En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
4 Jours de Dunkerque
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
19/05
Maubeuge
Achicourt
173.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Olav Kooij
Jumbo - Visma
3u44'42"
2
Gerben Thijssen
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
3
Milan Fretin
Team Flanders - Baloise
z.t
4
Erlend Blikra
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
5
Paul Penhoet
Groupama - FDJ
z.t
6
Peter Sagan
TotalEnergies
z.t
7
Lorrenzo Manzin
TotalEnergies
z.t
8
Tim Merlier
Soudal - Quick Step
z.t
9
Rudiger Selig
Lotto Dstny
z.t
10
Alexis Renard
Cofidis
z.t
11
Stanislaw Aniolkowski
Human Powered Health
z.t
12
Aaron Van Poucke
Team Flanders - Baloise
z.t
13
Pier-André Coté
Human Powered Health
z.t
14
Emmanuel Morin
Cic U Nantes Atlantique
z.t
15
Flavien Maurelet
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
16
Ethan Vernon
Soudal - Quick Step
z.t
17
Rait Ärm
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
z.t
18
Marc Sarreau
Ag2r Citroën Team
z.t
19
Luca Van Boven
Bingoal WB
z.t
20
Ludovic Robeet
Bingoal WB
z.t
21
Cedric Beullens
Lotto Dstny
z.t
22
Cees Bol
Astana Qazaqstan Team
z.t
23
Tom Sexton
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
24
Jonathan Couanon
Nice Metropole Cote d'Azur
z.t
25
Antoine Raugel
Ag2r Citroën Team
z.t
26
Geoffrey Soupe
TotalEnergies
z.t
27
Loic Vliegen
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
28
Cériel Desal
Bingoal WB
z.t
29
Kevin Kuhn
Circus-Re Uz-Technord
z.t
30
Brent Van Moer
Lotto Dstny
z.t
31
Julian Mertens
Bingoal WB
z.t
32
Logan Currie
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
33
Lindsay De Vylder
Team Flanders - Baloise
z.t
34
Kasper Asgreen
Soudal - Quick Step
z.t
35
Luke Mudgway
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
36
Axel Huens
Circus-Re Uz-Technord
z.t
37
Bram Welten
Groupama - FDJ
z.t
38
Gleb Brussenskiy
Astana Qazaqstan Team
z.t
39
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
40
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
z.t
41
Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
z.t
42
Ollie Jones
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
43
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
z.t
44
Lewis Askey
Groupama - FDJ
z.t
45
Dmitriy Gruzdev
Astana Qazaqstan Team
z.t
46
Samuel Watson
Groupama - FDJ
z.t
47
Benoit Cosnefroy
Ag2r Citroën Team
z.t
48
Morne Van Niekerk
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
49
Oliver Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
50
Valentin Retailleau
Ag2r Citroën Team
z.t
51
Timo Roosen
Jumbo - Visma
z.t
52
Anthony Turgis
TotalEnergies
z.t
53
Romain Gregoire
Groupama - FDJ
z.t
54
Loe Van Belle
Jumbo-Visma Development Team
z.t
55
Arjen Livyns
Lotto Dstny
z.t
56
Jos van Emden
Jumbo - Visma
z.t
57
Tosh Van der Sande
Jumbo - Visma
z.t
58
Per Strand Hagenes
Jumbo-Visma Development Team
z.t
59
Bastien Tronchon
Ag2r Citroën Team
z.t
60
Joris Delbove
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
61
Stan Van Tricht
Soudal - Quick Step
z.t
62
Kenny Molly
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
op 9"
63
Maciej Bodnar
TotalEnergies
op 12"
64
Daniel Oss
TotalEnergies
z.t
65
Alan Banaszek
Human Powered Health
z.t
66
Gage Hecht
Human Powered Health
op 23"
67
Jannik Steimle
Soudal - Quick Step
op 1'12"
68
Bert Van Lerberghe
Soudal - Quick Step
z.t
69
Søjberg Rasmus Pedersen
Cic U Nantes Atlantique
op 1'34"
70
Anthon Charmig
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
71
Lasse Norman Hansen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
72
Erik Nordsaeter Resell
Uno-X Pro Cycling Team
op 1'36"
73
Enzo Paleni
Groupama - FDJ
z.t
74
Sébastien Grignard
Lotto Dstny
z.t
75
Mick Van Dijke
Jumbo - Visma
z.t
76
Danny Van Der Tuuk
Equipo Kern Pharma
z.t
77
Boy van Poppel
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
78
Paul Ourselin
TotalEnergies
z.t
79
Adrien Petit
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
80
Guillaume Van Keirsbulck
Bingoal WB
z.t
81
Ibon Ruiz Sedano
Equipo Kern Pharma
z.t
82
Pau Miquel Delgado
Equipo Kern Pharma
z.t
83
Hugo Hofstetter
Team Arkéa - Samsic
z.t
84
Yevgeniy Gidich
Astana Qazaqstan Team
z.t
85
Nicolas Debeaumarche
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
86
Romain Cardis
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
87
Samuel Leroux
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
z.t
88
Axel De Lie
Lotto Dstny Development Team
z.t
89
Mathis Le Berre
Team Arkéa - Samsic
z.t
90
Julian Lino
Nice Metropole Cote d'Azur
z.t
91
Chad Haga
Human Powered Health
z.t
92
Mael Guegan
Cic U Nantes Atlantique
z.t
93
Alex Colman
Team Flanders - Baloise
z.t
94
Lars Craps
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
95
Gilles De Wilde
Team Flanders - Baloise
z.t
96
Matteo Malucelli
Bingoal WB
z.t
97
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
98
Valentin Tabellion
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
z.t
99
Aaron Gate
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
100
Benjamin Thomas
Cofidis
z.t
101
Jonas Abrahamsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 2'18"
102
Jean-Louis Le Ny
Nice Metropole Cote d'Azur
op 3'23"
103
Eugenio Sanchez Lopez
Equipo Kern Pharma
op 7'00"
104
Iñigo Elosegui Momeñe
Equipo Kern Pharma
z.t
105
Axel Narbonne Zuccarelli
Nice Metropole Cote d'Azur
z.t
106
Max Walscheid
Cofidis
z.t
107
Igor Chzhan
Astana Qazaqstan Team
op 7'42"
108
Maxime Jarnet
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
op 7'51"
109
Niklas Larsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
110
Thomas Boudat
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
z.t
111
James Oram
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
112
Julius Johansen
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
113
Piet Allegaert
Cofidis
z.t
114
Marti Marquez Roman
Equipo Kern Pharma
z.t
115
Nolann Mahoudo
Cic U Nantes Atlantique
z.t
116
Andréa Mifsud
Nice Metropole Cote d'Azur
op 10'54"
117
Yuriy Natarov
Astana Qazaqstan Team
z.t
118
Enzo Boulet
Cic U Nantes Atlantique
z.t
119
Victor Lafay
Cofidis
z.t
120
Norman Vahtra
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
z.t
121
Christophe Noppe
Cofidis
z.t
122
Paul Hennequin
Nice Metropole Cote d'Azur
z.t
123
Damien Girard
Nice Metropole Cote d'Azur
z.t
124
Noah Vandenbranden
Team Flanders - Baloise
z.t
125
Tuur Dens
Team Flanders - Baloise
z.t
126
William Blume Levy
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
127
Louis Barre
Team Arkéa - Samsic
z.t
128
Jelle Wallays
Cofidis
z.t
129
Pierre Barbier
Cic U Nantes Atlantique
op 10'58"
Lucas Bourgoyne
Cic U Nantes Atlantique
DNF
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
DNS
Daniel McLay
Team Arkéa - Samsic
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares