En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta Ciclista a Catalunya
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
22/03
Mataró
La Molina
181 km
Result
Standings
Mountain
1
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
5u07'12"
2
Daniel Martin
Quick Step Floors
z.t
3
Adam Yates
Orica - Scott
op 3"
4
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
5
Ilnur Zakarin
Katusha - Alpecin
z.t
6
Geraint Thomas
Team Sky
z.t
7
Alberto Contador Velasco
Trek - Segafredo
z.t
8
Tejay Van Garderen
BMC Racing Team
z.t
9
Michael Woods
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
op 8"
10
Davide Formolo
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
11
George Bennett
Team LottoNL - Jumbo
z.t
12
Christopher Froome
Team Sky
z.t
13
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
op 12"
14
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
op 13"
15
Carlos Verona Quintanilla
Orica - Scott
z.t
16
Ondrej Cink
Bahrain - Merida
op 15"
17
John Darwin Atapuma Hurtado
UAE Team Emirates
z.t
18
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
19
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
z.t
20
Marc Soler
Movistar Team
z.t
21
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
op 21"
22
Robert Gesink
Team LottoNL - Jumbo
op 30"
23
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
op 42"
24
Louis Vervaeke
Lotto - Soudal
z.t
25
Hugh Carthy
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
op 44"
26
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
27
Samuel Sánchez Gonzalez
BMC Racing Team
z.t
28
Peter Kennaugh
Team Sky
op 1'03"
29
Mikel Nieve Ituralde
Team Sky
op 1'27"
30
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
31
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
z.t
32
Louis Meintjes
UAE Team Emirates
z.t
33
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
z.t
34
Laurens ten Dam
Team Sunweb
z.t
35
Felix Grossschartner
CCC Sprandi Polkowice
op 1'31"
36
David Gaudu
FDJ
op 1'37"
37
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
38
Sindre Skjoestad Lunke
Team Sunweb
op 3'13"
39
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
40
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
42
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
43
Rafael Valls Ferri
Lotto - Soudal
z.t
44
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
45
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
46
Jesper Hansen
Astana Pro Team
z.t
47
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
z.t
48
Ben O'Connor
Team Dimension Data
op 3'19"
49
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
op 3'25"
50
Léo Vincent
FDJ
op 3'30"
51
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Manzana Postobon Team
op 4'56"
52
Natnael Berhane
Team Dimension Data
op 5'12"
53
Martijn Tusveld
Roompot - Nederlandse Loterij
op 6'10"
54
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Bahrain - Merida
z.t
55
Stef Clement
Team LottoNL - Jumbo
op 6'53"
56
Peter Stetina
Trek - Segafredo
z.t
57
Haimar Zubeldia Agirre
Trek - Segafredo
z.t
58
Enric Mas Nicolau
Quick Step Floors
z.t
59
Rubén Plaza Molina
Orica - Scott
z.t
60
Diego Rubio Hernandez
Caja Rural - Seguros RGA
op 7'33"
61
Pieter Serry
Quick Step Floors
op 7'46"
62
Ben Hermans
BMC Racing Team
op 7'51"
63
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
64
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
op 9'47"
65
Enrico Gasparotto
Bahrain - Merida
op 11'29"
66
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
z.t
67
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
68
Anasse Ait El Abdia
UAE Team Emirates
z.t
69
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
70
Mikel Landa Meana
Team Sky
op 11'45"
71
Vasili Kiryienka
Team Sky
z.t
72
Pavel Kochetkov
Katusha - Alpecin
z.t
73
Bart De Clercq
Lotto - Soudal
op 12'37"
74
Jordi Simon Casulleras
Soul Brasil Pro Cycling Team
z.t
75
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
76
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
77
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
78
Jérémy Maison
FDJ
z.t
79
Angel Vicioso Arcos
Katusha - Alpecin
z.t
80
Przemyslaw Niemiec
UAE Team Emirates
z.t
81
Chris Hamilton
Team Sunweb
z.t
82
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
83
Cyril Gautier
Ag2r - La Mondiale
z.t
84
Lennard Kämna
Team Sunweb
z.t
85
Laurens De Plus
Quick Step Floors
z.t
86
Magno Nazaret Prado
Soul Brasil Pro Cycling Team
z.t
87
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
88
Lachlan David Morton
Team Dimension Data
z.t
89
Damien Howson
Orica - Scott
op 13'44"
90
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
op 15'23"
91
Hernando Bohorquez Sanchez
Manzana Postobon Team
op 16'55"
92
Philip Deignan
Team Sky
op 21'56"
93
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
94
Andrew Talansky
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
95
José Joao Pimenta Costa Mendes
Bora - HansGrohe
z.t
96
Sam Bewley
Orica - Scott
op 23'12"
97
Daryl Impey
Orica - Scott
z.t
98
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
99
Nathan Haas
Team Dimension Data
z.t
100
Bert-Jan Lindeman
Team LottoNL - Jumbo
z.t
101
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
z.t
102
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
103
Alexey Vermeulen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
104
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
105
Kilian Frankiny
BMC Racing Team
z.t
106
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
107
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
z.t
108
Martijn Keizer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
109
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
110
Arthur Vichot
FDJ
z.t
111
Davide Villella
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
112
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
113
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
114
Dion Smith
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
115
Robert Kiserlovski
Katusha - Alpecin
z.t
116
Janez Brajkovic
Bahrain - Merida
z.t
117
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
118
Guillaume Bonnafond
Cofidis
z.t
119
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
120
Benoît Vaugrenard
FDJ
z.t
121
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
122
Johan Le Bon
FDJ
z.t
123
Matteo Bono
UAE Team Emirates
z.t
124
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
125
Mekseb Debesay
Team Dimension Data
z.t
126
Diego Rosa
Team Sky
z.t
127
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
128
Antonio Nibali
Bahrain - Merida
z.t
129
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
130
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
131
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
132
Maximilian Schachmann
Quick Step Floors
z.t
133
Petr Vakoc
Quick Step Floors
op 23'59"
134
Michael Gogl
Trek - Segafredo
z.t
135
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
op 24'03"
136
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
op 24'44"
137
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
z.t
138
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
139
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
z.t
140
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
141
Rémi Cavagna
Quick Step Floors
z.t
142
Jan Barta
Bora - HansGrohe
z.t
143
Silvio Herklotz
Bora - HansGrohe
z.t
144
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
z.t
145
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
146
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
147
Murilo Affonso
Soul Brasil Pro Cycling Team
z.t
148
Alex Howes
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
149
Kristijan Durasek
UAE Team Emirates
z.t
150
Kristian Sbaragli
Team Dimension Data
z.t
151
Domen Novak
Bahrain - Merida
z.t
152
Brendan Canty
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
153
Yukiya Arashiro
Bahrain - Merida
z.t
154
Gianluca Brambilla
Quick Step Floors
z.t
155
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
156
André Greipel
Lotto - Soudal
z.t
157
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
158
Caio Godoy Ormenese
Soul Brasil Pro Cycling Team
z.t
159
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
160
Julien Simon
Cofidis
z.t
161
Pierre Rolland
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
162
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
163
Dylan Page
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
164
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Team Dimension Data
z.t
165
Jacques Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
166
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
167
Rein Taaramae
Katusha - Alpecin
z.t
168
Phil Bauhaus
Team Sunweb
z.t
169
Maxim Belkov
Katusha - Alpecin
z.t
170
Max Walscheid
Team Sunweb
z.t
171
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
172
Nacer Bouhanni
Cofidis
z.t
173
Svein Tuft
Orica - Scott
z.t
174
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
175
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
176
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
177
Alexander Edmondson
Orica - Scott
z.t
178
Victor Campenaerts
Team LottoNL - Jumbo
z.t
179
Jonas Vangenechten
Cofidis
z.t
180
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
181
Davide Cimolai
FDJ
z.t
182
José Gonçalves
Katusha - Alpecin
z.t
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
DNF
Rohan Dennis
BMC Racing Team
DNF
Pedro Autran Dourado Dutra Nicacio
Soul Brasil Pro Cycling Team
DNF
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Tiago José Pinto Machado
Katusha - Alpecin
DNF
Sander Armée
Lotto - Soudal
DNS
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
DNS
Chad Haga
Team Sunweb
DNS
Tobias Ludvigsson
FDJ
DNS
Manuele Mori
UAE Team Emirates
DNS
Sean De Bie
Lotto - Soudal
DNS
Flavio Cardoso Santos
Soul Brasil Pro Cycling Team
OTL
Gabriel Machado da Silva
Soul Brasil Pro Cycling Team
OTL
Raphael Pires
Soul Brasil Pro Cycling Team
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1920
1913
1912
1911
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares