En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
29/05
Verbania
Alpe Motta (Valle Spluga)
164 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
4u27'53"
2
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
op 24"
3
Daniel Felipe Martinez
Ineos Grenadiers
op 35"
4
Romain Bardet
Team DSM
z.t
5
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
op 41"
6
Simon Yates
Team BikeExchange
op 51"
7
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
op 1'13"
8
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
op 1'29"
9
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
op 2'07"
10
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 2'23"
11
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
12
Tobias Foss
Jumbo - Visma
op 2'37"
13
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
14
Daniel Martin
Israel Start-Up Nation
op 3'10"
15
George Bennett
Jumbo - Visma
op 3'42"
16
Vadim Pronskiy
Astana - Premier Tech
z.t
17
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
op 4'08"
18
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
op 4'10"
19
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana - Premier Tech
op 4'44"
20
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
op 5'29"
21
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
op 6'01"
22
Davide Formolo
UAE Team Emirates
op 6'25"
23
Dario Cataldo
Movistar Team
op 6'41"
24
Michael Storer
Team DSM
op 6'46"
25
Attila Valter
Groupama - FDJ
op 6'50"
26
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
27
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 6'55"
28
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
op 6'56"
29
Matteo Badilatti
Groupama - FDJ
op 7'00"
30
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
op 7'33"
31
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
op 8'02"
32
Mauro Schmid
Team Qhubeka NextHash
z.t
33
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
34
Louis Vervaeke
Alpecin - Fenix
op 8'15"
35
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
op 8'18"
36
Edward Ravasi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 9'05"
37
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
op 12'28"
38
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
op 13'42"
39
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
40
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
z.t
41
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
42
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
43
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
z.t
44
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
45
Tanel Kangert
Team BikeExchange
z.t
46
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
op 14'00"
47
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 14'18"
48
Jimmy Janssens
Alpecin - Fenix
op 14'30"
49
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ
op 14'53"
50
Davide Villella
Movistar Team
op 14'55"
51
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 17'58"
52
Senne Leysen
Alpecin - Fenix
z.t
53
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
54
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
z.t
55
Simon Pellaud
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
56
Gianni Moscon
Ineos Grenadiers
op 18'01"
57
Kilian Frankiny
Team Qhubeka NextHash
op 18'47"
58
Valerio Conti
UAE Team Emirates
op 20'13"
59
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 22'06"
60
Matteo Sobrero
Astana - Premier Tech
z.t
61
Patrick Bevin
Israel Start-Up Nation
op 22'10"
62
Romain Seigle
Groupama - FDJ
op 22'18"
63
Alberto Bettiol
EF Education - Nippo
op 24'06"
64
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
65
Paul Martens
Jumbo - Visma
op 24'25"
66
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
op 24'59"
67
Simon Carr
EF Education - Nippo
z.t
68
Matteo Jorgenson
Movistar Team
z.t
69
Chris Hamilton
Team DSM
op 25'38"
70
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 26'43"
71
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
72
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange
op 27'09"
73
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
op 27'55"
74
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
op 28'25"
75
Alexis Gougeard
Ag2r Citroën Team
z.t
76
Tony Gallopin
Ag2r Citroën Team
z.t
77
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
78
Marton Dina
EOLO - Kometa Cycling Team
op 29'50"
79
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
80
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
op 31'17"
81
Samuele Battistella
Astana - Premier Tech
z.t
82
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
83
Rafael Valls Ferri
Bahrain Victorious
z.t
84
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
85
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
86
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
z.t
87
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
88
Gianni Vermeersch
Alpecin - Fenix
z.t
89
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
op 31'37"
90
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
91
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
z.t
92
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
93
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 31'39"
94
Andrii Ponomar
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
95
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
96
Oscar Riesebeek
Alpecin - Fenix
z.t
97
Nico Denz
Team DSM
op 32'05"
98
Nikias Arndt
Team DSM
z.t
99
Koen de Kort
Trek - Segafredo
op 32'48"
100
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
101
Nicholas Roche
Team DSM
op 32'58"
102
Amanuel Gebreigzabhier
Trek - Segafredo
op 33'29"
103
Natnael Tesfatsion Ocbit
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
104
Tejay Van Garderen
EF Education - Nippo
op 33'45"
105
Stefano Oldani
Lotto Soudal
op 34'07"
106
Michael Hepburn
Team BikeExchange
op 34'17"
107
Callum Scotson
Team BikeExchange
z.t
108
Max Kanter
Team DSM
op 34'18"
109
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
op 34'47"
110
Julius van den Berg
EF Education - Nippo
op 35'18"
111
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
op 35'38"
112
Fabio Sabatini
Cofidis
op 37'36"
113
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
114
Lawrence Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
115
Nicola Venchiarutti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
116
Dries De Bondt
Alpecin - Fenix
z.t
117
Umberto Marengo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
118
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
119
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
120
Attilio Viviani
Cofidis
z.t
121
Filippo Tagliani
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
122
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
z.t
123
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 37'42"
124
Elia Viviani
Cofidis
op 37'47"
125
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
126
Lukasz Wisniowski
Team Qhubeka NextHash
z.t
127
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
128
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
z.t
129
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
op 37'53"
130
Simone Consonni
Cofidis
op 38'05"
131
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
z.t
132
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
133
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
z.t
134
Max Walscheid
Team Qhubeka NextHash
z.t
135
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
z.t
136
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
z.t
137
Matthias Brandle
Israel Start-Up Nation
z.t
138
Cameron Meyer
Team BikeExchange
z.t
139
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
140
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
op 38'09"
141
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
op 38'21"
142
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
143
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares