En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
10/05
San Salvo
Pescara
177 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Adam Hansen
Lotto - Belisol Team
4u35'49"
2
Enrico Battaglin
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 1'07"
3
Danilo Di Luca
Vini Fantini
z.t
4
Mauro Santambrogio
Vini Fantini
z.t
5
Damiano Caruso
Cannondale
z.t
6
Cadel Evans
BMC Racing Team
z.t
7
Stefano Pirazzi
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
8
Arnold Jeannesson
FDJ.fr
z.t
9
Pieter Weening
Orica-GreenEDGE
z.t
10
Ryder Hesjedal
Garmin - Sharp
z.t
11
Giampaolo Caruso
Katusha
z.t
12
Jose Rodolfo Serpa Perez
Lampre - Merida
z.t
13
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
z.t
14
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
15
Rafael Valls Ferri
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
16
Wilco Kelderman
Belkin Pro Cycling Team
z.t
17
Steven Kruijswijk
Belkin Pro Cycling Team
z.t
18
Rafal Majka
Team Saxo - Tinkoff
z.t
19
Robert Gesink
Belkin Pro Cycling Team
z.t
20
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
21
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
z.t
22
Michele Scarponi
Lampre - Merida
z.t
23
Vincenzo Nibali
Astana Pro Team
z.t
24
Robert Kiserlovski
Radioshack - Leopard
z.t
25
Ivan Santaromita
BMC Racing Team
z.t
26
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
z.t
27
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
28
Simone Stortoni
Lampre - Merida
z.t
29
Tanel Kangert
Astana Pro Team
op 1'27"
30
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
op 1'49"
31
Thomas Danielson
Garmin - Sharp
z.t
32
Michal Golas
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
33
Yury Trofimov
Katusha
z.t
34
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
op 1'52"
35
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 2'31"
36
Matteo Rabottini
Vini Fantini
z.t
37
Fabio Aru
Astana Pro Team
z.t
38
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
z.t
39
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia
z.t
40
Stefano Locatelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
41
Francis De Greef
Lotto - Belisol Team
z.t
42
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
43
Nelson Oliveira
Radioshack - Leopard
z.t
44
Tiago José Pinto Machado
Radioshack - Leopard
z.t
45
Petr Ignatenko
Katusha
z.t
46
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
z.t
47
Rory Sutherland
Team Saxo - Tinkoff
z.t
48
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia
z.t
49
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia
z.t
50
Evgeny Petrov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
51
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
52
Francis Mourey
FDJ.fr
z.t
53
Juan Manuel Garate Cepa
Belkin Pro Cycling Team
z.t
54
Luca Paolini
Katusha
z.t
55
Bradley Wiggins
Sky Procycling
z.t
56
Fabio Taborre
Vini Fantini
z.t
57
Sergio Luis Henao Montoya
Sky Procycling
op 2'40"
58
Rigoberto Urán
Sky Procycling
op 2'43"
59
Leonardo Fabio Duque
Colombia
op 2'54"
60
Diego Rosa
Androni Giocattoli
op 2'58"
61
Steve Morabito
BMC Racing Team
z.t
62
Vladimir Karpets
Movistar Team
op 3'14"
63
Pim Ligthart
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 3'38"
64
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
65
Dominique Rollin
FDJ.fr
op 3'41"
66
Cristiano Salerno
Cannondale
op 3'44"
67
Fredrik Kessiakoff
Astana Pro Team
z.t
68
Maarten Tjallingii
Belkin Pro Cycling Team
op 4'29"
69
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
70
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
71
Miguel Angel Rubiano Chavez
Androni Giocattoli
op 4'51"
72
Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli
z.t
73
Marco Marcato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
74
Kanstantsin Sivtsov
Sky Procycling
z.t
75
Angel Vicioso Arcos
Katusha
z.t
76
Jérôme Pineau
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
77
Paolo Longo Borghini
Cannondale
z.t
78
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
79
Thomas Damuseau
Team Argos - Shimano
op 6'01"
80
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
81
Koen de Kort
Team Argos - Shimano
z.t
82
Paul Martens
Belkin Pro Cycling Team
z.t
83
Peter Stetina
Garmin - Sharp
z.t
84
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
op 6'54"
85
Robert Vrecer
Euskaltel - Euskadi
z.t
86
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
z.t
87
Giovanni Visconti
Movistar Team
z.t
88
Christian Vandevelde
Garmin - Sharp
z.t
89
Ramunas Navardauskas
Garmin - Sharp
z.t
90
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
z.t
91
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
z.t
92
Dario Cataldo
Sky Procycling
z.t
93
Salvatore Puccio
Sky Procycling
z.t
94
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
95
Sylvain Georges
Ag2r - La Mondiale
op 8'18"
96
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 8'39"
97
Anthony Roux
FDJ.fr
op 9'11"
98
Bruno Pires
Team Saxo - Tinkoff
op 9'25"
99
Juan José Cobo Acebo
Movistar Team
op 11'07"
100
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
101
Fabio Sabatini
Cannondale
z.t
102
Daniele Pietropolli
Lampre - Merida
z.t
103
Ricardo Mestre
Euskaltel - Euskadi
z.t
104
Gert Dockx
Lotto - Belisol Team
z.t
105
Christian Knees
Sky Procycling
z.t
106
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
107
Ioannis Tamouridis
Euskaltel - Euskadi
z.t
108
Alessandro Proni
Vini Fantini
op 13'41"
109
Vicente Reynes Mimo
Lotto - Belisol Team
z.t
110
Lars Ytting Bak
Lotto - Belisol Team
z.t
111
Fabio Felline
Androni Giocattoli
z.t
112
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
z.t
113
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
114
Rob Ruijgh
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 14'23"
115
Vladimir Gusev
Katusha
op 14'52"
116
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 15'15"
117
Manuele Boaro
Team Saxo - Tinkoff
op 16'48"
118
Tobias Ludvigsson
Team Argos - Shimano
z.t
119
Pavel Brutt
Katusha
op 18'17"
120
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
z.t
121
Sacha Modolo
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 18'20"
122
Nicola Boem
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
123
Stefano Garzelli
Vini Fantini
op 18'45"
124
Oscar Gatto
Vini Fantini
z.t
125
Sonny Colbrelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
126
Taylor Phinney
BMC Racing Team
z.t
127
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
128
Julien Vermote
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
129
Mark Cavendish
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
130
Giacomo Nizzolo
Radioshack - Leopard
z.t
131
Dirk Bellemakers
Lotto - Belisol Team
z.t
132
Jesse Sergent
Radioshack - Leopard
z.t
133
Hayden Roulston
Radioshack - Leopard
z.t
134
Brian Bulgac
Lotto - Belisol Team
z.t
135
Robert Hunter
Garmin - Sharp
z.t
136
Danilo Hondo
Radioshack - Leopard
z.t
137
Dalivier Ospina Navarro
Colombia
z.t
138
Yaroslav Popovych
Radioshack - Leopard
z.t
139
Wilson Alexander Marentes Torres
Colombia
z.t
140
John Degenkolb
Team Argos - Shimano
z.t
141
Bert De Backer
Team Argos - Shimano
z.t
142
Maarten Wynants
Belkin Pro Cycling Team
z.t
143
Filippo Pozzato
Lampre - Merida
z.t
144
Frederik Willems
Lotto - Belisol Team
z.t
145
Albert Timmer
Team Argos - Shimano
z.t
146
Luka Mezgec
Team Argos - Shimano
z.t
147
Nathan Haas
Garmin - Sharp
z.t
148
Patrick Gretsch
Team Argos - Shimano
z.t
149
Brett Lancaster
Orica-GreenEDGE
z.t
150
Luke Durbridge
Orica-GreenEDGE
z.t
151
Tiziano Dall'Antonia
Cannondale
z.t
152
Maxim Belkov
Katusha
z.t
153
Elia Viviani
Cannondale
z.t
154
Iljo Keisse
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
155
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Cannondale
z.t
156
George Bennett
Radioshack - Leopard
z.t
157
Manuel Belletti
Ag2r - La Mondiale
z.t
158
Alex Dowsett
Movistar Team
z.t
159
Edoardo Zardini
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
160
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
161
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
z.t
162
Matthew Harley Goss
Orica-GreenEDGE
z.t
163
Daniele Bennati
Team Saxo - Tinkoff
z.t
164
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
165
Alan Marangoni
Cannondale
z.t
166
Murilo Antonio Fischer
FDJ.fr
z.t
167
Willem Wauters
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
168
Cameron Wurf
Cannondale
z.t
169
Mads Christensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
170
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
z.t
171
Matti Breschel
Team Saxo - Tinkoff
z.t
172
Karsten Kroon
Team Saxo - Tinkoff
z.t
173
Thomas Dekker
Garmin - Sharp
z.t
174
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
175
Gert Steegmans
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
176
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
177
Laurent Pichon
FDJ.fr
z.t
178
Svein Tuft
Orica-GreenEDGE
z.t
179
Danny Pate
Sky Procycling
z.t
180
Daniel Oss
BMC Racing Team
z.t
181
Matteo Trentin
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
182
Gianluca Brambilla
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
183
Stephen Cummings
BMC Racing Team
z.t
184
Marco Canola
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
185
Giairo Ermeti
Androni Giocattoli
z.t
186
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
z.t
187
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Colombia
op 20'32"
188
Nacer Bouhanni
FDJ.fr
op 23'20"
189
Johan Le Bon
FDJ.fr
z.t
190
Francesco Chicchi
Vini Fantini
z.t
191
Adam Blythe
BMC Racing Team
z.t
192
Rafael Andriato
Vini Fantini
z.t
193
Kenny Dehaes
Lotto - Belisol Team
z.t
194
Jack Bobridge
Belkin Pro Cycling Team
z.t
195
Tomas Aurelio Gil Martinez
Androni Giocattoli
z.t
196
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
197
David Millar
Garmin - Sharp
z.t
198
Maurits Lammertink
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
199
Grega Bole
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
200
Davide Appollonio
Ag2r - La Mondiale
op 23'25"
201
Mattia Gavazzi
Androni Giocattoli
z.t
Mattia Cattaneo
Lampre - Merida
DNF
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
DNS
Klaas Lodewyck
BMC Racing Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares