En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
26/05
Susa
Breuil-Cervinia
214 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Mikel Nieve Ituralde
Mitchelton - Scott
5u43'48"
2
Robert Gesink
Team LottoNL - Jumbo
op 2'17"
3
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
op 2'42"
4
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
op 3'45"
5
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 5'23"
6
Wout Poels
Team Sky
op 6'03"
7
Christopher Froome
Team Sky
z.t
8
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
z.t
9
Domenico Pozzovivo
Bahrein - Merida
z.t
10
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
11
Sam Oomen
Team Sunweb
z.t
12
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
z.t
13
Tom Dumoulin
Team Sunweb
op 6'09"
14
George Bennett
Team LottoNL - Jumbo
op 6'45"
15
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
16
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
17
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
op 7'04"
18
Carlos Alberto Betancur Gomez
Movistar Team
z.t
19
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 8'54"
20
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
op 9'42"
21
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 10'09"
22
Michael Woods
Team EF Education First - Drapac
z.t
23
Kilian Frankiny
BMC Racing Team
op 10'53"
24
Koen Bouwman
Team LottoNL - Jumbo
op 11'54"
25
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
26
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
op 11'56"
27
José Gonçalves
Team Katusha Alpecin
op 12'16"
28
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
z.t
29
Victor De La Parte Gonzalez
Movistar Team
op 14'56"
30
Valerio Conti
UAE Team Emirates
op 15'03"
31
Matej Mohoric
Bahrein - Merida
z.t
32
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 16'08"
33
Enrico Battaglin
Team LottoNL - Jumbo
op 16'52"
34
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
35
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
36
Laurens ten Dam
Team Sunweb
op 17'39"
37
Giovanni Visconti
Bahrein - Merida
op 18'40"
38
Maurits Lammertink
Team Katusha Alpecin
op 21'38"
39
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
op 22'58"
40
Kenny Elissonde
Team Sky
op 24'04"
41
Salvatore Puccio
Team Sky
op 24'57"
42
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
z.t
43
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
44
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
op 25'11"
45
Manuele Mori
UAE Team Emirates
z.t
46
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
47
Christopher Juul Jensen
Mitchelton - Scott
z.t
48
Domen Novak
Bahrein - Merida
op 25'44"
49
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
op 26'15"
50
Christian Knees
Team Sky
op 27'15"
51
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 34'59"
52
Davide Ballerini
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
53
Davide Villella
Astana Pro Team
z.t
54
Benjamin King
Team Dimension Data
z.t
55
Jack Haig
Mitchelton - Scott
z.t
56
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
57
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
58
Chris Hamilton
Team Sunweb
z.t
59
Jacopo Mosca
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
60
Enrico Barbin
Bardiani CSF
z.t
61
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
62
Jacques Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
63
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
z.t
64
Nathan Brown
Team EF Education First - Drapac
op 36'24"
65
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
op 42'18"
66
John Darwin Atapuma Hurtado
UAE Team Emirates
z.t
67
Tony Martin
Team Katusha Alpecin
z.t
68
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
op 45'32"
69
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
70
Christoph Pfingsten
Bora - HansGrohe
z.t
71
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
z.t
72
Francisco José Ventoso Alberdi
BMC Racing Team
z.t
73
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
74
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
75
Mads Würtz Schmidt
Team Katusha Alpecin
z.t
76
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
77
Roy Curvers
Team Sunweb
z.t
78
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
z.t
79
Bert-Jan Lindeman
Team LottoNL - Jumbo
z.t
80
Jos van Emden
Team LottoNL - Jumbo
z.t
81
Michael Morkov
Quick Step Floors
z.t
82
Niklas Eg
Trek - Segafredo
z.t
83
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
84
Rohan Dennis
BMC Racing Team
z.t
85
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
86
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
87
Danny van Poppel
Team LottoNL - Jumbo
z.t
88
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
89
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
z.t
90
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
91
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
92
Baptiste Planckaert
Team Katusha Alpecin
z.t
93
Laurent Didier
Trek - Segafredo
z.t
94
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
95
Jérémy Roy
Groupama - FDJ
z.t
96
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
z.t
97
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
98
Alex Dowsett
Team Katusha Alpecin
z.t
99
Steve Morabito
Groupama - FDJ
z.t
100
Jurgen Roelandts
BMC Racing Team
z.t
101
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
102
Eros Capecchi
Quick Step Floors
z.t
103
Marco Marcato
UAE Team Emirates
z.t
104
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
105
Rémi Cavagna
Quick Step Floors
z.t
106
Gijs Van Hoecke
Team LottoNL - Jumbo
z.t
107
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
z.t
108
Manuele Boaro
Bahrein - Merida
z.t
109
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
110
Natnael Berhane
Team Dimension Data
z.t
111
Georg Preidler
Groupama - FDJ
z.t
112
Roman Kreuziger
Mitchelton - Scott
z.t
113
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
114
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
115
Jacobus Venter
Team Dimension Data
z.t
116
Zdenek Stybar
Quick Step Floors
z.t
117
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
118
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
119
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
120
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
121
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
122
Hugh Carthy
Team EF Education First - Drapac
z.t
123
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
124
Joe Dombrowski
Team EF Education First - Drapac
z.t
125
Fabio Sabatini
Quick Step Floors
z.t
126
Elia Viviani
Quick Step Floors
z.t
127
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
z.t
128
Maxim Belkov
Team Katusha Alpecin
z.t
129
Florian Sénéchal
Quick Step Floors
z.t
130
Jan Hirt
Astana Pro Team
z.t
131
Marco Coledan
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
132
Maximilian Schachmann
Quick Step Floors
z.t
133
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha Alpecin
z.t
134
Lennard Hofstede
Team Sunweb
z.t
135
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
136
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
137
Liam Bertazzo
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
138
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
139
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
z.t
140
Tom Van Asbroeck
Team EF Education First - Drapac
z.t
141
Svein Tuft
Mitchelton - Scott
z.t
142
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Mitchelton - Scott
z.t
143
Sam Bewley
Mitchelton - Scott
z.t
144
Simon Yates
Mitchelton - Scott
z.t
145
Simone Andreetta
Bardiani CSF
z.t
146
Mitchell Docker
Team EF Education First - Drapac
z.t
147
Sacha Modolo
Team EF Education First - Drapac
op 45'53"
148
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina - Selle Italia
op 46'41"
149
Niccolo Bonifazio
Bahrein - Merida
op 46'44"
150
Paolo Simion
Bardiani CSF
op 46'53"
151
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
op 47'20"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares