En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
25/05
Ponte di Legno Tonale
Lavarone
168 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
4u27'41"
2
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
op 35"
3
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 2'28"
4
Hugh Carthy
EF Education - EasyPost
z.t
5
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
op 2'53"
6
Jai Hindley
Bora - HansGrohe
z.t
7
Mauri Vansevenant
Quick Step - Alpha Vinyl
op 2'57"
8
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
op 2'59"
9
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
10
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
11
Felix Gall
Ag2r Citroën Team
op 3'02"
12
Mathieu van der Poel
Alpecin - Deceuninck
op 3'06"
13
Wout Poels
Bahrain Victorious
op 3'23"
14
João Almeida
UAE Team Emirates
op 4'03"
15
Attila Valter
Groupama - FDJ
op 4'54"
16
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
op 4'56"
17
Vincenzo Nibali
Astana Qazaqstan Team
op 5'01"
18
Wilco Kelderman
Bora - HansGrohe
op 5'20"
19
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
op 5'21"
20
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
21
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
22
Joe Dombrowski
Astana Qazaqstan Team
z.t
23
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
op 5'25"
24
Lennard Kämna
Bora - HansGrohe
op 5'50"
25
Richie Porte
Ineos Grenadiers
op 8'01"
26
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
op 9'18"
27
Lucas Hamilton
Team BikeExchange - Jayco
op 9'39"
28
Eduardo Sepulveda
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 11'14"
29
Sam Oomen
Jumbo - Visma
z.t
30
Iván Ramiro Sosa
Movistar Team
op 11'35"
31
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
32
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
33
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
z.t
34
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
z.t
35
Domenico Pozzovivo
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
36
Thymen Arensman
Team DSM
op 11'43"
37
Simone Ravanelli
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 14'45"
38
William Barta
Movistar Team
op 14'47"
39
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
op 14'49"
40
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
41
Ben Tulett
Ineos Grenadiers
z.t
42
Ben Swift
Ineos Grenadiers
z.t
43
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
z.t
44
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
z.t
45
Domen Novak
Bahrain Victorious
z.t
46
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
op 16'31"
47
Anthony Perez
Cofidis
z.t
48
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 17'58"
49
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
50
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
op 19'41"
51
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
52
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
53
Matteo Sobrero
Team BikeExchange - Jayco
z.t
54
Fabio Felline
Astana Qazaqstan Team
z.t
55
Romain Combaud
Team DSM
z.t
56
Callum Scotson
Team BikeExchange - Jayco
z.t
57
Jefferson Alexander Cepeda
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 20'17"
58
Mattias Skjelmose Jensen
Trek - Segafredo
op 20'38"
59
Barnabas Peak
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 21'31"
60
Chris Hamilton
Team DSM
op 21'35"
61
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
62
Mattia Bais
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 21'52"
63
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
z.t
64
David De La Cruz Melgarejo
Astana Qazaqstan Team
op 22'00"
65
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF Faizane'
op 23'58"
66
Luca Rastelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
67
Mauro Schmid
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
68
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
69
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana Qazaqstan Team
z.t
70
Mirco Maestri
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
71
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
z.t
72
Damien Howson
Team BikeExchange - Jayco
z.t
73
Magnus Cort Nielsen
EF Education - EasyPost
op 24'05"
74
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 24'57"
75
Erik Fetter
EOLO - Kometa Cycling Team
op 24'58"
76
Vadim Pronskiy
Astana Qazaqstan Team
op 25'06"
77
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 26'33"
78
Matthew Holmes
Lotto Soudal
op 27'06"
79
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
z.t
80
Merhawi Kudus Ghebremedhin
EF Education - EasyPost
z.t
81
Oier Lazkano
Movistar Team
z.t
82
Davide Formolo
UAE Team Emirates
op 27'14"
83
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
op 27'54"
84
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
op 31'17"
85
Remy Rochas
Cofidis
z.t
86
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
87
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
z.t
88
Nans Peters
Ag2r Citroën Team
z.t
89
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
z.t
90
Jos van Emden
Jumbo - Visma
z.t
91
Michael Hepburn
Team BikeExchange - Jayco
z.t
92
James Knox
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
93
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange - Jayco
z.t
94
Tobias Foss
Jumbo - Visma
z.t
95
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
z.t
96
Pascal Eenkhoorn
Jumbo - Visma
z.t
97
Davide Villella
Cofidis
z.t
98
Lawson Craddock
Team BikeExchange - Jayco
z.t
99
Aimé Degendt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
100
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
101
Nico Denz
Team DSM
z.t
102
Oscar Riesebeek
Alpecin - Deceuninck
z.t
103
Jasha Sütterlin
Bahrain Victorious
z.t
104
Edoardo Zardini
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
105
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 32'07"
106
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
107
Dario Cataldo
Trek - Segafredo
op 33'05"
108
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
109
Senne Leysen
Alpecin - Deceuninck
op 34'50"
110
Lawrence Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
111
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
z.t
112
Tobias Bayer
Alpecin - Deceuninck
z.t
113
Miles Scotson
Groupama - FDJ
z.t
114
Alberto Dainese
Team DSM
z.t
115
Jenthe Biermans
Israel - Premier Tech
z.t
116
Jaakko Hänninen
Ag2r Citroën Team
z.t
117
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
118
Otto Vergaerde
Trek - Segafredo
z.t
119
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
120
Reto Hollenstein
Israel - Premier Tech
z.t
121
Stefano Oldani
Alpecin - Deceuninck
z.t
122
Filippo Tagliani
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
123
Davide Cimolai
Cofidis
z.t
124
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
z.t
125
Wesley Kreder
Cofidis
z.t
126
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
127
Clément Davy
Groupama - FDJ
z.t
128
Rick Zabel
Israel - Premier Tech
z.t
129
Alex Dowsett
Israel - Premier Tech
z.t
130
Alexander Cataford
Israel - Premier Tech
z.t
131
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
132
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
133
Diego Rosa
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
134
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
z.t
135
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - EasyPost
z.t
136
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
137
Michael Schwarzmann
Lotto Soudal
z.t
138
Alessandro De Marchi
Israel - Premier Tech
z.t
139
Dries De Bondt
Alpecin - Deceuninck
z.t
140
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
141
Davide Ballerini
Quick Step - Alpha Vinyl
op 37'26"
142
Bert Van Lerberghe
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
143
Mark Cavendish
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
144
Pieter Serry
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
145
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
146
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
op 38'19"
147
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
148
Sacha Modolo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
149
Julius van den Berg
EF Education - EasyPost
z.t
150
Simone Consonni
Cofidis
z.t
151
Matthias Brandle
Israel - Premier Tech
z.t
152
Roger Kluge
Lotto Soudal
op 38'34"
153
Andrii Ponomar
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 39'17"
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
DNF
Simon Yates
Team BikeExchange - Jayco
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares