En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Hainan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
28/10
Sanya
Sanya
88.2 km
Result
Final Classification
1
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
34u12'33"
2
Valentin Iglinskiy
Astana Pro Team
op 17"
3
Tobias Ludvigsson
Argos-Shimano
op 26"
4
Anton Samokhvalov
Rusvelo
op 39"
5
Victor De La Parte Gonzalez
SP Tableware Cycling Team
op 1'08"
6
Ramon Sinkeldam
Argos-Shimano
op 1'11"
7
Christopher Butler
Champion System Pro Cycling Team
op 1'17"
8
Oleksandr Polivoda
op 1'18"
9
Frédéric Amorison
Landbouwkrediet - Euphony
op 1'19"
10
King Lok Cheung
op 1'22"
11
Ioannis Tamouridis
SP Tableware Cycling Team
op 1'23"
12
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
op 1'24"
13
Marcel Aregger
Atlas Personal - Jakroo
op 1'26"
14
Baptiste Planckaert
Landbouwkrediet - Euphony
op 0"
15
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
op 1'30"
16
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
op 1'33"
17
Vitaliy Buts
Lampre - ISD
op 1'40"
18
David McCann
RTS Racing Team
op 2'03"
19
Patrick Schelling
Atlas Personal - Jakroo
op 2'16"
20
Alexander Budaragin
Rusvelo
op 2'17"
21
Artem Topchanyuk
SP Tableware Cycling Team
op 2'25"
22
Roman Maikin
Rusvelo
op 2'29"
23
Bert De Backer
Argos-Shimano
op 2'31"
24
Joshua Lucas Prete
Whirlpool - Author
op 2'49"
25
Peter Erdin
Atlas Personal - Jakroo
op 2'51"
26
Yannick Martinez
La Pomme Marseille
op 3'01"
27
Ying Hon Yeung
op 3'13"
28
Alex Coutts
RTS Racing Team
op 3'25"
29
Kevin Peeters
Landbouwkrediet - Euphony
op 3'32"
30
Roy Curvers
Argos-Shimano
op 3'53"
31
Alexander Nordhoff
Team Eddy Merckx - Indeland
op 4'15"
32
Vasileios Simantirakis
SP Tableware Cycling Team
op 0"
33
Julien Antomarchi
Team Type 1
op 4'33"
34
Oleksandr Prevar
Kolss Cycling Team
op 4'41"
35
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
op 4'44"
36
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
op 4'56"
37
Periklis Ilias
SP Tableware Cycling Team
op 5'20"
38
Muradjan Khalmuratov
China 361° Cycling Team
op 5'28"
39
Nur Amirul Fakhruddin Marzuki
Terengganu Cycling Team
op 5'29"
40
Alexander Serebryakov
Team Type 1
op 5'41"
41
Ki Ho Choi
op 5'53"
42
Zhiqiang Duan
Malak Cycling Team
op 6'09"
43
Joaquin Sobrino Martinez
SP Tableware Cycling Team
op 6'26"
44
Gregoire Tarride
La Pomme Marseille
op 0"
45
Robert Retschke
Team Eddy Merckx - Indeland
op 6'36"
46
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 6'41"
47
Fabio Calabria
Team Type 1
op 7'46"
48
Yusup Abrekov
China 361° Cycling Team
op 8'11"
49
Daniel Westmattelmann
Team Eddy Merckx - Indeland
op 8'14"
50
Benedikt Kendler
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
op 8'29"
51
Konstantin Volik
China 361° Cycling Team
op 8'34"
52
Joeri Bueken
Landbouwkrediet - Euphony
op 8'39"
53
Joey Rosskopf
Team Type 1
op 9'09"
54
Fuyu Li
Hengxiang Cycling Team
op 9'56"
55
Cheng Ji
Argos-Shimano
op 10'08"
56
Leonid Krasnov
Rusvelo
op 10'33"
57
Craig Lewis
Champion System Pro Cycling Team
op 10'38"
58
Michael Kurth
Team Eddy Merckx - Indeland
op 10'39"
59
Aaron Donnelly
Team Jayco - AIS
op 12'25"
60
Lukas Ranacher
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
op 12'28"
61
Anwar Azis Muhd Shaiful
Terengganu Cycling Team
op 0"
62
Yilin Liu
Hengxiang Cycling Team
op 12'44"
63
Jordan Kerby
op 13'02"
64
Rubens Bertogliati
Team Type 1
op 13'20"
65
Thomas Vaubourzeix
La Pomme Marseille
op 14'02"
66
Evgeny Kovalev
Rusvelo
op 14'12"
67
Matthias Bertling
Team Eddy Merckx - Indeland
op 15'52"
68
Alexander Khatuntsev
Rusvelo
op 0"
69
Mohd Shahrul Mat Amin
Terengganu Cycling Team
op 16'11"
70
Raphael Addy
Atlas Personal - Jakroo
op 16'16"
71
Anuar Manan
Champion System Pro Cycling Team
op 16'55"
72
Burr Ho
op 16'56"
73
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
op 17'02"
74
Joeri Stallaert
Landbouwkrediet - Euphony
op 17'58"
75
Florian Salzinger
Atlas Personal - Jakroo
op 18'43"
76
Ivan Kovalev
Rusvelo
op 20'19"
77
Sergiy Grechyn
Konya Torku Seker Spor
op 20'33"
78
Aldo Ino Ilesic
Team Type 1
op 22'01"
79
Tom Stamsnijder
Argos-Shimano
op 22'10"
80
Mohd Nor Umardi Rosdi
Terengganu Cycling Team
op 22'18"
81
Xin Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 22'36"
82
Pengda Jiao
Champion System Pro Cycling Team
op 23'51"
83
Yohan Cauquil
La Pomme Marseille
op 24'29"
84
Georgios Karatzios
SP Tableware Cycling Team
op 24'45"
85
Mathieu Delaroziere
La Pomme Marseille
op 24'58"
86
Ryan Macanally
op 28'36"
87
Gang Xu
Champion System Pro Cycling Team
op 28'43"
88
Sergey Renev
Astana Pro Team
op 29'06"
89
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
op 30'59"
90
Kun Jiang
Champion System Pro Cycling Team
op 34'20"
91
Fu Xing
Hengxiang Cycling Team
op 38'16"
Nicolas Baldo
Atlas Personal - Jakroo
DNF
Wen Chung Huang
RTS Racing Team
DNF
Bo Liu
Malak Cycling Team
DNF
Qin Ping
China 361° Cycling Team
DNF
Mohammad Saufi Mat Senan
Terengganu Cycling Team
DNS
Christian Pavitschitz
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
DNS
Stefan Stadler
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
DNS
Mitchell Lovelock-Fay
DNF
Patrick Bercz
Team Eddy Merckx - Indeland
DNF
Xiaoyong Dong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DNF
Muhamad Adiq Husainie Othman
Champion System Pro Cycling Team
DNF
Seon Ho Park
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
DNF
Peilun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DNF
Chia Hong Yang
RTS Racing Team
DNF
Jinde Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DNF
Po Yu Chen
RTS Racing Team
OTL
King Wai Cheung
OTL
Alexander Dürager
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
OTL
Tae Min Gong
RTS Racing Team
OTL
Wen Jie Liu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
OTL
Lars Pria
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
OTL
Hariff Salleh
Terengganu Cycling Team
OTL
Kam-Po Wong
OTL
Shengjun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
OTL
Ben Grenda
Rapha Condor - Sharp
DNF
Xuanfu Wu
China 361° Cycling Team
DNF
Vadim Shaekhov
China 361° Cycling Team
DSQ
Joe Eldridge
Team Type 1
DNF
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Astana Pro Team
DNS
Yangyang He
Malak Cycling Team
OTL
Yuepeng Liu
Malak Cycling Team
OTL
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
DNF
Lei Mu
Malak Cycling Team
DNF
Xi Cao
Malak Cycling Team
DNF
Peng Gao (°1993)
Malak Cycling Team
DNF
Dylan Spiby
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DNF
Zhong Chen Fu
China 361° Cycling Team
DNS
2023
2022
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares