En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
23/05
Grado
Gorizia
147 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Victor Campenaerts
Team Qhubeka NextHash
3u25'25"
2
Oscar Riesebeek
Alpecin - Fenix
z.t
3
Nikias Arndt
Team DSM
op 7"
4
Simone Consonni
Cofidis
z.t
5
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
6
Dario Cataldo
Movistar Team
z.t
7
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
op 9"
8
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
op 44"
9
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
op 1'02"
10
Max Walscheid
Team Qhubeka NextHash
z.t
11
Dries De Bondt
Alpecin - Fenix
z.t
12
Lukasz Wisniowski
Team Qhubeka NextHash
z.t
13
Stefano Oldani
Lotto Soudal
z.t
14
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
z.t
15
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
op 1'09"
16
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
op 17'21"
17
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
z.t
18
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
z.t
19
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
z.t
20
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange
z.t
21
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
22
Gianni Moscon
Ineos Grenadiers
z.t
23
Daniel Felipe Martinez
Ineos Grenadiers
z.t
24
Michael Hepburn
Team BikeExchange
z.t
25
Simon Yates
Team BikeExchange
z.t
26
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
z.t
27
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
28
Tanel Kangert
Team BikeExchange
z.t
29
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
30
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
z.t
31
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
32
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
33
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
34
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
35
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
z.t
36
Nico Denz
Team DSM
z.t
37
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
38
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
39
Koen de Kort
Trek - Segafredo
z.t
40
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
41
Vadim Pronskiy
Astana - Premier Tech
z.t
42
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
z.t
43
Remy Rochas
Cofidis
z.t
44
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
z.t
45
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
46
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
z.t
47
Alberto Bettiol
EF Education - Nippo
z.t
48
Attila Valter
Groupama - FDJ
z.t
49
Patrick Bevin
Israel Start-Up Nation
z.t
50
Julius van den Berg
EF Education - Nippo
z.t
51
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
52
Tobias Foss
Jumbo - Visma
z.t
53
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
z.t
54
Davide Formolo
UAE Team Emirates
z.t
55
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
56
Fabio Sabatini
Cofidis
z.t
57
Romain Bardet
Team DSM
z.t
58
Senne Leysen
Alpecin - Fenix
z.t
59
Paul Martens
Jumbo - Visma
z.t
60
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
z.t
61
Matteo Sobrero
Astana - Premier Tech
z.t
62
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
z.t
63
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
64
Daniel Martin
Israel Start-Up Nation
z.t
65
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
66
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
67
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ
z.t
68
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
69
Elia Viviani
Cofidis
z.t
70
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
z.t
71
Andrii Ponomar
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
72
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
z.t
73
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
z.t
74
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
z.t
75
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
76
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
z.t
77
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
78
Simon Pellaud
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
79
Nicola Venchiarutti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
80
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
81
Filippo Tagliani
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
82
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
83
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
84
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
85
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
z.t
86
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
87
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
88
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
89
Louis Vervaeke
Alpecin - Fenix
z.t
90
Davide Villella
Movistar Team
z.t
91
Matteo Jorgenson
Movistar Team
z.t
92
George Bennett
Jumbo - Visma
z.t
93
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
94
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
95
Max Kanter
Team DSM
z.t
96
Chris Hamilton
Team DSM
op 17'39"
97
Kilian Frankiny
Team Qhubeka NextHash
z.t
98
Rafael Valls Ferri
Bahrain Victorious
z.t
99
Umberto Marengo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
100
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
101
Samuele Battistella
Astana - Premier Tech
z.t
102
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
z.t
103
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
104
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
105
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
106
Simon Carr
EF Education - Nippo
z.t
107
Matteo Badilatti
Groupama - FDJ
z.t
108
Tejay Van Garderen
EF Education - Nippo
z.t
109
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
110
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
111
Attilio Viviani
Cofidis
z.t
112
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
113
Edward Ravasi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
114
Michael Storer
Team DSM
z.t
115
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
116
Marton Dina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
117
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
118
Alexis Gougeard
Ag2r Citroën Team
z.t
119
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
120
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
121
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
z.t
122
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
123
Jimmy Janssens
Alpecin - Fenix
z.t
124
Gianni Vermeersch
Alpecin - Fenix
z.t
125
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
126
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
127
Nicholas Roche
Team DSM
z.t
128
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
z.t
129
Victor Lafay
Cofidis
z.t
130
Amanuel Gebreigzabhier
Trek - Segafredo
z.t
131
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
132
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
133
Natnael Tesfatsion Ocbit
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
134
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana - Premier Tech
z.t
135
Lawrence Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
136
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
137
Callum Scotson
Team BikeExchange
op 17'52"
138
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
z.t
139
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
140
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
z.t
141
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
142
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
143
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
144
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
145
Tony Gallopin
Ag2r Citroën Team
op 18'50"
146
Cameron Meyer
Team BikeExchange
op 19'13"
147
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
op 20'04"
148
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
149
Matthias Brandle
Israel Start-Up Nation
z.t
150
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
151
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
152
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
op 23'13"
153
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
z.t
154
Mauro Schmid
Team Qhubeka NextHash
op 23'16"
Natnael Berhane
Cofidis
DNF
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
DNF
Ruben Guerreiro
EF Education - Nippo
DNF
Jos van Emden
Jumbo - Visma
DNF
Giacomo Nizzolo
Team Qhubeka NextHash
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares