En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
11/05
Piacenza
Sestola
187 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
4u58'38"
2
Alessandro De Marchi
Israel Start-Up Nation
op 13"
3
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
op 27"
4
Louis Vervaeke
Alpecin - Fenix
op 29"
5
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
6
Attila Valter
Groupama - FDJ
op 44"
7
Nicolas Edet
Cofidis
op 49"
8
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 57"
9
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'33"
10
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange
op 1'36"
11
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
op 1'37"
12
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
13
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
14
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
15
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
z.t
16
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
op 1'48"
17
Romain Bardet
Team DSM
z.t
18
Simon Yates
Team BikeExchange
z.t
19
Daniel Martin
Israel Start-Up Nation
z.t
20
Davide Formolo
UAE Team Emirates
z.t
21
Alberto Bettiol
EF Education - Nippo
z.t
22
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
23
Gianni Moscon
Ineos Grenadiers
op 2'05"
24
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
25
Domenico Pozzovivo
Team Qhubeka NextHash
op 2'11"
26
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
27
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
z.t
28
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
29
Jai Hindley
Team DSM
z.t
30
Daniel Felipe Martinez
Ineos Grenadiers
z.t
31
Marc Soler
Movistar Team
z.t
32
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
z.t
33
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
34
Fausto Masnada
Deceuninck - Quick Step
op 2'51"
35
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
36
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
37
Tobias Foss
Jumbo - Visma
op 3'06"
38
George Bennett
Jumbo - Visma
z.t
39
Ruben Guerreiro
EF Education - Nippo
z.t
40
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
op 3'31"
41
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana - Premier Tech
op 3'52"
42
Tanel Kangert
Team BikeExchange
z.t
43
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
op 4'07"
44
Marton Dina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
45
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
op 5'02"
46
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
z.t
47
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 5'20"
48
James Knox
Deceuninck - Quick Step
op 5'58"
49
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
z.t
50
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
z.t
51
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
52
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
53
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
54
Michael Storer
Team DSM
z.t
55
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
56
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
op 6'12"
57
Patrick Bevin
Israel Start-Up Nation
op 6'59"
58
Matej Mohoric
Bahrain Victorious
op 7'56"
59
Victor Lafay
Cofidis
op 8'24"
60
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
op 8'52"
61
Callum Scotson
Team BikeExchange
z.t
62
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
63
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
64
Matteo Sobrero
Astana - Premier Tech
z.t
65
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
z.t
66
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
z.t
67
François Bidard
Ag2r Citroën Team
op 9'16"
68
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
69
Davide Villella
Movistar Team
op 12'22"
70
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
71
Nicola Venchiarutti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
72
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
z.t
73
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
op 12'36"
74
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
75
Nicholas Roche
Team DSM
z.t
76
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
op 13'55"
77
Gianni Vermeersch
Alpecin - Fenix
z.t
78
Mauro Schmid
Team Qhubeka NextHash
z.t
79
Kilian Frankiny
Team Qhubeka NextHash
z.t
80
Chris Hamilton
Team DSM
z.t
81
Tony Gallopin
Ag2r Citroën Team
z.t
82
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
z.t
83
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
z.t
84
Vadim Pronskiy
Astana - Premier Tech
z.t
85
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
86
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
87
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
88
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
89
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
90
Nico Denz
Team DSM
z.t
91
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
92
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
93
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ
z.t
94
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
95
Edward Ravasi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
96
Amanuel Gebreigzabhier
Trek - Segafredo
z.t
97
Victor Campenaerts
Team Qhubeka NextHash
z.t
98
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
99
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
100
Rafael Valls Ferri
Bahrain Victorious
op 15'08"
101
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 18'07"
102
Matteo Badilatti
Groupama - FDJ
op 18'29"
103
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
op 20'36"
104
Koen de Kort
Trek - Segafredo
z.t
105
Michael Hepburn
Team BikeExchange
z.t
106
Remy Rochas
Cofidis
z.t
107
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
108
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
z.t
109
Natnael Tesfatsion Ocbit
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
110
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
z.t
111
Dario Cataldo
Movistar Team
z.t
112
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
z.t
113
Tejay Van Garderen
EF Education - Nippo
z.t
114
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
z.t
115
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
op 21'08"
116
Valerio Conti
UAE Team Emirates
op 21'25"
117
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
op 23'06"
118
Lukasz Wisniowski
Team Qhubeka NextHash
z.t
119
Lawrence Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
120
Stefano Oldani
Lotto Soudal
z.t
121
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
122
Andrii Ponomar
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
123
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
z.t
124
Filippo Tagliani
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
125
Natnael Berhane
Cofidis
z.t
126
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
127
Umberto Marengo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
128
Simon Pellaud
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
129
Nikias Arndt
Team DSM
z.t
130
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
131
Max Walscheid
Team Qhubeka NextHash
z.t
132
Giacomo Nizzolo
Team Qhubeka NextHash
z.t
133
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
134
Senne Leysen
Alpecin - Fenix
z.t
135
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
136
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
137
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
138
Matteo Jorgenson
Movistar Team
z.t
139
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
140
Jos van Emden
Jumbo - Visma
z.t
141
Alex Dowsett
Israel Start-Up Nation
z.t
142
Paul Martens
Jumbo - Visma
z.t
143
Matthias Brandle
Israel Start-Up Nation
z.t
144
Samuele Battistella
Astana - Premier Tech
z.t
145
Dylan Groenewegen
Jumbo - Visma
z.t
146
Alexis Gougeard
Ag2r Citroën Team
z.t
147
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
z.t
148
Max Kanter
Team DSM
z.t
149
David Dekker
Jumbo - Visma
z.t
150
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
151
Kobe Goossens
Lotto Soudal
z.t
152
Julius van den Berg
EF Education - Nippo
z.t
153
Simon Carr
EF Education - Nippo
z.t
154
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
155
Tomasz Marczynski
Lotto Soudal
z.t
156
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
z.t
157
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
z.t
158
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
159
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
160
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
161
Oscar Riesebeek
Alpecin - Fenix
z.t
162
Tim Merlier
Alpecin - Fenix
z.t
163
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
z.t
164
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
165
Jasper De Buyst
Lotto Soudal
z.t
166
Jimmy Janssens
Alpecin - Fenix
z.t
167
Cameron Meyer
Team BikeExchange
z.t
168
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
op 24'35"
169
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
op 24'48"
170
Fabio Sabatini
Cofidis
op 25'42"
171
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
z.t
172
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 26'53"
173
Manuel Belletti
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
174
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
175
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
op 27'53"
176
Dries De Bondt
Alpecin - Fenix
op 28'10"
177
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
op 29'00"
178
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
179
Roger Kluge
Lotto Soudal
op 30'48"
180
Caleb Ewan
Lotto Soudal
z.t
181
Simone Consonni
Cofidis
op 30'56"
182
Elia Viviani
Cofidis
z.t
183
Attilio Viviani
Cofidis
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares