En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
16/05
Castel di Sangro
Campo Felice
158 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
4u08'23"
2
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
op 7"
3
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
4
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
op 10"
5
Daniel Martin
Israel Start-Up Nation
z.t
6
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
op 12"
7
Romain Bardet
Team DSM
z.t
8
Marc Soler
Movistar Team
z.t
9
Daniel Felipe Martinez
Ineos Grenadiers
z.t
10
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
z.t
11
Davide Formolo
UAE Team Emirates
z.t
12
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
z.t
13
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
14
Simon Yates
Team BikeExchange
z.t
15
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
op 31"
16
Gianni Moscon
Ineos Grenadiers
z.t
17
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
18
Tobias Foss
Jumbo - Visma
op 35"
19
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
z.t
20
Alberto Bettiol
EF Education - Nippo
z.t
21
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
z.t
22
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
op 38"
23
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
op 49"
24
Louis Vervaeke
Alpecin - Fenix
z.t
25
Attila Valter
Groupama - FDJ
z.t
26
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
27
Jai Hindley
Team DSM
op 53"
28
Edward Ravasi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 1'00"
29
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
op 1'01"
30
Matteo Badilatti
Groupama - FDJ
z.t
31
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
op 1'07"
32
Ruben Guerreiro
EF Education - Nippo
op 1'13"
33
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
op 1'16"
34
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'18"
35
Nicolas Edet
Cofidis
op 1'34"
36
George Bennett
Jumbo - Visma
op 1'44"
37
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 1'47"
38
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
op 1'49"
39
Tanel Kangert
Team BikeExchange
op 1'50"
40
Tony Gallopin
Ag2r Citroën Team
z.t
41
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
op 2'13"
42
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
op 2'21"
43
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 2'25"
44
Michael Storer
Team DSM
op 2'27"
45
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana - Premier Tech
z.t
46
Amanuel Gebreigzabhier
Trek - Segafredo
op 2'34"
47
Remy Rochas
Cofidis
op 2'45"
48
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
op 2'51"
49
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
50
Simon Carr
EF Education - Nippo
op 2'57"
51
Fausto Masnada
Deceuninck - Quick Step
z.t
52
Vadim Pronskiy
Astana - Premier Tech
op 3'13"
53
Jimmy Janssens
Alpecin - Fenix
op 3'14"
54
Chris Hamilton
Team DSM
op 3'21"
55
Kilian Frankiny
Team Qhubeka NextHash
op 4'02"
56
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 4'08"
57
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
op 4'28"
58
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 5'14"
59
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
60
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
61
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
op 5'25"
62
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
op 5'28"
63
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
op 6'42"
64
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
z.t
65
Davide Villella
Movistar Team
op 6'49"
66
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
op 7'09"
67
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
op 7'24"
68
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
op 7'31"
69
Nicholas Roche
Team DSM
z.t
70
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
op 7'44"
71
Dario Cataldo
Movistar Team
z.t
72
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
z.t
73
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
op 7'46"
74
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
op 7'56"
75
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
op 7'58"
76
Alessandro De Marchi
Israel Start-Up Nation
z.t
77
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 8'42"
78
Simon Pellaud
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
79
Oscar Riesebeek
Alpecin - Fenix
op 8'44"
80
Jos van Emden
Jumbo - Visma
op 8'45"
81
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
z.t
82
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
83
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
op 8'49"
84
Tejay Van Garderen
EF Education - Nippo
z.t
85
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
op 8'55"
86
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ
op 9'02"
87
Rafael Valls Ferri
Bahrain Victorious
op 9'08"
88
Callum Scotson
Team BikeExchange
z.t
89
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
op 9'16"
90
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
op 9'33"
91
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
op 10'44"
92
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
op 14'54"
93
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
94
Matteo Sobrero
Astana - Premier Tech
z.t
95
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
op 14'56"
96
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange
op 15'11"
97
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
op 16'44"
98
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 16'54"
99
Patrick Bevin
Israel Start-Up Nation
z.t
100
Natnael Berhane
Cofidis
z.t
101
Matteo Jorgenson
Movistar Team
z.t
102
Valerio Conti
UAE Team Emirates
op 17'01"
103
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
op 17'42"
104
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
105
Dries De Bondt
Alpecin - Fenix
z.t
106
Mauro Schmid
Team Qhubeka NextHash
z.t
107
Nico Denz
Team DSM
op 17'46"
108
Senne Leysen
Alpecin - Fenix
op 17'52"
109
Romain Seigle
Groupama - FDJ
op 18'17"
110
Paul Martens
Jumbo - Visma
op 18'23"
111
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
112
Samuele Battistella
Astana - Premier Tech
z.t
113
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
z.t
114
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
115
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
116
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 18'28"
117
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
op 18'59"
118
Victor Lafay
Cofidis
op 22'22"
119
Marton Dina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
120
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
121
Kobe Goossens
Lotto Soudal
z.t
122
Julius van den Berg
EF Education - Nippo
op 22'24"
123
Michael Hepburn
Team BikeExchange
z.t
124
Max Kanter
Team DSM
z.t
125
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
126
Natnael Tesfatsion Ocbit
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
127
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
op 22'30"
128
Stefano Oldani
Lotto Soudal
z.t
129
Gianni Vermeersch
Alpecin - Fenix
z.t
130
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
z.t
131
Alexis Gougeard
Ag2r Citroën Team
z.t
132
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
133
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
134
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
z.t
135
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 22'34"
136
Cameron Meyer
Team BikeExchange
z.t
137
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
op 22'52"
138
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
139
Nikias Arndt
Team DSM
op 24'51"
140
Roger Kluge
Lotto Soudal
z.t
141
Koen de Kort
Trek - Segafredo
op 25'10"
142
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
op 25'12"
143
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
144
Alex Dowsett
Israel Start-Up Nation
op 25'14"
145
Umberto Marengo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
146
Matthias Brandle
Israel Start-Up Nation
z.t
147
Andrii Ponomar
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
148
Lawrence Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
149
Fabio Sabatini
Cofidis
z.t
150
Nicola Venchiarutti
Androni Giocatolli - Sidermec
op 25'23"
151
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
152
Lukasz Wisniowski
Team Qhubeka NextHash
z.t
153
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
154
David Dekker
Jumbo - Visma
op 25'26"
155
Attilio Viviani
Cofidis
op 25'37"
156
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
op 25'53"
157
Max Walscheid
Team Qhubeka NextHash
op 25'55"
158
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
op 25'57"
159
Filippo Tagliani
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
160
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
z.t
161
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
162
Tim Merlier
Alpecin - Fenix
z.t
163
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
z.t
164
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
op 26'02"
165
Elia Viviani
Cofidis
op 26'03"
166
Simone Consonni
Cofidis
z.t
167
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
168
Victor Campenaerts
Team Qhubeka NextHash
z.t
169
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
170
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
op 26'08"
171
Dylan Groenewegen
Jumbo - Visma
op 26'11"
172
Giacomo Nizzolo
Team Qhubeka NextHash
op 26'30"
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
DNF
Matej Mohoric
Bahrain Victorious
DNF
Jasper De Buyst
Lotto Soudal
DNF
Tomasz Marczynski
Lotto Soudal
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares