En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
01/06
Feltre
Croce d'Aune
193 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
5u46'02"
2
Mikel Landa Meana
Movistar Team
z.t
3
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
op 2"
4
Richard Carapaz
Movistar Team
op 4"
5
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
z.t
6
Tanel Kangert
EF Education First Pro Cycling Team
op 15"
7
Mikel Nieve Ituralde
Mitchelton - Scott
z.t
8
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
op 25"
9
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
op 44"
10
Domenico Pozzovivo
Bahrein - Merida
z.t
11
Pavel Sivakov
Team INEOS
op 48"
12
Simon Yates
Mitchelton - Scott
z.t
13
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
14
Primož Roglič
Team Jumbo - Visma
op 54"
15
Hugh Carthy
EF Education First Pro Cycling Team
op 1'10"
16
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
op 1'19"
17
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
z.t
18
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
op 1'49"
19
Eddie Dunbar
Team INEOS
op 1'59"
20
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
op 2'18"
21
Joe Dombrowski
EF Education First Pro Cycling Team
op 3'25"
22
Jan Hirt
Astana Pro Team
op 5'16"
23
Sebastian Henao Gomez
Team INEOS
op 5'40"
24
Jai Hindley
Team Sunweb
op 6'04"
25
Damiano Caruso
Bahrein - Merida
z.t
26
Nicola Conci
Trek - Segafredo
op 6'20"
27
Nathan Brown
EF Education First Pro Cycling Team
op 6'31"
28
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
op 9'32"
29
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 11'36"
30
Victor De La Parte Gonzalez
CCC Team
op 12'48"
31
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
32
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 12'50"
33
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
z.t
34
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
35
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
36
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
op 12'58"
37
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
op 13'05"
38
Larry Warbasse
Ag2r - La Mondiale
z.t
39
Chris Hamilton
Team Sunweb
z.t
40
Dario Cataldo
Astana Pro Team
op 13'25"
41
Eros Capecchi
Deceuninck - Quick Step
z.t
42
Ben O'Connor
Team Dimension Data
op 13'33"
43
Ion Izagirre Insausti
Astana Pro Team
z.t
44
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 13'56"
45
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
46
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
op 14'57"
47
Koen Bouwman
Team Jumbo - Visma
op 15'35"
48
Enrico Battaglin
Team Katusha Alpecin
op 15'55"
49
Manuel Senni
Bardiani CSF
op 16'37"
50
Jhonnatan Manuel Narvaez
Team INEOS
op 17'39"
51
Paul Martens
Team Jumbo - Visma
op 18'51"
52
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
op 21'49"
53
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
op 23'40"
54
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 24'20"
55
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 24'38"
56
Bob Jungels
Deceuninck - Quick Step
z.t
57
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
z.t
58
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
59
Sepp Kuss
Team Jumbo - Visma
z.t
60
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Mitchelton - Scott
z.t
61
Hector Carretero
Movistar Team
op 28'21"
62
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
op 32'03"
63
Manuel Antunes Amaro
CCC Team
op 32'07"
64
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
65
Jack Bauer
Mitchelton - Scott
z.t
66
Luke Durbridge
Mitchelton - Scott
z.t
67
Salvatore Puccio
Team INEOS
z.t
68
Jan Bakelants
Team Sunweb
z.t
69
Iván Ramiro Sosa
Team INEOS
z.t
70
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
z.t
71
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
op 32'15"
72
Fabio Sabatini
Deceuninck - Quick Step
op 38'04"
73
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
z.t
74
Francisco José Ventoso Alberdi
CCC Team
z.t
75
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
76
Grega Bole
Bahrein - Merida
z.t
77
Lukasz Owsian
CCC Team
z.t
78
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
z.t
79
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
80
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
81
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
82
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
83
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
84
Luca Covili
Bardiani CSF
z.t
85
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
86
Kamil Gradek
CCC Team
z.t
87
Christian Knees
Team INEOS
z.t
88
Danilo Wyss
Team Dimension Data
z.t
89
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
90
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
91
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
92
Jos van Emden
Team Jumbo - Visma
z.t
93
Matteo Montaguti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 38'08"
94
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
95
Christopher Juul Jensen
Mitchelton - Scott
z.t
96
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
97
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
98
Antwan Tolhoek
Team Jumbo - Visma
z.t
99
Davide Villella
Astana Pro Team
z.t
100
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
101
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 38'14"
102
Manuele Boaro
Astana Pro Team
op 38'36"
103
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
op 40'16"
104
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
105
Enrico Gasparotto
Team Dimension Data
op 40'46"
106
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
107
Scott Davies
Team Dimension Data
z.t
108
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
109
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
z.t
110
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
111
Marco Marcato
UAE Team Emirates
z.t
112
Paolo Simion
Bardiani CSF
z.t
113
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
114
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
115
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
116
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
117
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
118
Andrea Garosio
Bahrein - Merida
z.t
119
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
120
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
121
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
122
Tom Bohli
UAE Team Emirates
z.t
123
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
124
Miles Scotson
Groupama - FDJ
z.t
125
William Clarke
Trek - Segafredo
z.t
126
Josef Cerny
CCC Team
z.t
127
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
128
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
129
Tom Leezer
Team Jumbo - Visma
z.t
130
Davide Cimolai
Israel Cycling Academy
z.t
131
Conor Dunne
Israel Cycling Academy
op 40'55"
132
Simone Consonni
UAE Team Emirates
op 41'02"
133
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
op 42'21"
134
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
z.t
135
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
136
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
137
Michael Gogl
Trek - Segafredo
op 42'23"
138
Sho Hatsuyama
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 42'25"
139
Sean Bennett
EF Education First Pro Cycling Team
op 42'37"
140
Dmitrii Strakhov
Team Katusha Alpecin
op 42'42"
141
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
op 43'31"
142
Marco Haller
Team Katusha Alpecin
z.t
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares