En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
09/05
Stupinigi
Novara
179 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Tim Merlier
Alpecin - Fenix
4u21'09"
2
Giacomo Nizzolo
Team Qhubeka NextHash
z.t
3
Elia Viviani
Cofidis
z.t
4
Dylan Groenewegen
Jumbo - Visma
z.t
5
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
6
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
7
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
8
Lawrence Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
9
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
10
Caleb Ewan
Lotto Soudal
z.t
11
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
z.t
12
Max Kanter
Team DSM
z.t
13
Manuel Belletti
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
14
Jasper De Buyst
Lotto Soudal
z.t
15
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
16
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
17
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
18
David Dekker
Jumbo - Visma
z.t
19
Marc Soler
Movistar Team
z.t
20
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
z.t
21
Simone Consonni
Cofidis
z.t
22
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
23
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
24
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
25
Nico Denz
Team DSM
z.t
26
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
27
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
28
Gianni Vermeersch
Alpecin - Fenix
z.t
29
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
z.t
30
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
z.t
31
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
z.t
32
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
33
Fabio Sabatini
Cofidis
z.t
34
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
z.t
35
Romain Bardet
Team DSM
z.t
36
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
37
Jai Hindley
Team DSM
z.t
38
Amanuel Gebreigzabhier
Trek - Segafredo
z.t
39
Patrick Bevin
Israel Start-Up Nation
z.t
40
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
41
Lukasz Wisniowski
Team Qhubeka NextHash
z.t
42
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
43
Nikias Arndt
Team DSM
z.t
44
Dries De Bondt
Alpecin - Fenix
z.t
45
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
46
Victor Campenaerts
Team Qhubeka NextHash
z.t
47
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
48
Davide Formolo
UAE Team Emirates
z.t
49
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
z.t
50
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
z.t
51
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
52
Natnael Berhane
Cofidis
z.t
53
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
z.t
54
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
z.t
55
Gianni Moscon
Ineos Grenadiers
z.t
56
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
57
Daniel Felipe Martinez
Ineos Grenadiers
z.t
58
Edward Ravasi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
59
Ruben Guerreiro
EF Education - Nippo
z.t
60
Jos van Emden
Jumbo - Visma
z.t
61
Stefano Oldani
Lotto Soudal
z.t
62
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
63
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
z.t
64
Daniel Martin
Israel Start-Up Nation
z.t
65
Nicola Venchiarutti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
66
Alex Dowsett
Israel Start-Up Nation
z.t
67
Davide Villella
Movistar Team
z.t
68
Alberto Bettiol
EF Education - Nippo
z.t
69
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
70
Matteo Sobrero
Astana - Premier Tech
z.t
71
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
72
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
73
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
74
Roger Kluge
Lotto Soudal
z.t
75
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
76
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
77
Michael Hepburn
Team BikeExchange
z.t
78
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
79
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
80
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
81
Kobe Goossens
Lotto Soudal
z.t
82
Max Walscheid
Team Qhubeka NextHash
z.t
83
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
z.t
84
Simon Yates
Team BikeExchange
z.t
85
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
86
Cameron Meyer
Team BikeExchange
z.t
87
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
z.t
88
Mauro Schmid
Team Qhubeka NextHash
z.t
89
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
90
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
91
Attilio Viviani
Cofidis
z.t
92
Dario Cataldo
Movistar Team
z.t
93
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
z.t
94
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
z.t
95
Nicholas Roche
Team DSM
z.t
96
Tejay Van Garderen
EF Education - Nippo
z.t
97
Julius van den Berg
EF Education - Nippo
z.t
98
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
z.t
99
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
100
Tobias Foss
Jumbo - Visma
z.t
101
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
z.t
102
Fausto Masnada
Deceuninck - Quick Step
z.t
103
George Bennett
Jumbo - Visma
z.t
104
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
z.t
105
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
106
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
107
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
108
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
109
Alessandro De Marchi
Israel Start-Up Nation
z.t
110
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
111
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
112
Vadim Pronskiy
Astana - Premier Tech
z.t
113
Matthias Brandle
Israel Start-Up Nation
z.t
114
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
115
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
z.t
116
Simon Pellaud
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
117
Louis Vervaeke
Alpecin - Fenix
z.t
118
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
119
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
120
Tanel Kangert
Team BikeExchange
z.t
121
Remy Rochas
Cofidis
z.t
122
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ
z.t
123
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
z.t
124
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
z.t
125
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
126
François Bidard
Ag2r Citroën Team
z.t
127
Matej Mohoric
Bahrain Victorious
z.t
128
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
129
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
130
Kilian Frankiny
Team Qhubeka NextHash
z.t
131
Andrii Ponomar
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
132
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
z.t
133
Domenico Pozzovivo
Team Qhubeka NextHash
z.t
134
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
z.t
135
Attila Valter
Groupama - FDJ
z.t
136
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
137
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
z.t
138
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
139
Umberto Marengo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
140
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
141
Natnael Tesfatsion Ocbit
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
142
Tony Gallopin
Ag2r Citroën Team
z.t
143
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
144
Tomasz Marczynski
Lotto Soudal
z.t
145
Filippo Tagliani
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
146
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange
z.t
147
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
148
Samuele Battistella
Astana - Premier Tech
z.t
149
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana - Premier Tech
z.t
150
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
151
Alexis Gougeard
Ag2r Citroën Team
z.t
152
Simon Carr
EF Education - Nippo
z.t
153
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
154
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
155
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
156
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
157
Victor Lafay
Cofidis
z.t
158
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
z.t
159
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
z.t
160
Callum Scotson
Team BikeExchange
z.t
161
Matteo Jorgenson
Movistar Team
z.t
162
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
163
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
164
Chris Hamilton
Team DSM
z.t
165
Michael Storer
Team DSM
z.t
166
Senne Leysen
Alpecin - Fenix
z.t
167
Marton Dina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
168
Oscar Riesebeek
Alpecin - Fenix
z.t
169
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
z.t
170
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
z.t
171
Paul Martens
Jumbo - Visma
z.t
172
Jimmy Janssens
Alpecin - Fenix
z.t
173
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
174
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
z.t
175
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
176
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
177
Koen de Kort
Trek - Segafredo
z.t
178
Rafael Valls Ferri
Bahrain Victorious
op 35"
179
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
180
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
181
Matteo Badilatti
Groupama - FDJ
z.t
182
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
op 45"
183
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
op 2'33"
Krists Neilands
Israel Start-Up Nation
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares