En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
18/05
Tortoreto Lido
Castelfidardo
160 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
3u33'11"
2
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha Team
z.t
3
Giovanni Visconti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
4
Jose Rodolfo Serpa Perez
Androni Giocattoli
z.t
6
Roman Kreuziger
Astana Pro Team
z.t
7
Dario Cataldo
Quick Step Cycling Team
z.t
8
Michele Scarponi
Lampre - ISD
z.t
9
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
10
Vincenzo Nibali
Liquigas - Cannondale
z.t
11
Denis Menchov
Geox - TMC
z.t
12
Matteo Carrara
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
13
José Humberto Rujano Guillén
Androni Giocattoli
z.t
14
David Arroyo Duran
Movistar Team
z.t
15
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
16
Kanstantsin Sivtsov
Team HTC - Highroad
z.t
17
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone
z.t
18
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
19
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
op 11"
20
Mathias Frank
BMC Racing Team
z.t
21
Daniel Moreno Fernandez
Katusha Team
z.t
22
Carlos Sastre Candil
Geox - TMC
op 13"
23
Thomas Lövkvist
Sky Procycling
z.t
24
Marco Pinotti
Team HTC - Highroad
z.t
25
Francesco Masciarelli
Astana Pro Team
z.t
26
Christophe Le Mével
Garmin - Cervélo
z.t
27
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
op 17"
28
Johann Tschopp
BMC Racing Team
z.t
29
Francis De Greef
Omega Pharma - Lotto
op 19"
30
Jérôme Pineau
Quick Step Cycling Team
op 27"
31
Eduard Vorganov
Katusha Team
z.t
32
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Acqua & Sapone
z.t
33
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
34
Angel Vicioso Arcos
Androni Giocattoli
z.t
35
Bram Tankink
Rabobank
op 33"
36
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
op 47"
37
Kevin Seeldraeyers
Quick Step Cycling Team
z.t
38
Tiago José Pinto Machado
Team RadioShack
z.t
39
Ignatas Konovalovas
Movistar Team
op 50"
40
Massimo Codol
Acqua & Sapone
z.t
41
Cristiano Salerno
Liquigas - Cannondale
z.t
42
Luis Pasamontes Rodriguez
Movistar Team
z.t
43
Vasili Kiryienka
Movistar Team
z.t
44
Ivan Rovny
Team RadioShack
z.t
45
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
46
Przemyslaw Niemiec
Lampre - ISD
z.t
47
Marcel Wyss
Geox - TMC
z.t
48
Stefano Pirazzi
Colnago - CSF Inox
z.t
49
Gert Dockx
Omega Pharma - Lotto
z.t
50
Eros Capecchi
Liquigas - Cannondale
op 59"
51
Bart De Clercq
Omega Pharma - Lotto
z.t
52
Gianluca Brambilla
Colnago - CSF Inox
op 1'02"
53
Peter Kennaugh
Sky Procycling
z.t
54
Peter Stetina
Garmin - Cervélo
op 1'05"
55
Diego Ulissi
Lampre - ISD
op 1'11"
56
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
op 1'23"
57
Steven Kruijswijk
Rabobank
op 1'25"
58
Branislau Samoilau
Movistar Team
z.t
59
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
op 1'35"
60
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
op 1'42"
61
Carlos José Ochoa
Androni Giocattoli
op 1'47"
62
Giampaolo Caruso
Katusha Team
op 1'49"
63
Ruggero Marzoli
Acqua & Sapone
z.t
64
Sebastian Lang
Omega Pharma - Lotto
z.t
65
Craig Lewis
Team HTC - Highroad
z.t
66
Stef Clement
Rabobank
z.t
67
Michael Barry
Sky Procycling
z.t
68
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone
z.t
69
Fumiyuki Beppu
Team RadioShack
z.t
70
Dario David Cioni
Sky Procycling
op 2'18"
71
Morris Possoni
Sky Procycling
op 2'35"
72
Federico Canuti
Colnago - CSF Inox
op 2'52"
73
Fabio Sabatini
Liquigas - Cannondale
op 2'54"
74
Addy Engels
Quick Step Cycling Team
z.t
75
Joan Horrach Rippoll
Katusha Team
z.t
76
Alberto Losada Alguacil
Katusha Team
z.t
77
Pavel Brutt
Katusha Team
z.t
78
Aliaksandr Kuschynski
Katusha Team
z.t
79
Simon Spilak
Lampre - ISD
z.t
80
Yaroslav Popovych
Team RadioShack
z.t
81
Jesus Hernandez Blazquez
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
82
Volodymir Gustov
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
83
Dmitrii Kozonchuk
Geox - TMC
z.t
84
Evgeny Petrov
Astana Pro Team
z.t
85
Philip Deignan
Team RadioShack
z.t
86
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 3'20"
87
Jussi Veikkanen
Omega Pharma - Lotto
z.t
88
Alessandro Spezialetti
Lampre - ISD
op 3'34"
89
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
z.t
90
Danilo Di Luca
Katusha Team
z.t
91
Francesco Reda
Quick Step Cycling Team
z.t
92
Valerio Agnoli
Liquigas - Cannondale
op 3'44"
93
Alessandro Vanotti
Liquigas - Cannondale
z.t
94
Oscar Gatto
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
95
Tiziano Dall'Antonia
Liquigas - Cannondale
z.t
96
Rafael Valls Ferri
Geox - TMC
op 4'15"
97
Giampaolo Cheula
Geox - TMC
z.t
98
Carlos Alberto Betancur Gomez
Acqua & Sapone
z.t
99
Marco Marzano
Lampre - ISD
z.t
100
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
101
Alessandro Petacchi
Lampre - ISD
z.t
102
Simone Stortoni
Colnago - CSF Inox
op 4'38"
103
Gorazd Stangelj
Astana Pro Team
op 4'57"
104
Josep Jufre Pou
Astana Pro Team
z.t
105
Pieter Weening
Rabobank
op 5'20"
106
Alessandro De Marchi
Androni Giocattoli
op 5'32"
107
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Movistar Team
op 5'36"
108
Claudio Corioni
Acqua & Sapone
op 6'32"
109
Lars Petter Nordhaug
Sky Procycling
op 6'47"
110
Kjell Carlström
Sky Procycling
op 8'57"
111
Andrea Noè
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
112
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
113
Filippo Savini
Colnago - CSF Inox
z.t
114
Danilo Hondo
Lampre - ISD
z.t
115
Daniele Righi
Lampre - ISD
z.t
116
Laurent Didier
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
117
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
118
Alan Marangoni
Liquigas - Cannondale
z.t
119
Giairo Ermeti
Androni Giocattoli
z.t
120
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
121
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
122
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
123
Cameron Meyer
Garmin - Cervélo
z.t
124
Mauricio Alberto Ardila Cano
Geox - TMC
z.t
125
Robert Hunter
Team RadioShack
op 9'48"
126
Murilo Antonio Fischer
Garmin - Cervélo
op 9'51"
127
Sacha Modolo
Colnago - CSF Inox
op 9'52"
128
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
129
David Millar
Garmin - Cervélo
op 10'06"
130
Davide Ricci Bitti
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 10'47"
131
Matteo Tosatto
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
132
Daniel Navarro Garcia
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
133
Richie Porte
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
134
Luca Mazzanti
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 15'10"
135
Marco Frapporti
Colnago - CSF Inox
z.t
136
Olivier Kaisen
Omega Pharma - Lotto
z.t
137
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
z.t
138
Matteo Rabottini
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
139
Alberto Ongarato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
140
Alex Rasmussen
Team HTC - Highroad
z.t
141
Davide Malacarne
Quick Step Cycling Team
z.t
142
Rick Flens
Rabobank
z.t
143
Mirko Selvaggi
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
144
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
145
Maxim Belkov
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
146
Manuel Antonio Cardoso Leal
Team RadioShack
z.t
147
Kristof Vandewalle
Quick Step Cycling Team
z.t
148
Michael Morkov
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
149
Brett Lancaster
Garmin - Cervélo
z.t
150
Mark Renshaw
Team HTC - Highroad
z.t
151
Sylwester Szmyd
Liquigas - Cannondale
z.t
152
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
z.t
153
Robert Kiserlovski
Astana Pro Team
z.t
154
David Blanco Rodriguez
Geox - TMC
z.t
155
Maxim Gourov
Astana Pro Team
z.t
156
Michal Golas
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
157
Lars Ytting Bak
Team HTC - Highroad
z.t
158
Bjorn Selander
Team RadioShack
z.t
159
Chad Beyer
BMC Racing Team
z.t
160
Mark Cavendish
Team HTC - Highroad
z.t
161
Sergey Lagutin
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
162
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
163
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
z.t
164
Thomas Peterson
Garmin - Cervélo
z.t
165
Matthew Wilson
Garmin - Cervélo
z.t
166
Klaas Lodewyck
Omega Pharma - Lotto
z.t
167
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
168
Frantisek Rabon
Team HTC - Highroad
z.t
169
Patrick Gretsch
Team HTC - Highroad
z.t
170
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
171
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
172
Dennis van Winden
Rabobank
z.t
173
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
z.t
174
Gerald Ciolek
Quick Step Cycling Team
z.t
175
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
176
Jos van Emden
Rabobank
z.t
177
Simon Zahner
BMC Racing Team
z.t
178
Davide Appollonio
Sky Procycling
z.t
179
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
z.t
180
Roberto Ferrari
Androni Giocattoli
z.t
181
Alexander Kristoff
BMC Racing Team
z.t
182
Leonardo Giordani
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 15'23"
183
Elia Favilli
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 15'28"
184
Russell Downing
Sky Procycling
z.t
185
Francesco Chicchi
Quick Step Cycling Team
op 15'30"
186
Manuel Belletti
Colnago - CSF Inox
z.t
Borut Bozic
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
DNF
Danilo Napolitano
Acqua & Sapone
DNF
Alberto Contador Velasco
Team Saxo Bank - SunGard
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares