En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Giro Italia
Stage information
Prologue
Stage 1a
Stage 1b
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
Stage 22
07/06
Soave
Verona
42 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Giovanni Battaglin
Inoxpran
104u50'36"
2
Tommy Prim
Bianchi - Piaggio
op 38"
3
Giuseppe Saronni
Gis Gelati - Campagnolo
op 50"
4
Silvano Contini
Bianchi - Piaggio
op 2'59"
5
Josef Fuchs
Cilo - Aufina
op 3'19"
6
Roberto Visentini
Sammontana - Benotto
op 5'37"
7
Alfio Vandi
Selle San Marco - Sider - Gabrielli
op 9'32"
8
Beat Breu
Cilo - Aufina
op 10'02"
9
Claudio Bortolotto
Santini - Selle Italia
op 10'12"
10
Gianbattista Baronchelli
Bianchi - Piaggio
op 12'01"
11
Giuseppe Faraca
Hoonved - Bottecchia - Herdal
op 13'54"
12
Mario Beccia
Santini - Selle Italia
op 15'31"
13
Leonardo Natale
Magniflex - Olmo
op 16'11"
14
Dietrich Thurau
Kotter s Racing Team - GBC
op 19'45"
15
Antonio D'Alonzo
Selle San Marco - Sider - Gabrielli
op 25'10"
16
Eduardo Chozas Olmos
Zor - Helios - Novostil
op 25'56"
17
Jorgen Marcussen
Inoxpran
op 26'38"
18
Alessandro Pozzi (1)
Sammontana - Benotto
op 28'47"
19
Erwin Lienhard
Cilo - Aufina
op 29'35"
20
Luciano Loro
Inoxpran
op 30'07"
21
Francesco Moser
Famcucine - Campagnolo
op 31'24"
22
Knut Knudsen
Bianchi - Piaggio
op 31'46"
23
Alberto Minetti
Famcucine - Campagnolo
op 37'45"
24
Giancarlo Casiraghi
Magniflex - Olmo
op 38'51"
25
George Lewis Mount
Sammontana - Benotto
op 39'20"
26
Godi Schmutz
Cilo - Aufina
op 39'53"
27
Serge Demierre
Cilo - Aufina
op 40'08"
28
Bruno Leali
Inoxpran
op 41'03"
29
Franco Conti
Selle San Marco - Sider - Gabrielli
op 47'22"
30
Ricardo Magrini
Santini - Selle Italia
op 49'09"
31
Sergio Parsani
Bianchi - Piaggio
op 49'27"
32
Guillermo De La Peña Garrido
Zor - Helios - Novostil
op 49'55"
33
Alfredo Chinetti
Inoxpran
op 50'11"
34
Claudio Torelli
Famcucine - Campagnolo
op 50'20"
35
Roberto Ceruti
Gis Gelati - Campagnolo
op 50'44"
36
Palmiro Masciarelli
Famcucine - Campagnolo
op 51'25"
37
Miguel Maria Lasa Urquia
Zor - Helios - Novostil
op 52'51"
38
Glauco Santoni
Famcucine - Campagnolo
op 53'41"
39
Stefan Mutter
Cilo - Aufina
op 54'32"
40
Amilcare Sgalbazzi
Inoxpran
op 56'18"
41
Pedro Munoz Machin Rodriguez
Zor - Helios - Novostil
op 58'17"
42
Alfonso Dal Pian
Inoxpran
op 58'41"
43
Moreno Argentin
Sammontana - Benotto
op 1u00'06"
44
Per Bausager
Inoxpran
op 1u00'26"
45
Maurizio Piovani
Gis Gelati - Campagnolo
op 1u00'34"
46
Jean-Philippe Vandenbrande
Safir - Ludo - Galli
op 1u02'52"
47
Leonardo Mazzantini
Famcucine - Campagnolo
op 1u03'00"
48
Valerio Lualdi
Gis Gelati - Campagnolo
op 1u04'18"
49
Bruno Wolfer
Bianchi - Piaggio
op 1u07'46"
50
Silvano Cervato
Santini - Selle Italia
op 1u08'21"
51
Ennio Vanotti
Bianchi - Piaggio
op 1u08'27"
52
Simone Fraccaro
Gis Gelati - Campagnolo
op 1u08'51"
53
Ueli Sutter
Cilo - Aufina
op 1u10'58"
54
Luciano Borgognoni
Hoonved - Bottecchia - Herdal
op 1u12'17"
55
Alessio Antonini
Santini - Selle Italia
op 1u15'48"
56
Pierangelo Bincoletto
Sammontana - Benotto
op 1u18'41"
57
Tulio Bertacco
Sammontana - Benotto
op 1u20'34"
58
Alf Segersäll
Bianchi - Piaggio
op 1u23'39"
59
Salvatore Maccali
Sammontana - Benotto
op 1u23'41"
60
Luciano Rui
Hoonved - Bottecchia - Herdal
op 1u26'22"
61
Claudio Savini
Selle San Marco - Sider - Gabrielli
op 1u26'24"
62
Fiorenzo Aliverti
Hoonved - Bottecchia - Herdal
op 1u26'43"
63
Enrico Maestrelli
Selle San Marco - Sider - Gabrielli
op 1u26'51"
64
Pierino Gavazzi
Magniflex - Olmo
op 1u28'26"
65
Giovanni Mantovani
Hoonved - Bottecchia - Herdal
op 1u33'11"
66
Josef Wehrli
Cilo - Aufina
op 1u33'57"
67
Claudio Corti
Sammontana - Benotto
op 1u34'31"
68
Benedetto Patellaro
Hoonved - Bottecchia - Herdal
op 1u34'49"
69
Giuliano Biatta
Inoxpran
op 1u34'58"
70
Francesco Masi
Magniflex - Olmo
op 1u35'20"
71
Willy Vigouroux
Safir - Ludo - Galli
op 1u39'51"
72
Walter Clivati
Selle San Marco - Sider - Gabrielli
op 1u40'55"
73
Giovanni Moro
Hoonved - Bottecchia - Herdal
op 1u41'51"
74
Daniel Gisiger
Cilo - Aufina
op 1u42'21"
75
Sergio Santimaria
Selle San Marco - Sider - Gabrielli
op 1u44'21"
76
Antonio Bevilacqua
Hoonved - Bottecchia - Herdal
op 1u47'53"
77
Luciano Rabottini
Santini - Selle Italia
op 1u49'49"
78
Corrado Donadio
Selle San Marco - Sider - Gabrielli
op 1u55'04"
79
Giuseppe Walter Passuello
Gis Gelati - Campagnolo
op 1u59'53"
80
Fiorenzo Favero
Santini - Selle Italia
op 2u00'32"
81
John Trevorrow
Safir - Ludo - Galli
op 2u06'15"
82
Gaetano Baronchelli
Bianchi - Piaggio
op 2u06'31"
83
Piero Ghibaudo
Famcucine - Campagnolo
op 2u10'59"
84
Aldo Donadello
Bianchi - Piaggio
op 2u11'45"
85
Mario Noris
Magniflex - Olmo
op 2u13'51"
86
Giuseppe Martinelli
Santini - Selle Italia
op 2u19'00"
87
Raniero Gradi
Sammontana - Benotto
op 2u19'32"
88
Giovanni Renosto
Magniflex - Olmo
op 2u24'38"
89
Flavio Miozzo
Selle San Marco - Sider - Gabrielli
op 2u25'49"
90
Roy Schuiten
Kotter s Racing Team - GBC
op 2u29'34"
91
Leonardo Bevilacqua
Gis Gelati - Campagnolo
op 2u29'45"
92
Thierry Bolle
Cilo - Aufina
op 2u30'17"
93
José Luis Lopez Cerron
Zor - Helios - Novostil
op 2u30'33"
94
Jean-Marie Wampers
Santini - Selle Italia
op 2u36'36"
95
Tranquillo Andretta
Santini - Selle Italia
op 2u39'13"
96
Gian-Luigi Zuanel
Gis Gelati - Campagnolo
op 2u40'01"
97
Benny Schepmans
Safir - Ludo - Galli
op 2u41'19"
98
Willy Sprangers
Safir - Ludo - Galli
op 2u42'07"
99
Rudi Weber
Kotter s Racing Team - GBC
op 2u44'24"
100
Hans-Peter Jakst
Kotter s Racing Team - GBC
op 2u45'06"
101
Dante Morandi
Famcucine - Campagnolo
op 2u49'40"
102
Eugenio Herranz Bautista
Zor - Helios - Novostil
op 3u05'28"
103
Paolo Rosola
Magniflex - Olmo
op 3u07'34"
104
Stefan Schröpfer
Kotter s Racing Team - GBC
op 3u28'34"
Faustino Rupérez Rincon
Zor - Helios - Novostil
DNF
Marino Amadori
Magniflex - Olmo
DNS
Maurizio Bertini
Sammontana - Benotto
DNF
Ludo Loos
Kotter s Racing Team - GBC
DNF
Wladimiro Panizza
Gis Gelati - Campagnolo
DNF
Daniele Tinchella
Kotter s Racing Team - GBC
DNF
Carmelo Barone
Famcucine - Campagnolo
DNF
Sante Fossato
Kotter s Racing Team - GBC
DNF
Emanuele Bombini
Hoonved - Bottecchia - Herdal
DNF
José Maria Gonzalez Barcala
Zor - Helios - Novostil
DNF
Gabriele Landoni
Gis Gelati - Campagnolo
DNF
Giuseppe Lanzoni
Magniflex - Olmo
DNF
Guido Bontempi
Inoxpran
DNS
Bernt Johansson
Magniflex - Olmo
DNF
Angel Arroyo Lanchas
Zor - Helios - Novostil
DNF
Carlos Machin Rodriguez
Zor - Helios - Novostil
DNF
Willem Peeters
Safir - Ludo - Galli
DNF
Ronny Van Holen
Safir - Ludo - Galli
DNF
Eddy Van Hoof
Safir - Ludo - Galli
DNF
Marc Van Geel
Safir - Ludo - Galli
DNS
Gregor Braun
Famcucine - Campagnolo
OTL
Cesare Cipollini
Selle San Marco - Sider - Gabrielli
OTL
Peter Kehl
Kotter s Racing Team - GBC
OTL
Flavio Zappi
Hoonved - Bottecchia - Herdal
OTL
Hendrik Vandenbrande
Safir - Ludo - Galli
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares