En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
19/05
Cuneo
Pinerolo
262 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Franco Pellizotti
Liquigas
6u30'53"
3
Denis Menchov
Rabobank
z.t
4
Carlos Sastre Candil
Cervélo Test Team
z.t
5
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
op 16"
6
Juan Mauricio Soler Hernandez
Barloworld
op 19"
7
Ivan Basso
Liquigas
z.t
8
Levi Leipheimer
Astana
z.t
9
Joaquím Rodriguez Oliver
Caisse d'Epargne
z.t
10
Michael Rogers
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
11
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
12
Gilberto Simoni
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
13
Lance Armstrong
Astana
z.t
14
Michele Scarponi
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 31"
15
Marzio Bruseghin
Lampre - NGC
op 35"
16
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
op 1'13"
17
Dario David Cioni
ISD - Neri
op 1'24"
18
Damiano Cunego
Lampre - NGC
z.t
19
Francesco Masciarelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
20
Kevin Seeldraeyers
Quick Step
z.t
21
Yaroslav Popovych
Astana
z.t
22
Thomas Lövkvist
Team Columbia - High Road - HTC
op 1'29"
23
Jackson Rodríguez
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
24
Carlos José Ochoa
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
25
Christopher Horner
Astana
z.t
26
Fredrik Kessiakoff
Fuji - Servetto
z.t
27
Jose Rodolfo Serpa Perez
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
28
Laurens ten Dam
Rabobank
z.t
29
Philip Deignan
Cervélo Test Team
z.t
30
Volodymir Gustov
Cervélo Test Team
z.t
31
Vasili Kiryienka
Caisse d'Epargne
op 1'58"
32
Giovanni Visconti
ISD - Neri
op 2'19"
33
Francis De Greef
Silence - Lotto
op 2'22"
34
Kanstantsin Sivtsov
Team Columbia - High Road - HTC
op 2'52"
35
Gabriele Bosisio
LPR Brakes Farnese Vini
op 3'07"
36
Luca Mazzanti
Team Katusha
op 3'19"
37
Thomas Rohregger
Team Milram
z.t
38
Lars Ytting Bak
Team Saxo Bank
z.t
39
Eduard Vorganov
Xacobeo Galicia
z.t
40
Filippo Pozzato
Team Katusha
z.t
41
Jens Voigt
Team Saxo Bank
z.t
42
Dmytro Grabovskyy
ISD - Neri
z.t
43
Marco Pinotti
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
44
Marco Marzano
Lampre - NGC
z.t
45
Christopher Froome
Barloworld
z.t
46
Iker Camaño Ortuzar
Fuji - Servetto
z.t
47
Francesco Bellotti
Barloworld
op 5'22"
48
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne
op 6'25"
49
Marcos García Fernandez
Xacobeo Galicia
z.t
50
Blaise Sonnery
Ag2r - La Mondiale
z.t
51
Andriy Grivko
ISD - Neri
z.t
52
Daniel Navarro Garcia
Astana
z.t
53
José Luis Rubiera Vigil
Astana
z.t
54
Andrey Zeits
Astana
z.t
55
Janez Brajkovic
Astana
z.t
56
Simon Gerrans
Cervélo Test Team
z.t
58
Sylwester Szmyd
Liquigas
op 8'17"
59
Christophe Brandt
Silence - Lotto
op 9'40"
60
Morris Possoni
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
61
Serge Pauwels
Cervélo Test Team
z.t
62
Francesco Failli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
63
Iban Mayoz Echeverria
Xacobeo Galicia
z.t
64
Paolo Tiralongo
Lampre - NGC
z.t
65
Mauricio Alberto Ardila Cano
Rabobank
z.t
66
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
z.t
67
Valerio Agnoli
Liquigas
z.t
68
Francesco De Bonis
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
69
Evgeny Petrov
Team Katusha
z.t
70
Dmitrii Kozonchuk
Rabobank
z.t
71
Mathieu Perget
Caisse d'Epargne
z.t
72
Arnold Jeannesson
Caisse d'Epargne
z.t
73
Alexander Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
74
Pavel Brutt
Team Katusha
z.t
75
Hector Gonzalez Baeza
Fuji - Servetto
z.t
76
Leonardo Bertagnolli
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
77
Félix Rafael Cardenas Ravelo
Barloworld
z.t
78
Francesco Gavazzi
Lampre - NGC
op 12'24"
79
Enrico Gasparotto
Lampre - NGC
z.t
80
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
81
Alessandro Bertolini
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
82
Dario Cataldo
Quick Step
z.t
83
Vladimir Miholjevic
Liquigas
z.t
84
Edward King
Cervélo Test Team
z.t
85
Eros Capecchi
Fuji - Servetto
z.t
86
Giampaolo Cheula
Barloworld
z.t
87
Addy Engels
Quick Step
z.t
88
Bradley Wiggins
Garmin - Slipstream
z.t
89
Massimo Codol
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 15'11"
90
Jure Golcer
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
91
Alessandro Spezialetti
LPR Brakes Farnese Vini
op 16'44"
92
Kjell Carlström
Liquigas
z.t
93
Charles Wegelius
Silence - Lotto
z.t
94
Alessandro Vanotti
Liquigas
z.t
95
Jurgen Van Goolen
Team Saxo Bank
op 22'58"
96
José Angel Gomez Gomez
Fuji - Servetto
z.t
97
Pieter Jacobs
Silence - Lotto
z.t
98
Manuele Mori
Lampre - NGC
op 24'39"
99
Manuel Quinziato
Liquigas
z.t
100
Markus Fothen
Team Milram
z.t
101
Daniel Lloyd(1)
Cervélo Test Team
z.t
102
Ben Swift
Team Katusha
z.t
103
Jonas Ljungblad
Silence - Lotto
z.t
104
Renaud Dion
Ag2r - La Mondiale
z.t
105
Evgeny Sokolov
Bbox Bouygues Telecom
z.t
106
Mauro Facci
Quick Step
op 25'56"
107
Gorazd Stangelj
Liquigas
z.t
108
Alessandro Petacchi
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
109
Mauro Da Dalto
Lampre - NGC
z.t
110
Paolo Longo Borghini
Barloworld
z.t
111
Thomas Danielson
Garmin - Slipstream
z.t
112
Diego Caccia
Barloworld
z.t
113
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
z.t
114
Matteo Montaguti
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
115
Riccardo Chiarini
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
116
Daniele Pietropolli
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
117
Giairo Ermeti
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
118
Matteo Bono
Lampre - NGC
z.t
119
Allan Davis
Quick Step
z.t
120
Kevin Hulsmans
Quick Step
z.t
121
Leonardo Scarselli
ISD - Neri
z.t
122
David Millar
Garmin - Slipstream
z.t
123
Bartosz Huzarski
ISD - Neri
z.t
124
Jean-Charles Senac
Ag2r - La Mondiale
z.t
125
Steve Morabito
Astana
z.t
126
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
z.t
127
Nikita Eskov
Team Katusha
z.t
128
Alexander Serov
Team Katusha
z.t
129
Ignatas Konovalovas
Cervélo Test Team
z.t
130
Rubens Bertogliati
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
131
Davide Malacarne
Quick Step
op 35'02"
132
Luca Barla
Team Milram
z.t
133
Robert Hunter
Barloworld
z.t
134
Robert Förster
Team Milram
z.t
135
Steve Chainel
Bbox Bouygues Telecom
z.t
136
Mark Cavendish
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
137
Maarten Tjallingii
Rabobank
z.t
138
Bram de Groot
Rabobank
z.t
139
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
z.t
140
Björn Schröder
Team Milram
z.t
141
Martin Müller
Team Milram
z.t
142
Anthony Charteau
Caisse d'Epargne
z.t
143
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
z.t
144
Thomas Fothen
Team Milram
z.t
145
John-Lee Augustyn
Barloworld
z.t
146
Olivier Kaisen
Silence - Lotto
z.t
147
Andrea Masciarelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
148
Ruggero Marzoli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
149
Giuseppe Palumbo
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
150
Gonzalo Rabuñal Rios
Xacobeo Galicia
z.t
151
Gustavo Cesar Veloso
Xacobeo Galicia
z.t
152
Philippe Gilbert
Silence - Lotto
z.t
153
Delio Fernández Cruz
Xacobeo Galicia
z.t
154
Tyler Farrar
Garmin - Slipstream
z.t
155
Thomas Voeckler
Bbox Bouygues Telecom
z.t
156
Guillaume Le Floch
Bbox Bouygues Telecom
z.t
157
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
z.t
158
Francesco Reda
Quick Step
z.t
159
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
z.t
160
Sergey Klimov
Team Katusha
z.t
161
Vladimir Isaychev
Xacobeo Galicia
z.t
162
Michael Barry
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
163
Edvald Boasson-Hagen
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
164
Juan José Haedo
Team Saxo Bank
z.t
165
Oscar Gatto
ISD - Neri
z.t
166
Dario Andriotto
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
167
Jelle Vanendert
Silence - Lotto
z.t
168
Tom Stamsnijder
Rabobank
z.t
169
Cameron Meyer
Garmin - Slipstream
z.t
170
Matthew Harley Goss
Team Saxo Bank
z.t
171
Ian Stannard
ISD - Neri
z.t
172
Alberto Fernandez De La Puebla
Fuji - Servetto
z.t
173
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
174
Jason McCartney
Team Saxo Bank
z.t
175
Danny Pate
Garmin - Slipstream
z.t
176
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
177
Jos van Emden
Rabobank
z.t
178
Anders Lund
Team Saxo Bank
z.t
179
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
z.t
180
Bart Dockx
Silence - Lotto
z.t
181
Dries Devenyns
Quick Step
z.t
182
David Zabriskie
Garmin - Slipstream
z.t
183
Yohann Gène
Bbox Bouygues Telecom
z.t
184
Julien Belgy
Bbox Bouygues Telecom
z.t
185
Saïd Haddou
Bbox Bouygues Telecom
z.t
186
Jeremy Hunt
Cervélo Test Team
z.t
187
Julian Dean
Garmin - Slipstream
z.t
188
Mark Renshaw
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
189
Davide Viganò
Fuji - Servetto
z.t
Ronny Scholz
Team Milram
DNF
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
DSQ
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares