En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
10/05
Albenga
Genova
177 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Elia Viviani
Team Sky
4u13'18"
2
Moreno Hofland
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
3
André Greipel
Lotto - Soudal
z.t
4
Luka Mezgec
Team Giant - Alpecin
z.t
5
Alessandro Petacchi
SouthEast
z.t
6
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
z.t
7
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
z.t
8
Davide Appollonio
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
9
Daniele Colli
Nippo - Vini Fantini
z.t
10
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
11
Grega Bole
CCC Sprandi Polkowice
z.t
12
Fabio Aru
Astana Pro Team
z.t
13
Roman Kreuziger
Tinkoff - Saxo
z.t
14
Bartlomiej Matysiak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
15
Alexander Porsev
Katusha
z.t
16
Rigoberto Urán
Etixx - Quick Step
z.t
17
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
z.t
18
Tom Boonen
Etixx - Quick Step
z.t
19
Simon Gerrans
Orica-GreenEDGE
z.t
20
Ion Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
21
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
22
Richie Porte
Team Sky
z.t
23
Damiano Caruso
BMC Racing Team
z.t
24
Alberto Contador Velasco
Tinkoff - Saxo
z.t
25
Diego Rosa
Astana Pro Team
z.t
26
Yonathan Monsalve
SouthEast
z.t
27
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
z.t
28
Steven Kruijswijk
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
29
Stef Clement
IAM Cycling
z.t
30
Michael Rogers
Tinkoff - Saxo
z.t
31
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
z.t
32
Kanstantsin Sivtsov
Team Sky
z.t
33
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Orica-GreenEDGE
z.t
34
Jurgen Van den Broeck
Lotto - Soudal
z.t
35
Luca Paolini
Katusha
z.t
36
Leopold Konig
Team Sky
z.t
37
Mikel Nieve Ituralde
Team Sky
z.t
38
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
39
Kevin Reza
FDJ
z.t
40
Nicola Ruffoni
Bardiani CSF
z.t
41
Francesco Gavazzi
SouthEast
z.t
42
Martijn Keizer
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
43
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
44
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
45
Vasili Kiryienka
Team Sky
z.t
46
Ryder Hesjedal
Team Cannondale - Garmin
z.t
47
Kenny Elissonde
FDJ
z.t
48
Patrick Gretsch
Ag2r - La Mondiale
z.t
49
Davide Formolo
Team Cannondale - Garmin
z.t
50
Yury Trofimov
Katusha
z.t
51
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
52
Mikel Landa Meana
Astana Pro Team
z.t
53
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
54
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani CSF
z.t
55
Francis Mourey
FDJ
z.t
56
Alexandre Geniez
FDJ
z.t
57
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
z.t
58
Ilnur Zakarin
Katusha
z.t
59
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
60
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
z.t
61
Davide Malacarne
Astana Pro Team
z.t
62
Marek Rutkiewicz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
63
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
64
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
65
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
66
Manuele Boaro
Tinkoff - Saxo
z.t
67
Jaroslaw Marycz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
68
Enrico Battaglin
Bardiani CSF
z.t
69
Fabio Felline
Trek Factory Racing
z.t
70
Giovanni Visconti
Movistar Team
z.t
71
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
72
Maxime Bouet
Etixx - Quick Step
z.t
73
Fumiyuki Beppu
Trek Factory Racing
z.t
74
Gianni Meersman
Etixx - Quick Step
z.t
75
Tom-Jelte Slagter
Team Cannondale - Garmin
z.t
76
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
77
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Team Cannondale - Garmin
z.t
78
Ivan Rovny
Tinkoff - Saxo
z.t
79
Manuel Belletti
SouthEast
z.t
80
Igor Anton Hernandez
Movistar Team
op 19"
81
Fabio Sabatini
Etixx - Quick Step
op 21"
82
Stig Broeckx
Lotto - Soudal
z.t
83
Gianfranco Zilioli
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
84
Adam Hansen
Lotto - Soudal
op 27"
85
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Alpecin
z.t
86
Fabio Silvestre
Trek Factory Racing
z.t
87
Brett Lancaster
Orica-GreenEDGE
op 31"
88
Ivan Basso
Tinkoff - Saxo
op 33"
89
Gregory Henderson
Lotto - Soudal
op 35"
90
Matteo Busato
SouthEast
z.t
91
Sacha Modolo
Lampre - Merida
z.t
92
Chad Haga
Team Giant - Alpecin
z.t
93
Salvatore Puccio
Team Sky
op 39"
94
Marco Bandiera
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
95
Nikias Arndt
Team Giant - Alpecin
z.t
96
Boy van Poppel
Trek Factory Racing
op 46"
97
Eugenio Alafaci
Trek Factory Racing
op 55"
98
Simon Geschke
Team Giant - Alpecin
op 58"
99
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
op 1'09"
100
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
101
Sylwester Szmyd
CCC Sprandi Polkowice
z.t
102
Jan Polanc
Lampre - Merida
z.t
103
Gang Xu
Lampre - Merida
z.t
104
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
z.t
105
John Darwin Atapuma Hurtado
BMC Racing Team
z.t
106
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
107
Sergey Lagutin
Katusha
z.t
108
Sébastien Reichenbach
IAM Cycling
z.t
109
Edoardo Zardini
Bardiani CSF
z.t
110
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
111
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
112
Clément Chevrier
IAM Cycling
z.t
113
Stefano Pirazzi
Bardiani CSF
z.t
114
Murilo Antonio Fischer
FDJ
z.t
115
Enrico Barbin
Bardiani CSF
z.t
116
Alessandro Bisolti
Nippo - Vini Fantini
z.t
117
Pavel Kochetkov
Katusha
z.t
118
Sonny Colbrelli
Bardiani CSF
z.t
119
Simone Stortoni
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
120
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
121
Diego Ulissi
Lampre - Merida
z.t
122
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
123
Rick Zabel
BMC Racing Team
z.t
124
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Tinkoff - Saxo
z.t
125
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Lampre - Merida
z.t
126
Calvin Watson
Trek Factory Racing
op 1'21"
127
Kristof Vandewalle
Trek Factory Racing
z.t
128
Silvan Dillier
BMC Racing Team
z.t
129
Mauro Finetto
SouthEast
z.t
130
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
op 1'24"
131
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
op 1'28"
132
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
133
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
op 1'42"
134
Bernhard Eisel
Team Sky
op 1'50"
135
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
op 1'53"
136
Matteo Tosatto
Tinkoff - Saxo
op 1'59"
137
Nathan Brown
Team Cannondale - Garmin
op 2'48"
138
Arnaud Courteille
FDJ
z.t
139
Petr Vakoc
Etixx - Quick Step
z.t
140
David De La Cruz Melgarejo
Etixx - Quick Step
op 3'15"
141
Alessandro Malaguti
Nippo - Vini Fantini
z.t
142
Alan Marangoni
Team Cannondale - Garmin
z.t
143
Luke Durbridge
Orica-GreenEDGE
z.t
144
Javier Alexis Acevedo Colle
Team Cannondale - Garmin
z.t
145
Robert Wagner
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
146
Nicky van der Lijke
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
147
Iljo Keisse
Etixx - Quick Step
z.t
148
Sylvain Chavanel
IAM Cycling
z.t
149
Luca Chirico
Bardiani CSF
z.t
150
Riccardo Stacchiotti
Nippo - Vini Fantini
z.t
151
Caleb Fairly
Team Giant - Alpecin
z.t
152
Bert De Backer
Team Giant - Alpecin
op 3'20"
153
Jérôme Pineau
IAM Cycling
op 3'45"
154
Cédric Pineau
FDJ
z.t
155
Elia Favilli
SouthEast
z.t
156
Louis Vervaeke
Lotto - Soudal
op 3'59"
157
Tom Stamsnijder
Team Giant - Alpecin
op 4'33"
158
Maarten Tjallingii
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
159
Cheng Ji
Team Giant - Alpecin
z.t
160
Sergei Chernetski
Katusha
z.t
161
Anthony Roux
FDJ
z.t
162
Oscar Gatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
163
Davide Villella
Team Cannondale - Garmin
op 4'43"
164
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
165
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
z.t
166
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
167
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
168
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
169
Serghei Tvetcov
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
170
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
z.t
171
Rick Flens
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
172
Juan José Lobato del Valle
Movistar Team
z.t
173
Christopher Juul Jensen
Tinkoff - Saxo
z.t
174
Pieter Weening
Orica-GreenEDGE
z.t
175
Thomas Danielson
Team Cannondale - Garmin
op 4'58"
176
Stefan Küng
BMC Racing Team
op 6'16"
177
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
178
Eugert Zhupa
SouthEast
z.t
179
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
180
Anton Vorobyev
Katusha
z.t
181
Bert-Jan Lindeman
TEAMLottoNL - Jumbo
op 6'41"
182
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
op 7'42"
183
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
z.t
184
Maxim Belkov
Katusha
z.t
185
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
op 10'19"
186
Nicola Boem
Bardiani CSF
op 10'36"
187
Jussi Veikkanen
FDJ
op 11'41"
188
Heinrich Haussler
IAM Cycling
z.t
189
Michael Hepburn
Orica-GreenEDGE
op 12'39"
190
Tiziano Dall'Antonia
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
191
Marco Coledan
Trek Factory Racing
op 12'42"
192
Roger Kluge
IAM Cycling
op 14'03"
193
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
z.t
194
Matteo Pelucchi
IAM Cycling
z.t
195
Manabu Ishibashi
Nippo - Vini Fantini
op 24'37"
Ramon Carretero
SouthEast
DNF
Pieter Serry
Etixx - Quick Step
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares