En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Hainan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
24/10
Danzhou
Chengmai
139.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Lucas Carstensen
Bike Aid
3u05'51"
2
Dylan Page
Team Sapura Cycling
z.t
3
Raymond Kreder
Team Ukyo
z.t
4
Andrea Guardini
Bardiani CSF
z.t
5
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
6
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
7
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
z.t
8
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
9
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
10
Joeri Stallaert
Team Vorarlberg - Santic
z.t
11
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
12
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
z.t
13
Tristan Ward
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
14
Georgios Bouglas
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
z.t
15
Paolo Simion
Bardiani CSF
z.t
16
Davide Ballerini
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
17
Itmar Einhorn
Israel Cycling Academy
z.t
18
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
z.t
19
Maarten de Jonge
Monkey Town Continental Team
z.t
20
Anthony Giacoppo
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
21
Zhang Zheng
Hengxiang Cycling Team
z.t
22
Salim Kipkemboi
Bike Aid
z.t
23
Jacob Hennessy
Mitchelton Bikeexchange
z.t
24
Kohei Yokotsuka
z.t
25
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
z.t
26
Jambaljamts Sainbayar
RTS Racing Team
z.t
27
Robbie Hucker
Team Ukyo
z.t
28
Simon Pellaud
Team Illuminate
z.t
29
Simone Velasco
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
30
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
31
Nazaerbieke Bieken
Mitchelton Bikeexchange
z.t
32
Edwin Arnulfo Parra Bustamante
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
z.t
33
Tegsh-Bayar Batsaikhan
z.t
34
Guohui Liang
z.t
35
Xianjing Lyu
Hengxiang Cycling Team
z.t
36
Harry Sweeny
z.t
37
Gordian Banzer
Akros - Renfer Sa
z.t
38
Zisen Li
z.t
39
Tino Thömel
Bike Aid
z.t
40
Brayan Chaves Rubio
Mitchelton - Scott
z.t
41
Fabian Lienhard
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
42
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
z.t
43
Gino Mäder
z.t
44
Antonio Santoro
Monkey Town Continental Team
z.t
45
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
z.t
46
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
47
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
48
Oleksandr Polivoda
Synergy Baku Cycling Project
z.t
49
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
z.t
50
Luca Wackermann
Bardiani CSF
z.t
51
Davide Orrico
Team Vorarlberg - Santic
z.t
52
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
z.t
53
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
54
Peter Schulting
Monkey Town Continental Team
z.t
55
Dylan Sunderland
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
56
Ivar Slik
Monkey Town Continental Team
z.t
57
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
58
Mingrun Chen
Hengxiang Cycling Team
z.t
59
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
60
Patrick Schelling
Team Vorarlberg - Santic
z.t
61
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
62
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
63
Jason Lea
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
64
Ayden Toovey
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
65
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
66
Joab Schneiter
z.t
67
Lukas Meiler
Team Vorarlberg - Santic
z.t
68
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
z.t
69
Choon Huat Goh
Terengganu Cycling Team
z.t
70
Yonathan Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
71
Robin Meyer
Delko Marseille Provence KTM
z.t
72
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
73
Mauricio Ortega Ramirez
z.t
74
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
75
Artem Ovechkin
z.t
76
Alessandro Fedeli
Delko Marseille Provence KTM
z.t
77
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
78
Pedro Gutierrez
z.t
79
Jacopo Mosca
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
80
Jiankun Liu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
81
Hayato Okamoto
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
82
Nur Amirull Fakhruddin Mazuki
Terengganu Cycling Team
z.t
83
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
84
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
z.t
85
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
86
Andris Vosekalns
Hengxiang Cycling Team
z.t
87
Eiichi Hirai
Team Ukyo
z.t
88
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
z.t
89
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
z.t
90
Matteo Badilatti
Team Vorarlberg - Santic
z.t
91
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Cycling Team
z.t
92
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
93
André Looij
Monkey Town Continental Team
z.t
94
Naoya Yoshioka
Team Ukyo
z.t
95
Yikui Niu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
96
Chunlong Zhang
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
z.t
97
Feng Qiao
z.t
98
Jin Song Li
Giant Cycling Team
z.t
99
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
100
Nathan Elliott
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
101
Bingcheng Gu
Beijing Xds - Innova Cycing Team
z.t
102
Stefan Bissegger
Akros - Renfer Sa
op 15"
103
Chao Kai Chin
op 17"
104
Clint Hendricks
op 21"
105
Hang Shi
Giant Cycling Team
op 27"
106
Jiancai Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 30"
107
Meng Yan
Hengxiang Cycling Team
z.t
108
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
109
Yi Chang Wu
RTS Racing Team
op 37"
110
Ralph Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 38"
111
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
op 46"
112
Tom Fitzpatrick
z.t
113
Wim Kleiman
Monkey Town Continental Team
z.t
114
Fabio Calabria
Team Novo Nordisk
op 57"
115
Mohd Harrif Saleh
Terengganu Cycling Team
op 1'14"
116
Jakub Mareczko
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
117
Simone Bevilacqua
Wilier Triestina - Selle Italia
op 1'46"
118
Roland Thalmann
Team Vorarlberg - Santic
op 0"
119
Mingdong Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 1'58"
120
Joey van Rhee
Monkey Town Continental Team
op 2'54"
121
Gian Friesecke
Team Vorarlberg - Santic
op 3'05"
122
Timo Schäfer
Bike Aid
op 3'11"
123
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
124
Lijun Bai
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
op 4'06"
125
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
op 6'51"
126
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
127
Zhi Hui Jiang
Mitchelton Bikeexchange
op 8'31"
128
Matthias Schnapka
Bike Aid
op 21'53"
Haiwang Liu
Giant Cycling Team
DNF
Liu Manduo
Giant Cycling Team
DNF
Metkel Eyob
DNS
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNS
Zhishan Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DSQ
2023
2022
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares