En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta Ciclista a Catalunya
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
30/03
Barcelona
Barcelona
120.7 km
Result
Final Classification
1
Lieuwe Westra
Astana Pro Team
2u36'14"
2
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
op 1'22"
3
Thomas Voeckler
Team Europcar
z.t
4
Maciej Paterski
CCC Polsat Polkowice
op 1'26"
5
Yoann Bagot
Cofidis
op 1'36"
6
Jan Polanc
Lampre - Merida
op 2'07"
7
Alberto Contador Velasco
Tinkoff - Saxo
z.t
8
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Arnold Jeannesson
FDJ.fr
z.t
10
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha
z.t
11
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
12
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
13
Christopher Froome
Sky Procycling
z.t
14
Tejay Van Garderen
BMC Racing Team
z.t
15
Andrew Talansky
Garmin - Sharp
z.t
16
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
17
Warren Barguil
Team Giant - Shimano
z.t
18
Maxime Mederel
Team Europcar
z.t
19
Robert Kiserlovski
Trek Factory Racing
z.t
20
Wilco Kelderman
Belkin Pro Cycling Team
z.t
21
Gianluca Brambilla
Omega Pharma - Quick Step
z.t
22
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
23
Daniel Martin
Garmin - Sharp
z.t
24
Thibaut Pinot
FDJ.fr
z.t
25
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
26
Ryder Hesjedal
Garmin - Sharp
z.t
27
Sander Armée
Lotto - Belisol Team
z.t
28
David Lopez Garcia
Sky Procycling
z.t
29
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
30
Mikel Landa Meana
Astana Pro Team
z.t
31
Samuel Sánchez Gonzalez
BMC Racing Team
z.t
32
Romain Hardy
Cofidis
op 2'15"
33
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Tinkoff - Saxo
z.t
34
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
35
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
36
Davide Malacarne
Team Europcar
z.t
37
Kevin Reza
Team Europcar
z.t
38
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
39
Davide Rebellin
CCC Polsat Polkowice
z.t
40
John Darwin Atapuma Hurtado
BMC Racing Team
z.t
41
Luis Léon Sanchez Gil
Caja Rural
op 2'20"
42
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 2'43"
43
Larry Warbasse
BMC Racing Team
z.t
44
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
z.t
45
Perrig Quemeneur
Team Europcar
z.t
46
George Bennett
Cannondale
op 2'49"
47
Carlos Verona Quintanilla
Omega Pharma - Quick Step
z.t
48
Adam Yates
Orica-GreenEDGE
z.t
49
Fabio Aru
Astana Pro Team
op 2'58"
50
Jurgen Van den Broeck
Lotto - Belisol Team
op 3'02"
51
Danny Pate
Sky Procycling
z.t
52
Branislau Samoilau
CCC Polsat Polkowice
z.t
53
Michel Koch
Cannondale
op 3'13"
54
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
op 3'15"
55
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
z.t
56
Cédric Pineau
FDJ.fr
z.t
57
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
58
Martin Kohler
BMC Racing Team
op 3'19"
59
Tosh Van der Sande
Lotto - Belisol Team
z.t
60
Jose Rodolfo Serpa Perez
Lampre - Merida
op 3'37"
61
Michel Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
62
Rudy Molard
Cofidis
z.t
63
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
z.t
64
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
z.t
65
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
66
Yannick Eijssen
BMC Racing Team
z.t
67
Jussi Veikkanen
FDJ.fr
z.t
68
Boris Vallee
Lotto - Belisol Team
op 4'09"
69
Rigoberto Urán
Omega Pharma - Quick Step
op 4'17"
70
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Shimano
op 4'20"
71
Thomas Damuseau
Team Giant - Shimano
z.t
72
Koldo Fernandez De Larrea
Garmin - Sharp
op 4'24"
73
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
op 4'27"
74
Peter Stetina
BMC Racing Team
z.t
75
Giampaolo Caruso
Katusha
op 4'47"
76
Jérémy Roy
FDJ.fr
op 4'50"
77
Julian Alaphilippe
Omega Pharma - Quick Step
op 4'57"
78
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
op 7'38"
79
Lukasz Owsian
CCC Polsat Polkowice
z.t
80
Kenny Elissonde
FDJ.fr
z.t
81
Fumiyuki Beppu
Trek Factory Racing
z.t
82
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
83
Jens Voigt
Trek Factory Racing
z.t
84
Nico Sijmens
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
85
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Cannondale
z.t
86
Rory Sutherland
Tinkoff - Saxo
z.t
87
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Orica-GreenEDGE
z.t
88
Angel Vicioso Arcos
Katusha
z.t
89
Eduard Vorganov
Katusha
z.t
90
Anthony Roux
FDJ.fr
op 8'44"
91
Pavel Brutt
Katusha
op 9'57"
92
Stéphane Poulhiès
Cofidis
z.t
93
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural
z.t
94
Martijn Keizer
Belkin Pro Cycling Team
z.t
95
Laurens ten Dam
Belkin Pro Cycling Team
z.t
96
Winner Andrew Anacona
Lampre - Merida
op 11'57"
97
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural
z.t
98
Javier Alexis Acevedo Colle
Garmin - Sharp
z.t
99
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
100
Natnael Berhane
Team Europcar
z.t
101
Julian Kern
Ag2r - La Mondiale
z.t
Igor Anton Hernandez
Movistar Team
DNF
David Arroyo Duran
Caja Rural
DNF
Ivan Basso
Cannondale
DNF
Maxim Belkov
Katusha
DNF
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
DNF
Jack Bobridge
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Stig Broeckx
Lotto - Belisol Team
DNF
Nathan Brown
Garmin - Sharp
DNF
Eros Capecchi
Movistar Team
DNF
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
DNF
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
DNF
Nathan Earle
Sky Procycling
DNF
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
DNF
Phillip Gaimon
Garmin - Sharp
DNF
Marcos García Fernandez
Caja Rural
DNF
Gregory Habeaux
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Chad Haga
Team Giant - Shimano
DNF
Jesus Hernandez Blazquez
Tinkoff - Saxo
DNF
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
DNF
Damien Howson
Orica-GreenEDGE
DNF
Fredrik Kessiakoff
Astana Pro Team
DNF
Steven Kruijswijk
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Christophe Le Mével
Cofidis
DNF
Alberto Losada Alguacil
Katusha
DNF
Jean Marc Marino
Cannondale
DNF
Paul Martens
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Luka Mezgec
Team Giant - Shimano
DNF
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Caja Rural
DNF
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step
DNF
Thomas Peterson
Team Giant - Shimano
DNF
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
DNF
Bruno Pires
Tinkoff - Saxo
DNF
Daniele Ratto
Cannondale
DNF
Pierre Rolland
Team Europcar
DNF
Marek Rutkiewicz
CCC Polsat Polkowice
DNF
Cristiano Salerno
Cannondale
DNF
Pieter Serry
Omega Pharma - Quick Step
DNF
Kanstantsin Sivtsov
Sky Procycling
DNF
Chris Anker Sörensen
Tinkoff - Saxo
DNF
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
DNF
Petr Vakoc
Omega Pharma - Quick Step
DNF
Kristof Vandewalle
Trek Factory Racing
DNF
Davide Viganò
Caja Rural
DNF
Bart De Clercq
Lotto - Belisol Team
DNF
Thomas De Gendt
Omega Pharma - Quick Step
DNF
Francis De Greef
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1920
1913
1912
1911
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares