En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
10/05
Biella
Canale
190 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
4u21'29"
2
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
op 4"
3
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
4
Elia Viviani
Cofidis
z.t
5
Patrick Bevin
Israel Start-Up Nation
z.t
6
Gianni Vermeersch
Alpecin - Fenix
z.t
7
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
8
Alberto Bettiol
EF Education - Nippo
z.t
9
Stefano Oldani
Lotto Soudal
z.t
10
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
11
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
12
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
13
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
14
Gianni Moscon
Ineos Grenadiers
z.t
15
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
16
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
17
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
z.t
18
Natnael Tesfatsion Ocbit
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
19
Marc Soler
Movistar Team
z.t
20
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
21
Nikias Arndt
Team DSM
z.t
22
Louis Vervaeke
Alpecin - Fenix
z.t
23
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
24
Matteo Sobrero
Astana - Premier Tech
z.t
25
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
z.t
26
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
z.t
27
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
28
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
z.t
29
Matej Mohoric
Bahrain Victorious
z.t
30
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
31
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
32
Victor Campenaerts
Team Qhubeka NextHash
z.t
33
Fausto Masnada
Deceuninck - Quick Step
z.t
34
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
z.t
35
Davide Formolo
UAE Team Emirates
z.t
36
Simone Consonni
Cofidis
z.t
37
Daniel Martin
Israel Start-Up Nation
z.t
38
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
39
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
40
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
41
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
42
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
z.t
43
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
z.t
44
Edward Ravasi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
45
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
46
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
z.t
47
Romain Bardet
Team DSM
z.t
48
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
z.t
49
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
50
Tobias Foss
Jumbo - Visma
z.t
51
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
z.t
52
Attila Valter
Groupama - FDJ
z.t
53
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
54
George Bennett
Jumbo - Visma
z.t
55
Jai Hindley
Team DSM
z.t
56
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
57
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
58
Davide Villella
Movistar Team
z.t
59
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
60
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
z.t
61
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
62
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
63
Nicholas Roche
Team DSM
z.t
64
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
65
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
z.t
66
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
67
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
68
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
69
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
70
Ruben Guerreiro
EF Education - Nippo
z.t
71
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
72
Tanel Kangert
Team BikeExchange
z.t
73
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
74
Dario Cataldo
Movistar Team
z.t
75
Domenico Pozzovivo
Team Qhubeka NextHash
z.t
76
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
z.t
77
Simon Yates
Team BikeExchange
z.t
78
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
z.t
79
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
z.t
80
Daniel Felipe Martinez
Ineos Grenadiers
z.t
81
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
82
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
83
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
84
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
85
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
z.t
86
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana - Premier Tech
z.t
87
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
88
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
89
Tony Gallopin
Ag2r Citroën Team
z.t
90
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
91
Alessandro De Marchi
Israel Start-Up Nation
z.t
92
Tejay Van Garderen
EF Education - Nippo
z.t
93
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
94
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
95
Matteo Jorgenson
Movistar Team
z.t
96
Matteo Badilatti
Groupama - FDJ
z.t
97
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
z.t
98
Chris Hamilton
Team DSM
z.t
99
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
100
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
101
Simon Pellaud
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
102
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
103
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
104
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
z.t
105
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
z.t
106
Kilian Frankiny
Team Qhubeka NextHash
z.t
107
Callum Scotson
Team BikeExchange
z.t
108
Victor Lafay
Cofidis
z.t
109
Cameron Meyer
Team BikeExchange
z.t
110
Michael Storer
Team DSM
z.t
111
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
op 46"
112
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
op 59"
113
Natnael Berhane
Cofidis
op 1'36"
114
Remy Rochas
Cofidis
z.t
115
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
op 1'56"
116
Rafael Valls Ferri
Bahrain Victorious
op 8'49"
117
Alexis Gougeard
Ag2r Citroën Team
z.t
118
Giacomo Nizzolo
Team Qhubeka NextHash
op 9'36"
119
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
120
Vadim Pronskiy
Astana - Premier Tech
z.t
121
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
z.t
122
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
123
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
z.t
124
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
z.t
125
François Bidard
Ag2r Citroën Team
z.t
126
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
127
Andrii Ponomar
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
128
Dries De Bondt
Alpecin - Fenix
z.t
129
Lawrence Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
130
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
131
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
z.t
132
Amanuel Gebreigzabhier
Trek - Segafredo
z.t
133
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
z.t
134
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
135
Max Kanter
Team DSM
z.t
136
Jos van Emden
Jumbo - Visma
z.t
137
Paul Martens
Jumbo - Visma
z.t
138
Simon Carr
EF Education - Nippo
z.t
139
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ
z.t
140
Mauro Schmid
Team Qhubeka NextHash
z.t
141
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
142
Jasper De Buyst
Lotto Soudal
z.t
143
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange
z.t
144
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
145
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
op 10'34"
146
Fabio Sabatini
Cofidis
z.t
147
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
z.t
148
Nicola Venchiarutti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
149
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
z.t
150
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
151
Max Walscheid
Team Qhubeka NextHash
z.t
152
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
153
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
op 13'05"
154
Filippo Tagliani
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
155
Koen de Kort
Trek - Segafredo
z.t
156
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
z.t
157
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
158
Alex Dowsett
Israel Start-Up Nation
z.t
159
Matthias Brandle
Israel Start-Up Nation
z.t
160
Lukasz Wisniowski
Team Qhubeka NextHash
z.t
161
Oscar Riesebeek
Alpecin - Fenix
z.t
162
Samuele Battistella
Astana - Premier Tech
z.t
163
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
164
Kobe Goossens
Lotto Soudal
z.t
165
Tim Merlier
Alpecin - Fenix
op 14'06"
166
Umberto Marengo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
167
Tomasz Marczynski
Lotto Soudal
z.t
168
Michael Hepburn
Team BikeExchange
z.t
169
Attilio Viviani
Cofidis
z.t
170
Nico Denz
Team DSM
z.t
171
Julius van den Berg
EF Education - Nippo
z.t
172
David Dekker
Jumbo - Visma
z.t
173
Senne Leysen
Alpecin - Fenix
z.t
174
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
175
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
176
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
177
Caleb Ewan
Lotto Soudal
z.t
178
Dylan Groenewegen
Jumbo - Visma
z.t
179
Manuel Belletti
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
180
Marton Dina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
181
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
z.t
182
Roger Kluge
Lotto Soudal
z.t
183
Jimmy Janssens
Alpecin - Fenix
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares