En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
Stage 22
06/06
Darfo Boario Terme
Milano
170 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Ivan Gotti
Team Polti
99u55'56"
2
Paolo Savoldelli
Saeco - Cannondale
op 3'35"
3
Gilberto Simoni
Ballan - Alessio
op 3'36"
4
Laurent Jalabert
O.N.C.E. - Deutsche Bank
op 5'18"
5
Roberto Heras Hernandez
Kelme - Costa Blanca
op 6'47"
6
Niklas Axelsson
Navigare - Gaerne
op 9'38"
7
Serhiy Honchar
Vini Caldirola - Sidermec
op 12'07"
8
Daniele De Paoli
Amica Chips - Costa de Almeria
op 14'20"
9
Daniel Clavero Sebastian
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 15'53"
10
Roberto Sgambelluri
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
op 17'31"
11
Oscar Camenzind
Lampre - Daikin - Colnago
op 17'39"
12
Andrei Zintchenko
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 20'13"
13
Oscar Sevilla Ribera
Kelme - Costa Blanca
op 22'43"
14
Richard Virenque
Team Polti
op 24'15"
15
Hernan Buenahora Gutierrez
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 24'38"
16
Gabriele Missaglia
Lampre - Daikin - Colnago
op 42'12"
17
Giuseppe Di Grande
Mapei - Quick Step
op 44'23"
18
Pavel Padrnos
Lampre - Daikin - Colnago
op 44'30"
19
Peter Luttenberger
O.N.C.E. - Deutsche Bank
op 47'39"
20
Nicola Miceli
Liquigas - Pata
op 47'40"
21
Alexandr Shefer
Riso Scotti - Vinavil
op 51'31"
22
Andrei Teteriouk
Liquigas - Pata
op 51'48"
23
José Jaime Gonzalez Pico
Kelme - Costa Blanca
op 53'36"
24
Felice Puttini
Amica Chips - Costa de Almeria
op 1u00'25"
25
Oscar Mason
Liquigas - Pata
op 1u02'17"
26
Gerrit Glomser
Navigare - Gaerne
op 1u04'15"
27
Francesco Secchiari
Saeco - Cannondale
op 1u06'18"
28
Andrea Noè
Mapei - Quick Step
op 1u09'58"
29
Mikel Zarrabeitia Uranga
O.N.C.E. - Deutsche Bank
op 1u11'37"
30
Davide Rebellin
Team Polti
op 1u14'11"
31
Mauro Zanetti
Vini Caldirola - Sidermec
op 1u14'28"
32
Amilcare Tronca
Amica Chips - Costa de Almeria
op 1u17'28"
33
José Maria Jimenez Sastre
Banesto
op 1u19'34"
34
José Luis Arrieta Lujambio
Banesto
op 1u23'14"
35
Christian Gasperoni
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
op 1u28'25"
36
Giuliano Figueras
Mapei - Quick Step
op 1u35'04"
37
Alessandro Spezialetti
Mobilvetta Design - Northwave
op 1u37'41"
38
Mariano Piccoli
Lampre - Daikin - Colnago
op 1u39'02"
39
Francisco Javier Cerezo Perales
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 1u39'29"
40
Vladimir Duma
Navigare - Gaerne
op 1u41'13"
41
Miguel Angel Pena Caceres
Banesto
op 1u45'00"
42
Marco Della Vedova
Lampre - Daikin - Colnago
op 1u48'01"
43
Matteo Tosatto
Ballan - Alessio
op 1u49'24"
44
Paolo Bettini
Mapei - Quick Step
op 1u50'25"
45
Prudencio Indurain Larraya
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 1u52'06"
46
Pietro Caucchioli
Amica Chips - Costa de Almeria
op 1u52'19"
47
Massimo Donati
Vini Caldirola - Sidermec
op 1u54'51"
48
William Chann Mcrae
Mapei - Quick Step
op 1u55'12"
49
Alessandro Pozzi
Amica Chips - Costa de Almeria
op 1u55'23"
50
Massimiliano Gentili
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
op 2u00'58"
51
Orlando Sergio Gomes Rodrigues
Banesto
op 2u03'07"
52
Evgueni Berzin
Amica Chips - Costa de Almeria
op 2u05'45"
53
Fausto Dotti
Liquigas - Pata
op 2u06'20"
54
Filippo Casagrande
Vini Caldirola - Sidermec
op 2u10'09"
55
Pascal Richard
Mobilvetta Design - Northwave
op 2u10'10"
56
Andrea Peron (1)
O.N.C.E. - Deutsche Bank
op 2u10'11"
57
Marco Magnani
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
op 2u10'21"
58
Viatcheslav Ekimov
Amica Chips - Costa de Almeria
op 2u14'08"
59
Bo Hamburger
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
op 2u17'06"
60
Roberto Petito
Saeco - Cannondale
op 2u21'15"
61
Cristiano Frattini
Liquigas - Pata
op 2u26'59"
62
Stefano Panetta
Navigare - Gaerne
op 2u32'52"
63
Victor Hugo Peña Grisales
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 2u33'46"
64
Fabrizio Guidi
Team Polti
op 2u37'14"
65
Paolo Valoti
Mobilvetta Design - Northwave
op 2u38'45"
66
Marzio Bruseghin
Banesto
op 2u38'49"
67
Mario Scirea
Saeco - Cannondale
op 2u40'43"
68
Francisco Cabello Luque
Kelme - Costa Blanca
op 2u41'15"
69
Enrico Cassani
Team Polti
op 2u41'56"
70
Alessandro Petacchi
Navigare - Gaerne
op 2u43'05"
71
Gianluca Sironi
Vini Caldirola - Sidermec
op 2u43'09"
72
Inigo Cuesta Lopez de Castro
O.N.C.E. - Deutsche Bank
op 2u45'48"
73
Miguel Angel Martín Perdiguero
O.N.C.E. - Deutsche Bank
op 2u46'23"
74
Mirko Celestino
Team Polti
op 2u47'01"
75
Martin Hvastija
Ballan - Alessio
op 2u47'35"
76
Oscar Pellicioli
Team Polti
op 2u47'54"
77
Ruslan Ivanov
Liquigas - Pata
op 2u48'11"
78
Andreas Klier
TVM - Farm Frites
op 2u51'46"
79
Angel Edo Alsina
Kelme - Costa Blanca
op 2u53'09"
80
Andrea Tafi
Mapei - Quick Step
op 2u53'18"
81
Dario Pieri
Navigare - Gaerne
op 2u53'27"
82
Diego Ferrari
Riso Scotti - Vinavil
op 2u55'05"
83
Simone Bertoletti
Lampre - Daikin - Colnago
op 2u56'41"
84
David Navas Chica
Banesto
op 2u56'45"
85
Santos Gonzalez Capilla
O.N.C.E. - Deutsche Bank
op 2u56'53"
86
Gian Matteo Fagnini
Saeco - Cannondale
op 2u57'15"
87
Biagio Conte
Liquigas - Pata
op 2u58'20"
88
Marco Gili
Amica Chips - Costa de Almeria
op 2u58'34"
89
David Cañada Garcia
O.N.C.E. - Deutsche Bank
op 2u58'43"
90
Filippo Simeoni
Riso Scotti - Vinavil
op 2u59'38"
91
Michel Lafis
TVM - Farm Frites
op 3u00'45"
92
Serguei Smetanine
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 3u01'01"
93
Gines Salmeron Martinez
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 3u03'39"
94
Eduardo Hernandez Bailo
Kelme - Costa Blanca
op 3u03'40"
95
Matteo Frutti
Lampre - Daikin - Colnago
op 3u06'19"
96
Rodolfo Ongarato
Liquigas - Pata
op 3u06'46"
97
Alain Turicchia
Riso Scotti - Vinavil
op 3u07'03"
98
Massimo Apollonio
Vini Caldirola - Sidermec
op 3u07'28"
99
Samuele Schiavina
Riso Scotti - Vinavil
op 3u08'08"
100
Paolo Fornaciari
Mapei - Quick Step
op 3u08'09"
101
Carlos Sastre Candil
O.N.C.E. - Deutsche Bank
op 3u09'39"
102
Gabriele Balducci
Navigare - Gaerne
op 3u09'54"
103
Fabio Baldato
Ballan - Alessio
op 3u12'12"
104
Mauro Radaelli
Vini Caldirola - Sidermec
op 3u17'03"
105
Carlo Marino Bianchi
Riso Scotti - Vinavil
op 3u17'41"
106
Guido Trenti
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
op 3u19'30"
107
Denis Zanette
Team Polti
op 3u19'54"
108
Massimo Strazzer
Mobilvetta Design - Northwave
op 3u19'57"
109
Giuseppe Calcaterra
Saeco - Cannondale
op 3u24'20"
110
Andrea Brognara
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
op 3u24'53"
111
Stefano Faustini
Mobilvetta Design - Northwave
op 3u25'08"
112
Francesco Arazzi
Amica Chips - Costa de Almeria
op 3u25'28"
113
Nicola Minali
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
op 3u27'21"
114
Alessio Galletti
Saeco - Cannondale
op 3u32'56"
115
Miquel van Kessel
TVM - Farm Frites
op 3u37'03"
116
Hendrik Van Dyck
TVM - Farm Frites
op 3u48'49"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares