Team
z.t
126
Ben Tulett
Ineos Grenadiers
z.t
127
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
128
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
129
David De La Cruz Melgarejo
Astana Qazaqstan Team
z.t
130
Michel Heßmann
Jumbo - Visma
z.t
131
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - EasyPost
z.t
132
Christopher Juul Jensen
Team Jayco AlUla
z.t
133
Jon Aberasturi Izaga
Trek - Segafredo
z.t
134
Pieter Serry
Soudal - Quick Step
z.t
135
Andrey Amador Bikkazakova
EF Education - EasyPost
z.t
136
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana Qazaqstan Team
z.t
137
Richard Carapaz
EF Education - EasyPost
z.t
138
Hector Carretero
Equipo Kern Pharma
z.t
139
Antonio Eric Fagundez Lima
Burgos - BH
z.t
140
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
141
Francisco Galvan Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
142
Victor Langellotti
Burgos - BH
z.t
143
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
144
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
145
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
op 15'51"
146
Pablo Castrillo Zapater
Equipo Kern Pharma
z.t
147
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
148
Jefferson Albeiro Cepeda
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
149
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
z.t
150
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
DNF
Marco Brenner
Team DSM - Firmenich
DNF
Marc Brustenga
Trek - Segafredo
DNF
Kinfe Hailemichael
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Jimmy Janssens
Alpecin - Deceuninck
DNF
Rudiger Selig
Lotto Dstny
DNF
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1920
1913
1912
1911
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares