En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
14/05
Notaresco
Termoli
181 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Caleb Ewan
Lotto Soudal
4u42'12"
2
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
3
Tim Merlier
Alpecin - Fenix
z.t
4
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
5
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
6
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
7
Dylan Groenewegen
Jumbo - Visma
z.t
8
Max Kanter
Team DSM
z.t
9
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
10
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
z.t
11
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
z.t
12
Giacomo Nizzolo
Team Qhubeka NextHash
z.t
13
Gianni Moscon
Ineos Grenadiers
z.t
14
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
15
Elia Viviani
Cofidis
z.t
16
Matej Mohoric
Bahrain Victorious
z.t
17
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
18
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
19
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
20
Lawrence Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
21
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
22
Tobias Foss
Jumbo - Visma
z.t
23
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
24
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
25
Romain Bardet
Team DSM
z.t
26
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
27
Jai Hindley
Team DSM
z.t
28
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
29
Davide Formolo
UAE Team Emirates
z.t
30
Marc Soler
Movistar Team
z.t
31
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
z.t
32
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
z.t
33
Daniel Felipe Martinez
Ineos Grenadiers
z.t
34
Daniel Martin
Israel Start-Up Nation
z.t
35
Filippo Tagliani
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
36
Attila Valter
Groupama - FDJ
z.t
37
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
z.t
38
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
z.t
39
Simon Yates
Team BikeExchange
z.t
40
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
41
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
42
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
43
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
z.t
44
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
45
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
z.t
46
Michael Hepburn
Team BikeExchange
z.t
47
Vadim Pronskiy
Astana - Premier Tech
z.t
48
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
49
Louis Vervaeke
Alpecin - Fenix
z.t
50
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
z.t
51
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
z.t
52
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
53
Fausto Masnada
Deceuninck - Quick Step
z.t
54
Gianni Vermeersch
Alpecin - Fenix
z.t
55
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
56
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
57
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
58
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana - Premier Tech
z.t
59
George Bennett
Jumbo - Visma
z.t
60
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
61
Nicola Venchiarutti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
62
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
63
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
op 23"
64
Amanuel Gebreigzabhier
Trek - Segafredo
z.t
65
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
66
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
z.t
67
Jasper De Buyst
Lotto Soudal
z.t
68
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
z.t
69
Tanel Kangert
Team BikeExchange
op 35"
70
Victor Campenaerts
Team Qhubeka NextHash
z.t
71
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 39"
72
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
z.t
73
Andrii Ponomar
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
74
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
z.t
75
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
z.t
76
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
77
Max Walscheid
Team Qhubeka NextHash
op 54"
78
Nikias Arndt
Team DSM
z.t
79
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
80
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
z.t
81
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
z.t
82
Victor Lafay
Cofidis
z.t
83
Attilio Viviani
Cofidis
z.t
84
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
85
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
86
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
87
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
88
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
89
Natnael Tesfatsion Ocbit
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
90
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
91
Dario Cataldo
Movistar Team
z.t
92
Tony Gallopin
Ag2r Citroën Team
z.t
93
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
94
Fabio Sabatini
Cofidis
z.t
95
Kilian Frankiny
Team Qhubeka NextHash
z.t
96
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
97
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
98
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
99
Marton Dina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
100
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
z.t
101
Jos van Emden
Jumbo - Visma
z.t
102
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
103
Patrick Bevin
Israel Start-Up Nation
z.t
104
Senne Leysen
Alpecin - Fenix
z.t
105
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
106
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
107
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
op 1'13"
108
Matteo Jorgenson
Movistar Team
z.t
109
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ
z.t
110
Natnael Berhane
Cofidis
z.t
111
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
112
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
113
Matteo Sobrero
Astana - Premier Tech
z.t
114
Alexis Gougeard
Ag2r Citroën Team
z.t
115
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
116
Davide Villella
Movistar Team
z.t
117
Nico Denz
Team DSM
z.t
118
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
119
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
z.t
120
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
121
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
122
Jimmy Janssens
Alpecin - Fenix
z.t
123
Oscar Riesebeek
Alpecin - Fenix
z.t
124
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
z.t
125
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
126
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
127
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
128
Matthias Brandle
Israel Start-Up Nation
z.t
129
Alex Dowsett
Israel Start-Up Nation
z.t
130
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
131
Umberto Marengo
Bardiani CSF Faizane'
op 1'42"
132
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
z.t
133
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
134
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
135
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
op 1'48"
136
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
z.t
137
Rafael Valls Ferri
Bahrain Victorious
z.t
138
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
z.t
139
Remy Rochas
Cofidis
z.t
140
Koen de Kort
Trek - Segafredo
z.t
141
Matteo Badilatti
Groupama - FDJ
z.t
142
Samuele Battistella
Astana - Premier Tech
z.t
143
Mauro Schmid
Team Qhubeka NextHash
z.t
144
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
145
Alessandro De Marchi
Israel Start-Up Nation
z.t
146
Paul Martens
Jumbo - Visma
z.t
147
Simone Consonni
Cofidis
z.t
148
Lukasz Wisniowski
Team Qhubeka NextHash
z.t
149
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
150
Simon Pellaud
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
151
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
152
Michael Storer
Team DSM
op 2'05"
153
Kobe Goossens
Lotto Soudal
op 2'09"
154
Stefano Oldani
Lotto Soudal
z.t
155
Tomasz Marczynski
Lotto Soudal
z.t
156
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
z.t
157
Roger Kluge
Lotto Soudal
z.t
158
Valerio Conti
UAE Team Emirates
op 2'14"
159
David Dekker
Jumbo - Visma
z.t
160
Julius van den Berg
EF Education - Nippo
op 2'21"
161
Alberto Bettiol
EF Education - Nippo
z.t
162
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
op 0"
163
Tejay Van Garderen
EF Education - Nippo
op 2'21"
164
Edward Ravasi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 2'37"
165
Simon Carr
EF Education - Nippo
z.t
166
Ruben Guerreiro
EF Education - Nippo
op 2'43"
167
Callum Scotson
Team BikeExchange
z.t
168
Dries De Bondt
Alpecin - Fenix
op 2'53"
169
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange
op 2'56"
170
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
171
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
z.t
172
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
op 3'12"
173
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
z.t
174
Chris Hamilton
Team DSM
z.t
175
Nicholas Roche
Team DSM
z.t
176
Cameron Meyer
Team BikeExchange
op 3'27"
177
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
op 3'35"
Domenico Pozzovivo
Team Qhubeka NextHash
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares