En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Giro d'Italia
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
13/06
Biella
Milano
174 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Miguel Indurain
Banesto
98u09'44"
2
Piotr Ugrumov
Mecair - Ballan
op 58"
3
Claudio Chiappucci
Carrera - Tassoni
op 5'27"
4
Massimiliano Lelli
Ariostea
op 6'09"
5
Pavel Tonkov
Lampre - Polti
op 7'11"
6
Moreno Argentin
Mecair - Ballan
op 9'12"
7
Vladimir Pulnikov
Carrera - Tassoni
op 11'30"
8
Maurizio Fondriest
Lampre - Polti
op 12'53"
9
Stephen Roche
Carrera - Tassoni
op 13'31"
10
Zenon Jaskula
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
op 13'41"
11
Flavio Giupponi
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
op 14'59"
12
Giorgio Furlan
Ariostea
op 16'57"
13
Wladimir Belli
Lampre - Polti
op 18'45"
14
Andy Hampsten
Motorola
op 19'25"
15
Bruno Leali
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
op 19'34"
16
Enrico Zaina
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
op 24'09"
17
Heinz Imboden
Mecair - Ballan
op 25'18"
18
Gianni Bugno
Gatorade
op 27'01"
19
Franco Chioccioli
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
op 29'49"
20
Nelson Rodriguez Serna
ZG Mobili
op 30'41"
58
Jos van Aert
Festina
op 1u46'05"
68
Eric Van Lancker
Festina
op 2u01'06"
100
Adrie van der Poel
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
op 2u30'34"
125
Michel Dernies
Motorola
op 2u55'37"
Greg LeMond
GAN
DNF
Roberto Conti
Ariostea
DNS
Bjarne Riis
Ariostea
DNS
Jose Martin Farfan Pulido
Kelme - Xacobeo 93
DNF
Jens Heppner
Telekom
DNF
Luc Leblanc
Castorama
DNF
Andrea Tafi
Carrera - Tassoni
DNF
Juan Carlos Gonzalez Salvador
Eldor-Viner/Mapei-Viner
DNF
Bernd Gröne
Telekom
DNF
Uwe Raab
Telekom
DNF
Alexandr Shefer
Navigare - Blue Storm
DNF
Valerio Tebaldi
Gatorade
DNF
Diego Trepin
ZG Mobili
DNF
Laurent Bezault
GAN
DNF
Christophe Capelle
GAN
DNF
Bruno Risi
Amore & Vita - Galatron
DNF
Pello Ruiz Cabestany
Gatorade
DNF
Eddy Seigneur
GAN
DNF
Daniel Clavero Sebastian
Artiach-Filipinos-Chiquilin
DNF
Hervé Garel
GAN
DNF
Steven Rooks
Festina
DNF
Philippe Bouvatier
Castorama
DNS
Hernan Buenahora Gutierrez
Kelme - Xacobeo 93
DNF
Fernando Pinero Gallego
Festina
DNF
Steffen Wesemann
Telekom
DNF
Roberto Pagnin
Navigare - Blue Storm
DNF
Stéphane Heulot
Banesto
DNF
Rodolfo Massi
Amore & Vita - Galatron
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares